اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی
جستجوی هوشمند اسم
فیلترها
جستجو بر اساس:
نام
معنی نام
ابجد

جنسیت

دختر
پسر
همه

دسته بندی

اصیل ایرانی
بین المللی
پرنده
پیامبران و امامان
تاریخی
دخترانه-پسرانه
شاهنامه
شیک و باکلاس
طبیعت
قرآنی
گل
مذهبی
منظومه
موسیقی

ریشه نام

ترکی
لری
کردی
فارسی
مازندرانی
گیلکی
عربی
پهلوی
ارمنی
اوستایی
عبری
لاتین
سانسکریت
یونانی
فرانسوی
مغولی
زرتشتی
هندی
بلوچی

اسم های دخترانه با ذ

اسم دختر با ذ جزو تک ترین و خاص ترین اسامی ای هستند که برای دخترها و پسرها مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این اسامی بر اساس دسته بندی های نام های دخترانه و پسرانه در فرهنگ لغات نام ها انتخاب می شوند. برخی از این دسته بندی ها به شرح زیر هستند:

انتخاب اسم های دخترانه با ذ بر اساس اسامی طبیعی

اسم های دخترانه با ذ بر اساس بر اساس نام هایی که در طبیعت هستند نیز انتخاب می شوند. هر یک از این اسامی زیبایی بی نظیری دارند و معنای آن ها نیز مورد توجه قرار می گیرد. برخی از اسامی پر طرفدار طبیعت مانند صحرا، گلناز، باران و... بسیار پر طرفدار هستند و معنای لغوی زیبایی را در خود جای می دهند. از این رو در بین بسیاری از مردم کشور با استقبال بالایی رو به رو هستند.

انتخاب اسم های دخترانه بر اساس ساز آلات موسیقی

یکی از دسته بندی های موجود برای انتخاب نام های دخترانه و پسرانه، انتخاب آن ها بر اساس نام ساز آلات موسیقی و اصطلاحاتی است که در این عرصه به کار می روند. برخی از این اسامی شامل ویولت، گیتار، نغمه و... هستند. اسامی مانند ملودی و ماهور نیز با حرف اول میم از زیباترین نام ها محسوب می شوند و به همین خاطر نیز طرفداران بسیاری در میان مردم در سر تا سر کشور ما دارند.

انتخاب اسم های دخترانه با ریشه های تاریخی

اسامی دخترانه و پسرانه با ریشه های تاریخی پارسی نیز یکی از بهترین انتخاب ها برای فرزندان شما محسوب می شوند. این اسامی بخشی از تاریخ گهر بار کشور ما را در خود جای می دهند و انتخاب آن ها صلابت فرهنگ و تمدن کشور را یادآوری می کند. از میان آن ها می توان به نام های کوروش، سیاوش و... اشاره کرد. اسامی دخترانه تاریخی مانند پانته آ، تهمینه و... نیز در این میان دسته بندی می شوند که هر یک از آن ها در بین بسیاری از مردم در داخل و خارج از کشور با محبوبیت بالایی رو به رو هستند.

برخی از این اسامی از کتاب زیبای شاهنامه فردوسی برگرفته شده اند و برخی از آن ها نیز بر اساس کتبیه های موجود در تخت جمشید انتخاب می شوند. این اسامی بخشی از داستان های تاریخی کشور ما را نیز پوشش می دهند و نام شخصیت های مهم تاریخی را در خود جای می دهند. چه زیبا است که فرزند شما با نامی که کوروش پادشاه بزرگ ایران زمین و یا داریوش، پادشاهی با کتیبه های پر معنا، معرفی شود! اسامی زیبای ایرانی در بسیاری از کشورهای خارجی نیز با استقبال بالایی رو به رو هستند.

انتخاب هر یک از اسامی نام برده شده از دسته بندی های یاد شده، برای آینده فرزندانتان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و به همین خاطر در انتخاب آن ها باید نهایت دقت را داشته باشید. هر یک از این دسته بندی ها تاثیر به خصوصی بر زندگی آینده فرزند شما بر جای می گذارند.

مرتب سازی بر اساس:
محبوب ترین‌ها
نام (آ تا ی)
نام (ی تا آ)
ذاکره

یاد کننده، ذاکر

ذکیه

زیرک، باهوش

ذلفا

دختر سفيد روی

ذریه

فرزند، نسل

فروشگاه نام نیکو