مرجع انتخاب نام فارسی

کوهیار

نام نیکو
استوار و پابرجا، از دلاوران ایرانی نام برادر مازیار فرمانروای طبرستان

اطلاعات اسم کوهیار

جنسیت پسر
نام به انگلیسی kuhiyar
افراد دارای این نام 1431
تلفظ به فارسی کوهیار
ابجد 242
تلفظ نام به انگلیسی /kuhiyār/
ریشه نام فارسی

معنی اسم کوهیار در ثبت احوال

(در شاهنامه) از دلاوران ایرانی که در لشکرکشی کیخسرو به توران و نبرد بزرگ کیخسرو با افراسیاب شرکت داشت. [بنابر بعضی از نسخه های شاهنامه «کوشیار» به جای «کوهیار» آمده است].

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم کوهیار

کوه نشین، استوار و پابرجا، نام برادر مازیار فرمانروای طبرستان

اسم کوهیار در فرهنگ فارسی :
ابن کارن و برادر مازیار . مازیار فرمانروای طبرستان از سال ۲۲۴ ه . به تحریک افشین سر از فرمان خلیفه پیچید و با بابک خرمی علیه تازیان پیمان بست ولی کوهیار برادر خیانتکار مازیار بامید اینکه خود بر طبرستان حکومت کند وسایل دستگیری و از بین بردن مازیار را بدست کارگزاران خلیفه فراهم ساخت .

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

شنیده‌اید که کسی بگوید: مادر، پدر، یا دوستش مثل کوه پشت اوست؟ مثل کوه بودن یعنی چه؟ کوه چه ویژگی‌هایی دارد که آن را متمایز می‌کند. چرا مثلا نمی‌گویند: مثل گل! بیایید باهم کمی به کوه بودن بپردازیم. کوه‌ها جزء بزرگترین مخلوقات خداوند هستند، گردهمایی کوه‌ها به دور یک شهر یا روستا نقش محافظتی و ایجاد مرز را ایفا می‌کرد، کوه‌ها در جنگ‌ها و درگیری‌ها مکان امنی برای مخفی شدن بودند و به عنوان سنگر عمل می‌کردند. علاوه براین‌ها کوه‌ها جزء جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شوند. هرم‌های سه‌گانه جیزه، شکل کوه هستند با این تفاوت که توسط انسان‌ها ساخته شده‌اند. کوه‌ها انواع و اقسام دارند: کوه‌هایی که لخت و بدون پوشش گیاهی هستند، کوه‌هایی که پر از درخت و جنگل هستند و کوه‌هایی که همیشه سفید و برفی هستند. از خطرناکترین کوه‌ها هم می‌توان کوه‌های آتشفشانی را نام برد. ورزشکاران زیادی تلاش می‌کنند که کوه‌های بسیار بلند را فتح کنند، طبیعت دوستان زیادی دوست دارند کوهنوردی کنند و در دل کوه اتراق کنند. عکاسان زیادی کوه‌ها را به عنوان سوژه‌ی عکس‌هایشان انتخاب می‌کنند. و چشمه‌ها! چشمه‌های بسیاری از دل کوه‌ها جوشیدن می‌گیرد و به پایین سرازیر می‌شود. کوه‌ها ثابت و استوار هستند، از جایشان تکان نمی‌خورند و ضعیف و شکننده نیستند، بخاطر همین است که ضرب‌المثلی ساخته‌اند که می‌گوید: کوه به کوه نمی‌رسد....
هیچ‌چیز در حالت طبیعی کوه‌ها را نمی‌تواند از سرجایشان تکان دهد، کوه‌ها می‌توانند جلوی بادهای سهمگین را بگیرند، با برخاستن خورشید از پشت کوه، صحنه‌ی زیبایی خلق می‌شود که دیدنی است، خلاصه اینکه زیبایی‌ها و خوبی‌های کوه بودن کم نیست. اما حالا چرا کوه؟ می‌خواهیم راجع به انسان‌هایی حرف بزنیم که درست مانند کوه هستند، چیزی آنها را از سرجایشان تکان نمی‌دهد، آنها سخت و ثابت قدم هستند، و اگر از کسی حمایت کنند تا پایان پشت او می‌مانند. حالا چرا پشت؟ کودکی را تصور کنید که دست در دست پدرش دارد، پدر برای حمایت از او در پشت او قرار می‌گیرد تا بگوید من حمایتت می‌کنم و تو می‌توانی با خیال راحت جلو بروی! درست مثل رودی که از دل کوه می‌جوشد و شروع به حرکت می‌کند. برخی دوستان ما در حمایت کردن از ماه مثل کوه هستند و هیچگاه خسته نمی‌شوند. در این میان از نام‌های زیبایی که معنای آن این است که کوه یا کسی مثل کوه یار فردی است، "کوهیار" است. هم به این معناست که کوه یار اوست و او خیالش از هرسویی راحت است و هم به معنای آن است که او یار کوه است و دوستدار طبیعت و کوه و کمر است. بهرحال این نام نامی زیباست که در اقوام بختیاری بسیار پرطرفدار است، چراکه برای بختیاری‌ها کوه بودن، استوار و دلیر بودن جزء ضروریات است و آنان دوست دارند پسرانی رشید و محکم همچون کوه داشته باشند.

 

نظر شما راجع به اسم کوهیار و معنی اون چیه؟ آیا دوسش دارین؟

توضیحات نام نیکو اسم کوهیار

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم کوهیار هست، می تونین عکس کوهیار جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس کوهیار
ارسال عکس کودک
ارسال عکس کوهیار
چقدر نام کوهیار را دوست دارید؟
رای کاربران به نام کوهیار
امتیاز 4.5 از 110 رای
اگه اسم شما هم کوهیار هست، حاضری بزنید
29 نفر حاضری زده اند
من هم کوهیار هستم

پیشنهاد اسم اختصاصی

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
پیشنهاد اسم
معنی اسم  کوهیار
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم کوهیار
نجمه
نجمه
‫۶ ماه قبل، جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹، ساعت ۰۶:۵۸

اسم عشق منه عاشقشم من

پاسخ دادن
کوهیار شفیعی
کوهیار شفیعی
‫۱ ماه قبل، پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰، ساعت ۲۳:۰۸

خیلی خیلی خاص اسم منم کوهیار

پاسخ دادن
کوهیار سلیمانی
کوهیار سلیمانی
‫۱ ماه قبل، دو شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰، ساعت ۱۴:۳۷

اسم بسیار زیبا و دلنشین است ، نام فرزند من هم کوهیار است

پاسخ دادن
آناهیتا دادخواه
آناهیتا دادخواه
‫۲۰ روز قبل، یک شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰، ساعت ۱۹:۳۰

بسیار زیبا.نام اصیل ایرانی هم هست و بهتره که مردم نام های فرزندانشون رو بر طبق اصول کشور و سرزمین خودشون انتخاب کنند و این سایت هم کمک خیلی زیادی به انتخاب اسم ایرانی میکنه🌹

پاسخ دادن