اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی
جستجوی هوشمند اسم
فیلترها
جستجو بر اساس:
نام
معنی نام
ابجد

جنسیت

دختر
پسر
همه

دسته بندی

اصیل ایرانی
بین المللی
پرنده
پیامبران و امامان
تاریخی
دخترانه-پسرانه
شاهنامه
شیک و باکلاس
طبیعت
قرآنی
گل
مذهبی
منظومه
موسیقی

ریشه نام

ترکی
لری
کردی
فارسی
مازندرانی
گیلکی
عربی
پهلوی
ارمنی
اوستایی
عبری
لاتین
سانسکریت
یونانی
فرانسوی
مغولی
زرتشتی
هندی
بلوچی

اسم های با حرف ض

اسم های با حرف ض در میان کمیاب ترین اسامی دخترانه و پسرانه جای دارند. هر یک از این اسامی، در عین زیبایی، تفاوت های بسیاری با اسامی رایج در جامعه دارد. از این رو انتخاب آن ها برای خاص تر شدن نام فرزند شما بسیار اهمیت دارد. شما می توانید، این اسامی را در میان اسامی، ائمه، نام شخصیت های تاریخی و... جست و جو کنید. اسم های با حرف ض برای آقا پسرها و دختر خانم ها بیشتر با ریشه عربی وجود دارند.

اسم های با حرف ض تنوع کمتری داشته  و به همین خاطر نیز انتخاب در میان آن ها کمی دشوار است. برخی از مردم برای همخوانی نام خانوادگی فرزند با نام اصلی، از این اسامی استفاده می کنند.

انتخاب نام های مناسبی

اسم های با حرف ض بر اساس مناسبت های مذهبی نیز گزینش می شوند. برخی از پدر و مادرها با در نظر گرفتن تاریخ تولد فرزندشان یک نام خوب برای او انتخاب می کنند. مثلا بسیاری از پدر و مادرهایی که فرزندشان در ماه محرم متولد شده از اسامی حسین، ابوالفضل و... برای پسرهای خود استفاده کرده اند. همچنین انتخاب این اسامی با در نظر گرفتن فصل های مختلف سال نیز میسر می باشد.

به این ترتیب فرزندان فصل بهار با اسامی مانند بهار، بهاره، بهاران، شکوفه، فرزندان فصل پاییز با اسامی خزان، پاییز و... فرزندان فصل زمستان با اسامی برفا، سپیده و فرزندان فصل تابستان با اسامی تیرداد، چمن و.. نام گذاری می شوند.

انتخاب اسم بر اساس قوانین کشورها

اسم های با حرف ض و سایر  حروف پارسی، به صورت کاملا آزاد انجام نمی شود. در فرهنگ برخی از کشورها، انتخاب هر اسمی برای کودکان مجاز است. به طور مثال در کشور آمریکا پدر و مادرها مجاز به انتخاب انواع اسامی  خارجی، داخلی و... برای  فرزند خود خواهند بود. اما در کشور ما چنین امکانی وجود ندارد. اسامی انتخابی در کشور ما اغلب باید ریشه ای در فرهنگ ها و سنت های داخلی کشور داشته باشند. اسامی خیلی عجیب و غریب برای نام فرزند قابل گزینش نمی باشند.

همچنین انتخابی اسامی با ریشه لاتین نیز در کشور ما ممنوع است. در نظر گرفتن کلیه این ممنوعیت ها باعث می شود که در انتخاب اسم برای فرزند خود کمتر دچار اشتباه شوید. اسامی انتخابی شما باید در لیست اسم های اداره ثبت احوال جای داشته باشند. این لیست، فهرست وسیعی از اسامی فارسی و یا اسامی با ریشه فارسی را در خود جای داده است.

ممکن است در پروژه انتخاب اسم برای فرزند خود با پیشنهاد های عجیب و غریبی رو به رو شوید؛ اما در نظر داشته باشید، نام کودک شما یوزنیم ایمیل نیست که حتما با همه اسامی که تاکنون شنیده اید تفاوت داشته باشد. شما می توانید، از اسامی استفاده کنید که خوش آوا و خوش آهنگ هستند و مفهومی نیک در خود جای داده اند. با وجود این که این اسامی را شنیده باشید، باز هم می توانند، انتخابی مناسبی برای گزینش نام فرزند دختر یا پسر شما محسوب شوند.

مرتب سازی بر اساس:
محبوب ترین‌ها
نام (آ تا ی)
نام (ی تا آ)
ضحا

زمانی پس از برآمدن آفتاب، چاشتگاه، آفتاب، خورشید

ضحی

زمانی از صبح که تازه آفتاب در آمده است

ضیاء الدین

روشنایی دین، فروغ دین

ضیاء الحق

روشنائی و نورِ حق

ضیغم

شیر بیشه زار، شیر قوی، کنایه از فرد شجاع و دلیر

ضرغام

شیر درنده، (به مجاز) پهلوان، دلاور

ضیا

روشنایی، فروغ

ضربان

تپش، جنبش سخت شریان

ضرغامه

مؤنث ضرغام، شیر درنده، پهلوان، دلاور

ضحاک

در عربی بسیار خنده کننده

ضیافت

مهمانی

پرسش های متداول اسم های با حرف ض

*️⃣ برترین اسم های با حرف ض
اسم های ضحا, ضحی, ضیاء الدین
*️⃣ تعداد اسم های با حرف ض
اسم های با حرف ض ثبت شده بیش از 11 اسم است.
*️⃣ همه اسم های با حرف ض مورد تایید ثبت احول است؟
اکثر اسم های با حرف ض مورد تایید ثبت احوال می باشد.
فروشگاه نام نیکو