مرجع انتخاب نام فارسی

منوچهر

نام نیکو
بهشت روی، از تبار پهلوانی به نام منوش

اطلاعات اسم منوچهر

جنسیت پسر
نام به انگلیسی manuchehr
افراد دارای این نام 72229
تلفظ به فارسی منوچهر
ابجد 301
تلفظ نام به انگلیسی /manučehr/
ریشه نام فارسی

معنی اسم منوچهر در ثبت احوال

۱- به معني «از نژاد و پشت منوش» [منوش يكي از ناموران قديم]؛ ۲-(اَعلام) منوچهر شاه اساطیری ایران، از خاندان ايرج يكي از پادشاهان پيشدادي است. او پسر پشنگ و نوه‌ي ایرج است که به کین خواهی ایرج برخاست و سلم و تور را کشت. آنگاه جدش فریدون او را پادشاهی داد و او ۱۲۰ سال پادشاهی کرد.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم منوچهر

معنی اسم منوچهر در لغت‌نامه دهخدا :
بهشت روی، چه منو مخفف مینو است که بهشت باشد و چهره به معنی روی. و به معنی علوی ذات، چه منو به معنی علوی و چهره به معنی ذات باشد. مخفف مینوچهر به معنی بهشت رو. منوش چیثره ، جزء دوم چیثره همریشه ٔ «چهر» فارسی است که در اصل به معنی نژاد بوده و این کلمه ٔ مرکب به معنی «از نژاد و پشت منوش » است. منوش محققاً یکی از ناموران قدیم بوده که امروزه در اوستا اسمی از او نیست ولی در کتب دیگرنام چند مأمور به صورت مانوش یاد شده از جمله در فصل ۳۱ بندهشن بند ۲۸ مانوش در سلسله ٔ نسب لهراسب جزواجداد آن پادشاه کیانی شمرده شده است.

معنی اسم منوچهر در فرهنگ فارسی :
ابن قابوس. مینو چهر، بهشت روی.

 

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

سراسر سرای منوچهر دید
دل خویشتن زو پر از مهر دید.

فردوسی

تصور شما از بهشت چیه؟ باید جای خیلی زیبایی باشد مگرنه؟ باغی پر از میوه های خوش آب و رنگ و خوشمزه، قصری بزرگ و باشکوه با خدم و حشم، در آنجا فصل همیشه بهار است و پرندگان زیباترین آوازهایشان را می‌خوانند. جایی پر از خیر و خوبی، پر از لبخند و سلام، و خالی از کینه و نفرت، خالی از جنگ و قتل‌عام، خالی ازخیانت و دورویی و هر چیز زشت و ناراحت کننده‌ی دیگر!  در این مکان زیبا آدم ها می‌توانند به آرامش برسند و در کنار هم با صلح و صفا زندگی کنند بدون آنکه مجبور باشند به چیز ناخوشایندی فکر کنند ویا روحشان را عذاب بدهند، چون در بهشت دلیلی برای ناراحت بودن وجود ندارد، همه چیز روبه راه است! پس بهشت جمع تمام حس ها و انرژی های خوب است. وقتی به کسی می‌گوییم فلانی صدای بهشتی دارد یعنی صدایش بسیار زیبا و دلنشین است، صدایی که از گوش دادن به آن سیراب نمی‌شوید. مثل صدای خوش، بعضی چهره‌ها هم بهشتی هستند، چهره‌هایی مهربان و دل‌پذیر، که از نگاه کردن به آنها لذت می‌برید و انرژی مثبت دریافت می‌کنید. اگر یکی از اشخاصی که چهره‌اش این ویژگی را دارد مرد باشد به او "منوچهر" می‌گویند. منو از مینو به معنای بهشت می‌آید و چهر مخفف چهره است، یعنی کسی که صورتی بهشتی و زیبا دارد. منوچهر یکی از پادشاهان بزرگ ایرانی از سلسله‌ی پیشدادی بوده است. به معنای کسی که از نژاد و پشت منوش یکی از نامداران ایرانی بوده است. اسم خاندان منوچهر در کتاب اوستا ائیریاو نامیده شده است که به معنای یار و یاور ایرانیان است. این نام زیبا، پرمعنی و اصیل انتخاب بسیاری از خانواده های با اصالت ایرانی بوده و هست، این نام نشان پادشاهی، زیبایی و قدرت و دارنده‌ی دستی یاری رسان را در کارنامه دارد. اگر این نام با صلابت انتخاب شما و  یا نام شما یا فرزندتان است به شما تبریک می‌گوییم!

نظر شما درمورد این اسم اصیل چیه؟ آیا اون رو می‌پسندید؟         

توضیحات نام نیکو اسم منوچهر

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم منوچهر هست، می تونین عکس منوچهر جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس منوچهر
ارسال عکس کودک
ارسال عکس منوچهر
چقدر نام منوچهر را دوست دارید؟
رای کاربران به نام منوچهر
امتیاز 3.8 از 35 رای
اگه اسم شما هم منوچهر هست، حاضری بزنید
8 نفر حاضری زده اند
من هم منوچهر هستم
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم منوچهر