اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی

نیکی

نام نیکو
خیر، احسان، خوبی، نيكوكاری، ثواب

اطلاعات اسم نیکی

جنسیت اسم نیکی 👩 دختر
نیکی به انگلیسی niki 🆎
تعداد نیکی ها در ایران 👶 7504
تلفظ نیکی به فارسی 📣 نيکي
ابجد اسم نیکی 🔢 90
تلفظ نیکی به انگلیسی /niki/ 📣
ریشه اسم نیکی 🌍 فارسی

معنی اسم نیکی در ثبت احوال

۱- خوب بودن، خوبي، نيكوكاري، احسان؛ ۲- (در قديم) آسايش، رفاه، ثواب اخروي.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم نیکی

معنی اسم نیکی در لغت‌نامه دهخدا:
خوبی، حسن، مقابل عیب و بدی، صفت خوب و پسندیده.

معنی اسم نیکی در فرهنگ معین:
خوبی، احسان.

معنی اسم نیکی در فرهنگ عمید:
خوبی، احسان، نیکوکاری.

معنی اسم نیکی در فرهنگ فارسی:
خوب بودن، خوبی، نیکویی، مقابل بدی. نیکو کاری. ثواب. احسان و بخشش. زیبایی جمال . سعادت، یا فرمودن نیکی، امر معروف.

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

تو نیکی میکن و در دجله انداز
که ایزد در بیابانت دهد باز

آیا شما هم به این سخن اعتقاد دارید که از هر دستی بدهی از همان دست می‌گیری؟ اگرچه شاید آنی نباشد اما در طول عمر نتیجه و بازخورد کارهایمان را می‌بینیم. گاهی به کسی نیکی می‌کنیم و جواب آن نیکی، هرچند کوچک به نظر بیاید در شرایطی که به شدت به کمک احتیاج داریم به دادمان می‌رسد و ما را متعجب می‌کند. گاهی هم برعکس، کسی اگر به کسی ظلمی کند، اگرچه شاید بلافاصله نتیجه‌‌‍‌‌ی آن را نبیند اما بلاخره در شرایطی که اصلا فکرش را نمی‌کرده از جایی که اصلا انتظارش را نداشته نتیجه‌ی عملش به سراغش می‌آید. در تمامی ادیان و اصول اخلاقی این اصل وجود دارد که نتیجه عمل تو به سمت تو می‌آید حتی با قوانین فیزیکی هم این اصل اثبات شده است که هر عملی را عکس‌العملی است. مثال بسیار آشنای آن درباره عمل و نتیجه و عقوبت آن این است که فرزندی که پدر و مادرش را اذیت کرده و به آن‌ها بدی کرد، خودش بزرگ شد، ازدواج کرد و بچه‌ دار شد و نهایتا فرزندانش با خودش همان رفتار را در پیش گرفتند که او با مادر و پدر پیرش داشت. بنابراین اگرچه ممکن است طول بکشد اما بی‌نتیجه نخواهد بود. این نیکی کردن ارتباطی با مسافت و زمان و مکان ندارد زیرا انرژی محدود شدنی نیست و احتمالا به همین خاطر است که مسلمانان در یک زمان همگی نماز می‌خوانند. برای آنکه وقتی همه در زمان واحدی رو بسوی یک مکان مشترک دارند انرژی آن‌ها چندین و چند برابر می‌شود و همین باعث حال خوب آن‌هاست چه آن‌که در آفریقا سجده می‌کند چه آن‌که در ایران، هردو انرژی مثبت یکدیگر را از هم می‌گیرند و این بده بستان تا بی‌نهایت ادامه می‌یابد. این انرژی فقط مربوط به اعمال عبادی نیست، هرنوع انرژی مثبتی مسری است و زمانی می‌رسد که به سوی ما برمی‌گردد. نیکی و نیکوکاری باعث محبوبیت می‌شود. آدم‌ها بخاطر ذات نیکی پسندشان دوست‌دار انسان‌های خیرخواه و مهربان و بخشنده هستند و همه دوست دارند که مانند آن‌ها باشند چون خوبی کردن بیش از خوبی دیدن لذت دارد و به انسان احساس والایی می‌دهد.
نامی که قصد داریم به شما تقدیم کنیم به کرات در متن بالا آمده است چراکه موضوع اصلی بحث ما بود. بله درست است "نیکی". نیکی از نیکوترین نام‌هاست چرا که خود معنای بهترین کارها و حرف‌هاست. نیکی هم نام است و هم معنا! احتیاجی به تعریف ازاین نام نیست چون همه می‌دانیم که چقدر زیبا و دوست داشتنی است.

نظر شما درباره‌ی اسم نیکی چیه؟ آیا دوستش دارین؟

توضیحات نام نیکو اسم نیکی

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

انگلیسی برای کودکان

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

سیسمونی خریدین؟

اگه شما هم محصول یا خدماتی در حوزه مادر و کودک دارین، براي بهتر ديده‌شدن باما تماس بگیرین. تماس با نام نیکو

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم نیکی هست، می تونین عکس نیکی جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس نیکی
ارسال عکس کودک
ارسال عکس نیکی
چقدر نام نیکی را دوست دارید؟
رای کاربران به نام نیکی
امتیاز 4.7 از 455 رای
اگه اسم شما هم نیکی هست، حاضری بزنید
86 نفر حاضری زده اند
من هم نیکی هستم
معنی اسم  نیکی
برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

تجربه‌های تربیت فرزند

دخترم از شکست خیلی میترسه وقتی تو کاری حرفه ای و می خواد توش پیشرفت کنه یا مسابقه بده به شکست فکر میکنه و عقب میکشه چیکارش کنم؟ 36 تجربه ثبت شده بچم همش می‌ترسه دزد بیاد خونمون نمی‌خوابه چی کار کنم؟ 16 تجربه ثبت شده نظرتون در مورد اسم های دو بخشی مثل محمد حسین، فاطمه زهرا و ... چیه؟ 67 تجربه ثبت شده چطوری بچه رو از پوشک بگیریم؟ 20 تجربه ثبت شده چیکار کنیم دخترمون محجبه بار بیاد؟ 22 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه نترسه و شجاع بار بیاد؟ 73 تجربه ثبت شده آیا در ۲۰ سالگی فرزند داشتن خوبه ؟ نظرتون چیه دربارش ؟ 91 تجربه ثبت شده با پسر بچه ی ۱۰ سالم که همش بهونه گیری میکنه و خواسته ها ی زیادی داره چی کار کنم .و چی کار کنم مسئولیت پذیر باشه 9 تجربه ثبت شده به نظرتون، اگه اسمی که انتخاب کردیم رو بقیه دوست نداشتن، چیکار کنیم؟ 75 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه خودش بخوابه ؟ بدون لالایی و رو پا گذاشتن 33 تجربه ثبت شده سلام برای وزن گیری نوزاد چیکار کنم ؟ 20 تجربه ثبت شده دختر من خیلی شلخته هست باهاش چیکار کنم؟ 59 تجربه ثبت شده چجوری بچه رو با ادب و با تربیت بار بیاریم ؟ 56 تجربه ثبت شده برای غذا نخوردن بچه چه راهکاری خوبه؟ 38 تجربه ثبت شده به نظرتون بهترین روش برای انتخاب اسم چیه؟ 68 تجربه ثبت شده دخترم خیلی بستنی میخوره چی کارش کنم؟ 42 تجربه ثبت شده تو خونه های آپارتمانی، چه بازی هایی میشه با بچه انجام داد؟ 49 تجربه ثبت شده چگونه میتونم از جیق زدن بچم جلو گیری کنم؟ 19 تجربه ثبت شده اگر از چیزی بچه گریه کرد و هر کار کردیم گریه اش بند نیامد چجوری آرامش کنیم ؟ 36 تجربه ثبت شده چه جوری به سوالات خیالی بچه جواب بدم ؟ 12 تجربه ثبت شده شیر شب نوزاد رو چه زمانی و چطوری حذف کنیم ؟ 27 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده به نظرتون سوراخ کردن گوش دختر بچه برای گوشواره خوبه؟ اگه بله چه سنی بهتره؟ 76 تجربه ثبت شده چطور اعتماد به نفس بچه رو بالا ببریم؟ 46 تجربه ثبت شده با بچه ای که زیاد با گوشی کار میکنه، چیکار کنیم؟ 77 تجربه ثبت شده نظرتون درباره هم آوایی نام و نام خانوادگی برای انتخاب اسم چیه؟ 29 تجربه ثبت شده سلام و عرض ادب چطور و چه موقع به بچه نماز خواندن یاد دهیم؟ 68 تجربه ثبت شده چطوری اتاق خواب بچه رو جدا باید کرد؟ 24 تجربه ثبت شده چطور میتونیم برای بچه های بعدی اسمی انتخاب کنیم که به بچه های قبلی بیاد؟ 43 تجربه ثبت شده
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم نیکی
نیکی هاشمی
نیکی هاشمی
‫۱۴ روز قبل، شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲، ساعت ۰۷:۲۴

سلام من ۲۰ سالمه و اسمم نیکی خیلی اسممو دوس دارم

پاسخ دادن
Barby
Barby
‫۱۱ ماه قبل، سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱، ساعت ۱۹:۵۳

اسم منم نیکی❤️️️❤️️️

پاسخ دادن
نیکی گنجه
نیکی گنجه
‫۱ سال و ۲ ماه قبل، دو شنبه ۹ اسفند ۱۴۰۰، ساعت ۱۱:۲۰

سلام اسم من نیکی هست و خیلی خوشحال هستم واقعا اسم خیلی زیبایی هست و اینکه نسبت به اسم های دیگه کمتر هست

پاسخ دادن
نیکی قلخانباز
نیکی قلخانباز
‫۲ سال قبل، پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰، ساعت ۱۵:۰۵

سلام اسم من هم نیکی است،خوشحالم که این اسم را دارم،اگر شما هم بچه کوچکی در راه دارید،ودختر است اسمش رو بزارین نیکی❤️️️

پاسخ دادن
niki
niki
‫۲ سال و ۱ ماه قبل، یک شنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰، ساعت ۰۲:۰۸

slm esme mn ham niki hast asheq esmam hastm❤️️️

پاسخ دادن
بهنام مختاری
بهنام مختاری
‫۲ سال و ۱ ماه قبل، سه شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۰، ساعت ۱۹:۲۹

من و همسرم دو هفته هست فهمیدیم یه کوچولو تو راه داریم، امیدوارم جنسیتش دختر باشه تا اسمش رو بزاریم نیکی

پاسخ دادن
نیکی
نیکی
‫۲ سال و ۵ ماه قبل، جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹، ساعت ۱۷:۱۴

سلام اسم من نیکی هست من عاشق این اسم هستم.
من خیلی دوست دارم که بیشتر مردم ایران این اسم را دوست داشته باشند.
و عاشق معنی های قشنگ اش.

پاسخ دادن
نیکی
نیکی
‫۲ سال و ۵ ماه قبل، جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹، ساعت ۱۴:۴۱

خیلی اسم قشنگیه البته اگر توی ضرب المثل ها نبود بهتر هم میشد

پاسخ دادن

سایر مطالب نام نیکو

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟ نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید. بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید. برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .  گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.;
بعدی
قبلی

پرسش های متداول اسم نیکی

*️⃣ ریشه اسم نیکی چیست؟
ریشه اسم نیکی فارسی است.
*️⃣ چند نفر اسم شون نیکی هست؟
تاکنون 7504 نفر با اسم نیکی در ثبت احوال ثبت شده است.
*️⃣ چه اسم هایی به نیکی میاد؟
اسم های نیک، لیلی (لِيلی)، نیکتا، نیکا، نیکو