مرجع انتخاب نام فارسی

مقاله‌های نام نیکو

انواع مطالب جدید و زیبا در ارتباط با فرزندان و نام گذاری آنها را در این قسمت می توانید مشاهده کنید.

نام های پسرانه در اشعار سعدی
نام های پسرانه در اشعار سعدی

انتخاب کردن اسم های معنی دار، تصمیم بسیار خوب و درستی است، چون قرار است فرزند شما در تمام طول عمرش اسمش  را همراه خود داشته باشد.
اگر شما نیز به شعر و غزل  علاقمند هستید و اگر اهل خواندن غزلیات سعدی هستید و از آن لذت میبرید و تصمیم دارید نامی پر معنی برای فرزند خود انتخاب کنید، چه بهتر که به سراغ دیوان سعدی بروید.
در بعضی از خانواده های با ذوق نامگذاری فرزندان با تفعل از غزلیات سعدی صورت میگیرد.

نام های مورد علاقه دوستداران شعر
نام های مورد علاقه دوستداران شعر

حقیقت این است که ما انسان‌ها خیلی از کارها را برای این انجام می‌دهیم که لذت بخش هستند.
انسان با خواندن شعر لذت می‌برد. هیچ دلیلی هم شاید نتوان برای آن شمرد.
در اینجا تعدادی از اسامی دخترانه و پسرانه برای کسانی که شیفته ی شعر و آثار شاعران هستند آورده شده است.

نام های پسرانه در اشعار حافظ
نام های پسرانه در اشعار حافظ

انتخاب کردن اسم های معنی دار، تصمیم بسیار خوب و درستی است، چون قرار است فرزند شما در تمام طول عمرش اسمش  را همراه خود داشته باشد.
اگر شما نیز به شعر و غزل علاقمند هستید و اگر اهل خواندن دیوان حافظ هستید و از آن لذت میبرید و تصمیم دارید نامی پر معنی برای فرزند خود انتخاب کنید، چه بهتر که به سراغ دیوان حافظ بروید.
در بعضی از خانواده های با ذوق نامگذاری فرزندان با تفعل از دیوان حافظ صورت میگیرد.

نام های اصیل پسرانه که کمتر شنیده شده اند
نام های اصیل پسرانه که کمتر شنیده شده اند

اگر میخواهید برای فرزند خود نامی اصیل با ریشه پارسی برگزینید نام های فراوان و زیبایی پیش روی شما هستند. در اینجا آن دسته از نام های پسرانه که ریشه ای از زبان های ایرانی تبار دارند آورده شده است. این نام های اصیل درخور فرزندان این سرزمین است که از نام بزرگان و نام آوران و سرشناسان این سرزمین کهن گرفته شده است.

نام های اصیل دخترانه که کمتر شنیده شده اند
نام های اصیل دخترانه که کمتر شنیده شده اند

اگر میخواهید برای فرزند خود نامی اصیل با ریشه پارسی برگزینید نام های فراوان و زیبایی پیش روی شما هستند. در اینجا آن دسته از نام های دخترانه که ریشه ای از زبان های ایرانی تبار دارند آورده شده است. این نام های اصیل درخور فرزندان این سرزمین است که از نام بزرگان و نام آوران و سرشناسان این سرزمین کهن گرفته شده است.

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
راهنمای انتخاب نام برای فرزند

فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟

نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید.

بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند.

انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید.

برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .

 گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند

یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.