مرجع انتخاب نام فارسی

بنیامین

نام نیکو
پسر دست راست من، آخرين پسر حضرت يعقوب (ع) و برادر تني حضرت يوسف (ع)

اطلاعات اسم بنیامین

جنسیت پسر
نام به انگلیسی benyamin
افراد دارای این نام 85713
تلفظ به فارسی بِنيامين
ابجد 163
تلفظ نام به انگلیسی /benyāmin/
ریشه نام عبری

معنی اسم بنیامین در ثبت احوال

۱- یعنی پسر دست راستِ من؛ ۲- (اَعلام) آخرين پسر حضرت يعقوب (ع) و برادر تني حضرت يوسف (ع) كه پدرش (حضرت يعقوب) وي را بنيامين ناميد. [درباره وجه تسمیه‌ي بنیامین آمده است که مادرش، راحیل همسر محبوب یعقوب، به هنگام تولد وی درد و رنج بسیار متحمل شد، از اینرو فرزندش را «بن اونی» نامید که در عبری «پسر رنج من» معنا می‌دهد (البته معنای «پسر توانمندی من» نیز برای آن ذکر کرده‌اند). گفته‌اند که راحیل، اندکی پس از ولادت فرزندش بر اثر سختی‌هایي که تحمل کرده بود، در گذشت. اما پدرش وی را «بن یامین» به معنای تحت‌اللفظیِ «پسر دستِ راست» نام نهاد، که بر پیروزی او در آینده نیز اِ شعار داشت. «بن یامین» را به معنای «پسر جنوب» نیز گفته‌اند، زیرا او تنها پسر یعقوب بود که در جنوب یعنی کنعان زاده شد. همچنین نام او را «بن یمیم» گفته‌اند، یعنی فرزند روزگاران؛ چون تولد او در سن پیری یعقوب بود. (نقل مطالب از دانشنامه‌ي جهان اسلام ص ۴۵۳].

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم بنیامین

معنی اسم بنیامین در لغت‌نامه دهخدا :
نام پسر یعقوب علیه السلام که برادر حقیقی یوسف علیه السلام بود و ابن یامین غلط است. در عبری بمعنی پسر دست راست، کوچکترین پسر یعقوب و راحیل جد یکی از قبایل دوازده گانه ٔ بنی اسرائیل. این قبیله در شمال فلسطین سکنی داشتند و مردمانش تیراندازان ماهری بودند.

معنی اسم بنیامین در فرهنگ معین :
آخرین پسر یعقوب (ع) و راشل . یعقوب به این فرزند که تولدش موجب مرگ مادرش شده بود - علاقه ای خاص داشت . توضیح در کتب لغت آمده که بنیامین بر وزن اسرافیل صحیح است نه ابن یامین ( قاموس ) ولی ابن یامین هم مستعمل است. نام یکی از دوازده قبیله اسرائیل. در عبری بمعنی پسر دست راست.

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

مادرها و پدرها، فرزندانشان را به یک اندازه دوست دارند، چرا که آنها همه هدیه های خداوند هستند و با به دنیا آمدنشان، روزی و برکت را به خانه‌ی آنها آوردند. اما بسته به اینکه هر فرزندی چه اندازه مهربان است، به پدر و مادر احترام می‎‌گذارد، به آنها سر میزند و دیدار تازه می‌کند، دور و نزدیک می‌شوند، مادری با یکی از فرزندانش بسیار صمیمی است و با دردو دل می‌کند، پدری رابطه گرم و دوستانه تری با دخترش دارد و همیشه چشم براه اوست. در این میان عموما فرزندان آخر به پدر و مادر نزدیک تر هستند و در سنین بالاتر پدر و مادرشان با انها همراه هستند. برخی از فرزندان حقیقتا عصای دست پدر و مادرشان می‌شوند و آنها را تنها نمی‌گذارند. این جمله را از مادران زیادی شنیده ایم که تمام فرزندانش عزیز هستند اما فلان فرزند عصای دستش است و به او وابستگی زیادی احساس می‌کند. حضرت یعقوب(ع) فرزندان متعددی داشتند که یکی از آنها که مادرش راحیل بودند و آخرین فرزند ایشان محسوب می‌شدند، بنیامین نام داشتند. حضرت یعقوب  علاقه خاصی به راحیل مادر حضرت یوسف و بنیامین داشتند و بعد از مرگ راحیل این علاقه به بنیامین رسید، بنیامین با بدنیا آمدنش باعث مرگ مادر شده بود و تنها یادگار راحیل در غیبت حضرت یوسف برای حضرت یعقوب بودند. بنیامین(ع) بعد از حضرت یوسف(ع)، نزدیک ترین فرزند حضرت یعقوب به ایشان بودند. حضرت یعقوب به خاطر عشقی که به این فرزندشان داشتند او را بنیامین نام نهادند که به معنای: دست راست است. او ایشان را دست راست خود می‌دانستند. دست راست کسی بودن یعنی مورد اطمینان بودن، یار و همراه بودن در تمام شرایط و جانشین و نماینده پدر و مادر. و این احساسات را حضرت یعقوب به بنیامین(ع) داشتند.

 اگر شما هم دوست دارید رابطه‌ای زیبا با پسرتان داشته باشید او را عزیز خودتان صدا بزنید و دست راست شما باشد، نام او را بنیامین بگذارید. بنیامین نامی با ریشه‌ی عبری است که معنای آن پسر دست راست است.

نظرات زیبای خودتون رو در مورد این اسم زیبا با ما در میون بذارید.

توضیحات نام نیکو اسم بنیامین

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم بنیامین هست، می تونین عکس بنیامین جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس بنیامین
ارسال عکس کودک
ارسال عکس بنیامین
چقدر نام بنیامین را دوست دارید؟
رای کاربران به نام بنیامین
امتیاز 4.2 از 178 رای
اگه اسم شما هم بنیامین هست، حاضری بزنید
33 نفر حاضری زده اند
من هم بنیامین هستم

پیشنهاد اسم اختصاصی

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
پیشنهاد اسم
معنی اسم  بنیامین
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم بنیامین
بنیامین یگانه فرد
بنیامین یگانه فرد
‫۶ ماه قبل، شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹، ساعت ۰۹:۵۴

اسم زیبایی است اسم پیامبر

پاسخ دادن
نفس
نفس
‫۵ ماه قبل، سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹، ساعت ۲۲:۳۰

عاالیی

پاسخ دادن
Akram
Akram
‫۵ ماه قبل، چهار شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹، ساعت ۱۷:۵۹

تمام کسانی که به اسم بنیامین هستند پسران موفق وباشخصیتی هستند
اینوازروی تجربه شخصیم میگم

پاسخ دادن
سمیه
سمیه
‫۲ ماه قبل، پنج شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۰، ساعت ۰۱:۱۶

عالی هستش این اسم

پاسخ دادن