اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی
جستجوی هوشمند اسم
فیلترها
جستجو بر اساس:
نام
معنی نام
ابجد

جنسیت

دختر
پسر
همه

دسته بندی

اصیل ایرانی
بین المللی
پرنده
پیامبران و امامان
تاریخی
دخترانه-پسرانه
شاهنامه
شیک و باکلاس
طبیعت
قرآنی
گل
مذهبی
منظومه
موسیقی

ریشه نام

ترکی
لری
کردی
فارسی
مازندرانی
گیلکی
عربی
پهلوی
ارمنی
اوستایی
عبری
لاتین
سانسکریت
یونانی
فرانسوی
مغولی
زرتشتی
هندی
بلوچی

اسم های پسرانه با غ

اسم پسر با غ در میان اسامی قرار می گیرند که پیش تر استفاده های بسیاری برای نام گذاری پسران داشتند. اما این روزها کاربرد کمتری دارند. از میان آن ها می توان به نام های غلام و غلام علی اشاره کرد که در گذشته بیشتر به کار می رفتند و این روزها کمتر کسی فرزند خود را با این اسامی معرفی می کند. البته در برخی از نقاط کشور ما که نام پدربزرگ برای کودک انتخاب می شود، اغلب این اسامی مورد استفاده قرار می گیرند. اما دیگر کاربرد این اسامی در میان مردم ما رایج نیست.

اسم های پسرانه با غ گاها در میان آموزه های قرآنی گزینش می شوند. از میان آن ها می توان به اسم غریب اشاره کرد که لقب امام هشتم شیعیان است و بسیاری امام رضا را به نام امام غریب می شناسند.

در هر کشور مجموعه ای از فرهنگ ها و اعتقادات مردم برای نام گذاری کودکان دختر و پسر مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله آن ها می توان به نام های مناسبتی در کشورهای آفریقایی اشاره کرد که بر مبنای سنت مردم این کشورها مورد استفاده قرار می گیرند. در این کشور، مردم بر اساس رویدادهای تاریخی تولد نوزاد خود و یا سایر مناسبت های موجود، یک نام مناسب برای کودک بر می گزینند.

مردم در کشور یونان نیز آیین به خصوصی برای انتخاب اسم کودک دارند؛ در این کشورها، پس از هفت روز  اسم های پسرانه با غ که با صدای GH مشخص می شوند، انجام می گیرد. در این کشورها نام پسران با کمی تاخیر انتخاب می شود. اما برای نام گذاری دختران مراسم ها سریع تر برگزار می شوند. در این کشورها پسرها نام پدر بزرگ خود را می گیرند و دختر ها با نام مادربزرگ نام گذاری می شوند. دختر و پسر اول اصولا با نام پدر و مادر بزرگ معرفی می شوند. اما سایر فرزندان خانواده با اسامی خویشان و بستگان نام گذاری خواهند شد.

روند انتخاب نام در کشور ما

مردم کشور ما از روش های مختلفی برای اسم گذاری فرزند خود استفاده می کنند. برخی نام بزرگان خانواده را برای نشان دادن ارادت قلبی به آن ها انتخاب می کنند. برخی ترجیح می دهند به باورهای مذهبی خود پایبند بمانند و به همین خاطر از اسامی ائمه و پیامبران برای نام گذاری کودک خود استفاده می کنند. از جمله آن ها می توان به نام های صالح، محمد، علی، رضا و... اشاره کرد که هر یک از آن ها ریشه ای مذهبی دارند.

در این میان برخی از اسامی نیز اشاره ای به طبیعت دارند و برای خانواده هایی که روحیه طبیعت گرایانه دارند، بهترین انتخاب محسوب می شوند. علاقه مردم ایران به تاریخ و فرهنگ اصیل ایرانی نیز در این زمینه دخالت داده می شود و به همین خاطر برخی از مردم نام کودکان خود را بر این اساس گزینش می کنند. برخی از این اسامی شامل نام های کوروش، داریوش، آرش و... هستندکه از  ماندگارترین اسامی پارسی محسوب می شوند و در بسیاری از جوامع و کشورها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

مرتب سازی بر اساس:
محبوب ترین‌ها
نام (آ تا ی)
نام (ی تا آ)
غیاث

فریادرس، از نامهای خداوند

غانم

غنيمت گرفته و بهره‌مند

غلام حسن

ترکیب دو اسم غلام و حسن (ارادتمند و نیکو)

غلام حسین

ترکیب دو اسم غلام و حسین (فرمان بردار و زیبا)

غلام رضا

ترکیب دو اسم غلام و رضا (فرمان‌بردار و خشنود)

غلام عباس

بنده حضرت ابوالفضل عباس (ع )

غلام محمد

ترکیب دو اسم غلام و محمد (ارادتمند و ستوده)

غدیر

آبگیر، تالاب

غفار

آمرزنده و بخشاینده، از نامهای خداوند

غفور

بخشاینده و آمرزنده گناهان، از نامهای خداوند

غیاث الدین

پناه دین

غنی

ثروتمند، بی نیاز

غالب

غلبه کننده بر دیگری در جنگ، فاتح، پیروز، مسلط، چیره

غفران

بخشايش و آمرزشِ گناهان

غلی

جوشیدن

غلام

پسر بچه، شاگرد، بنده

غروی

اهل نجف

غاتفر

از شخصیتهای تاریخی شاهنامه

پرسش های متداول اسم های پسرانه با غ

*️⃣ برترین اسم های پسرانه با غ
اسم های غیاث, غانم, غلام حسن
*️⃣ تعداد اسم های پسرانه با غ
اسم های پسرانه با غ ثبت شده بیش از 18 اسم است.
*️⃣ همه اسم های پسرانه با غ مورد تایید ثبت احول است؟
اکثر اسم های پسرانه با غ مورد تایید ثبت احوال می باشد.
فروشگاه نام نیکو