اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی

کریم

نام نیکو
بخشنده، سخاوتمند، جوان‌مرد، از نام‌ها و صفات خداوند، از صفات قرآن

اطلاعات اسم کریم

جنسیت اسم کریم 🧑 پسر
کریم به انگلیسی karim 🆎
تعداد کریم ها در ایران 👶 150723
تلفظ کریم به فارسی 📣 کريم
ابجد اسم کریم 🔢 270
تلفظ کریم به انگلیسی /karim/ 📣
ریشه اسم کریم 🌍 عربی

معنی اسم کریم در ثبت احوال

۱- بخشنده، سخاوتمند؛ ۲- از نام‌ها و صفات خداوند؛ ۳- از صفات قرآن؛ ۴- (در قديم) گران‌بها و ارزشمند و بزرگوار؛ ۵- (اَعلام) کریم خان زند، شاه ایران [۱۱۶۵-۱۱۹۳ قمری] و بنیانگذار سلسله‌ي زند، که خود را وکیل‌الرعایا لقب داده بود و در پایتختش شیراز، بناهای زیبایی (ارگ، بازار، حمام و مسجد) به وجود آورد.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم کریم

معنی اسم کریم در لغت‌نامه دهخدا :
جوان‌مرد. بامروت.

معنی اسم کریم در فرهنگ فارسی :
بخشنده، با کرم، سخی، جمع : کرمائ و کرام، در گذرنده از گناه، بخشاینده، از صفات خدای تعالی است.

معنی اسم کریم در فرهنگ معین :
جوانمرد، بخشنده. جمع‌: کرام.

معنی اسم کریم در فرهنگ فارسی عمید :
بخشنده، صاحب کرم، سخی، از نام‌ها و صفات خداوند، از صفات قرآن.

 

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

پادشاها تو کریمی و رحیمی و غفور
دست ماگیر که درمانده ٔ بی بال و پریم

خاقانی


ما مسلمانان کارهایمان را با نام خداوند بخشنده‌ی مهربان شروع می‌کنیم. اولین خصوصیتی که خداوند را به آن می‌شناسند، بخشندگی است. بخشنده در زبان عربی "کریم" خوانده می‌شود. چه سعادتی بالاتر این که فرزند شما یکی از نام‌های خدا را داشته باشد. ناصرخسرو در شعری خطاب به کسانی که نام کریم را دارند شعری سراییده و می‌گوید:

وگر کریم شود آرزوت نام و لقب
کریم وارت فعل کرام باید کرد


ناصر خسرو در این شعر خطاب به دارندگان نام کریم می‌گوید: "اگر آرزویت این است که لقبت کریم باشد، باید مانند نامت کریم و بخشنده باشی" نه اینکه تنها نام کریم را داشته باشی، اما اگر هردو را، یعنی هم نام و هم عملت کریمانه باشد، سزاوار و ماندگار خواهی شد.

شما چه کسایی رو می‌شناسین که شبیه اسم هاشون هستند؟

توضیحات نام نیکو اسم کریم

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

سیسمونی خریدین؟

اگه شما هم محصول یا خدماتی در حوزه مادر و کودک دارین، براي بهتر ديده‌شدن باما تماس بگیرین. تماس با نام نیکو

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم کریم هست، می تونین عکس کریم جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس کریم
ارسال عکس کودک
ارسال عکس کریم
چقدر نام کریم را دوست دارید؟
رای کاربران به نام کریم
امتیاز 3.7 از 71 رای
اگه اسم شما هم کریم هست، حاضری بزنید
62 نفر حاضری زده اند
من هم کریم هستم
معنی اسم  کریم
برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

انگلیسی برای کودکان

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟
آموزش رایگان زبان به کودک
مشاهده آموزش
میدونستین میشه به جنین هم انگلیسی یاد داد؟!
آموزش رایگان زبان به جنین
مشاهده آموزش

تجربه‌های تربیت فرزند

تو خونه های آپارتمانی، چه بازی هایی میشه با بچه انجام داد؟ 49 تجربه ثبت شده با بچه ای که زیاد با گوشی کار میکنه، چیکار کنیم؟ 77 تجربه ثبت شده شیر شب نوزاد رو چه زمانی و چطوری حذف کنیم ؟ 27 تجربه ثبت شده به نظرتون، اگه اسمی که انتخاب کردیم رو بقیه دوست نداشتن، چیکار کنیم؟ 75 تجربه ثبت شده چگونه میتونم از جیق زدن بچم جلو گیری کنم؟ 19 تجربه ثبت شده چطوری اتاق خواب بچه رو جدا باید کرد؟ 24 تجربه ثبت شده چطور اعتماد به نفس بچه رو بالا ببریم؟ 46 تجربه ثبت شده سلام برای وزن گیری نوزاد چیکار کنم ؟ 20 تجربه ثبت شده برای غذا نخوردن بچه چه راهکاری خوبه؟ 38 تجربه ثبت شده اگر از چیزی بچه گریه کرد و هر کار کردیم گریه اش بند نیامد چجوری آرامش کنیم ؟ 36 تجربه ثبت شده چجوری بچه رو با ادب و با تربیت بار بیاریم ؟ 56 تجربه ثبت شده چیکار کنیم دخترمون محجبه بار بیاد؟ 22 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه نترسه و شجاع بار بیاد؟ 73 تجربه ثبت شده چطور میتونیم برای بچه های بعدی اسمی انتخاب کنیم که به بچه های قبلی بیاد؟ 43 تجربه ثبت شده نظرتون در مورد اسم های دو بخشی مثل محمد حسین، فاطمه زهرا و ... چیه؟ 67 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده سلام و عرض ادب چطور و چه موقع به بچه نماز خواندن یاد دهیم؟ 68 تجربه ثبت شده بچم همش می‌ترسه دزد بیاد خونمون نمی‌خوابه چی کار کنم؟ 16 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده به نظرتون بهترین روش برای انتخاب اسم چیه؟ 68 تجربه ثبت شده دخترم از شکست خیلی میترسه وقتی تو کاری حرفه ای و می خواد توش پیشرفت کنه یا مسابقه بده به شکست فکر میکنه و عقب میکشه چیکارش کنم؟ 36 تجربه ثبت شده دخترم خیلی بستنی میخوره چی کارش کنم؟ 42 تجربه ثبت شده دختر من خیلی شلخته هست باهاش چیکار کنم؟ 59 تجربه ثبت شده با پسر بچه ی ۱۰ سالم که همش بهونه گیری میکنه و خواسته ها ی زیادی داره چی کار کنم .و چی کار کنم مسئولیت پذیر باشه 9 تجربه ثبت شده چطوری بچه رو از پوشک بگیریم؟ 20 تجربه ثبت شده چه جوری به سوالات خیالی بچه جواب بدم ؟ 12 تجربه ثبت شده به نظرتون سوراخ کردن گوش دختر بچه برای گوشواره خوبه؟ اگه بله چه سنی بهتره؟ 76 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه خودش بخوابه ؟ بدون لالایی و رو پا گذاشتن 33 تجربه ثبت شده آیا در ۲۰ سالگی فرزند داشتن خوبه ؟ نظرتون چیه دربارش ؟ 91 تجربه ثبت شده نظرتون درباره هم آوایی نام و نام خانوادگی برای انتخاب اسم چیه؟ 29 تجربه ثبت شده
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم کریم
کریم زرگانی
کریم زرگانی
‫۳ ماه قبل، پنج شنبه ۱ تیر ۱۴۰۲، ساعت ۰۲:۵۰

منم اسم‌کریم هست اسم دوس دارم

پاسخ دادن
مهدیه...
مهدیه...
‫۸ ماه قبل، دو شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱، ساعت ۱۶:۳۴

از نظر من قشنگ ترین اسم دنیاس?

پاسخ دادن
اکرم حسینی
اکرم حسینی
‫۱ سال و ۶ ماه قبل، پنج شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰، ساعت ۲۲:۱۳

زیبا ترین و دلنشین ترین اسم دنیا اسم همسرم (ڪریم)

پاسخ دادن
پارک جیمین
پارک جیمین
‫۲ سال قبل، یک شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰، ساعت ۲۰:۰۸

اسم زیبا وپر معنایی هست و در جهان عرب هم قابل استفاده است

پاسخ دادن

سایر مطالب نام نیکو

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟ نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید. بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید. برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .  گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.;
بعدی
قبلی

پرسش های متداول اسم کریم

*️⃣ ریشه اسم کریم چیست؟
ریشه اسم کریم عربی است.
*️⃣ چند نفر اسم شون کریم هست؟
تاکنون 150723 نفر با اسم کریم در ثبت احوال ثبت شده است.
*️⃣ چه اسم هایی به کریم میاد؟
اسم های کردوی، خدیو، فهیم، کلیم، سمیع