اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی

غلام

نام نیکو
پسر بچه، شاگرد، بنده

اطلاعات اسم غلام

جنسیت اسم غلام 🧑 پسر
غلام به انگلیسی gholam 🆎
تعداد غلام ها در ایران 👶 101
تلفظ غلام به فارسی 📣 غُلام
ابجد اسم غلام 🔢 1071
تلفظ غلام به انگلیسی /qolām/ 📣
ریشه اسم غلام 🌍 عربی

معنی اسم غلام در ثبت احوال

کودک، پسر از هنگام ولادت تا آمد جوانی.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم غلام

معنی اسم غلام در لغت‌نامه دهخدا:
کودک، پسر از هنگام ولادت تا آمد جوانی.

معنی اسم غلام در فرهنگ فارسی:
پسر ( از هنگام ولادت تا هنگام جوانی )، کودک شهوت پدید آمده، پسری که با وی عشق بازند امرد، شاگرد تلمیذ تربیت یافته، نوکر، بنده، عبد، مقابل کنیز.

معنی اسم غلام در فرهنگ معین:
پسر، پسری که ریش در نیاورده باشد، بنده، اجیر، نوکر.

معنی اسم غلام در فرهنگ فارسی عمید:
برده، خواه جوان باشد، خواه پیر، بنده، اجیر، (اسم، صفت) [عامیانه] مطیع، ارادت مند، [قدیمی] پسر، پسر خردسال، [قدیمی] پسری که موی پشت لبش سبز شده باشد.

معنی اسم غلام در دانشنامه اسلامی:
غلام یکی از القاب حضرت مهدی (علیه السّلام) است. غلام در لغت، به معنای پسربچه است.

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

اگر به دنبال نامی بزرگوار برای پسر دلبندتان هستید و می خواهید که در خور شخصیت و شأن خانوادگی تان نامی بسیار جذاب و ریشه دار داشته باشد، غلام از آن دسته نام های محبوب و ایده آل شما است، برخی از این گونه نام هاي قديمي معنای خاصي از خود ندارند اما می توان آن را به بندگی خداوند مرتبط ساخت و شخصیت فرزند را در این راه پرورش داد.

غلام را می توان به عنوان نامی جذاب، دلنشین، دل پسند، محبوب و پرطرفدار پسرانه بر شمرد. نامی که ریشه عربی یا عبری دارد و به معنای بنده، نوکر، پیرو، مرید، نوکر زر خرید یا به پسر بچه ای گویند که هنوز ازدواج نکرده باشد یعنی از دوران ولادت تا آمد جوانی، سر سپرده، مزدور، زحمت کش، اجیر، یا پسری که هنوز ریش در نیاورده باشد، عبد، خدمت کار، ارادتمند، فرمان بردار، مستخدم، مطیع، پسر خردسال یا شاگرد تلمیذ تربیت یافته ذکر شده است. نام غلام در متضاد نام کنیز یا ارباب عنوان شده و همچنین لازم به ذکر است که غلام نام یکی از القاب امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف است. از فراوانی نام غلام می توان به جهان پهلوان تختی که یکی از بهترین کشتی گیران جهان در دوران خود بوده است اشاره کرد. نام غلام در بسیاری از اشعار شاعران بزرگ ایرانی مورد توجه، استفاده و بهره قرار گرفته است:

چه باشد ار شود از بند غم دلش آزاد
چو هست حافظ مسکین غلام و چاکر دوست
حافظ

اگر مایلید که نام فرزندتان غلام باشد نظر خود را با ما و دیگر همراهان به اشتراک بگذارید.

توضیحات نام نیکو اسم غلام

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

انگلیسی برای کودکان

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

سیسمونی خریدین؟

اگه شما هم محصول یا خدماتی در حوزه مادر و کودک دارین، براي بهتر ديده‌شدن باما تماس بگیرین. تماس با نام نیکو

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم غلام هست، می تونین عکس غلام جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس غلام
ارسال عکس کودک
ارسال عکس غلام
چقدر نام غلام را دوست دارید؟
رای کاربران به نام غلام
امتیاز 2.7 از 71 رای
اگه اسم شما هم غلام هست، حاضری بزنید
12 نفر حاضری زده اند
من هم غلام هستم
معنی اسم  غلام
برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

تجربه‌های تربیت فرزند

چه جوری به سوالات خیالی بچه جواب بدم ؟ 12 تجربه ثبت شده سلام و عرض ادب چطور و چه موقع به بچه نماز خواندن یاد دهیم؟ 68 تجربه ثبت شده چگونه میتونم از جیق زدن بچم جلو گیری کنم؟ 19 تجربه ثبت شده چجوری بچه رو با ادب و با تربیت بار بیاریم ؟ 56 تجربه ثبت شده به نظرتون سوراخ کردن گوش دختر بچه برای گوشواره خوبه؟ اگه بله چه سنی بهتره؟ 76 تجربه ثبت شده چطور میتونیم برای بچه های بعدی اسمی انتخاب کنیم که به بچه های قبلی بیاد؟ 43 تجربه ثبت شده سلام برای وزن گیری نوزاد چیکار کنم ؟ 20 تجربه ثبت شده به نظرتون بهترین روش برای انتخاب اسم چیه؟ 68 تجربه ثبت شده چطور اعتماد به نفس بچه رو بالا ببریم؟ 46 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه خودش بخوابه ؟ بدون لالایی و رو پا گذاشتن 33 تجربه ثبت شده اگر از چیزی بچه گریه کرد و هر کار کردیم گریه اش بند نیامد چجوری آرامش کنیم ؟ 36 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه نترسه و شجاع بار بیاد؟ 73 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده برای غذا نخوردن بچه چه راهکاری خوبه؟ 38 تجربه ثبت شده با بچه ای که زیاد با گوشی کار میکنه، چیکار کنیم؟ 77 تجربه ثبت شده دختر من خیلی شلخته هست باهاش چیکار کنم؟ 59 تجربه ثبت شده تو خونه های آپارتمانی، چه بازی هایی میشه با بچه انجام داد؟ 49 تجربه ثبت شده بچم همش می‌ترسه دزد بیاد خونمون نمی‌خوابه چی کار کنم؟ 16 تجربه ثبت شده نظرتون درباره هم آوایی نام و نام خانوادگی برای انتخاب اسم چیه؟ 29 تجربه ثبت شده چطوری اتاق خواب بچه رو جدا باید کرد؟ 24 تجربه ثبت شده چطوری بچه رو از پوشک بگیریم؟ 20 تجربه ثبت شده با پسر بچه ی ۱۰ سالم که همش بهونه گیری میکنه و خواسته ها ی زیادی داره چی کار کنم .و چی کار کنم مسئولیت پذیر باشه 9 تجربه ثبت شده شیر شب نوزاد رو چه زمانی و چطوری حذف کنیم ؟ 27 تجربه ثبت شده چیکار کنیم دخترمون محجبه بار بیاد؟ 22 تجربه ثبت شده دخترم خیلی بستنی میخوره چی کارش کنم؟ 42 تجربه ثبت شده نظرتون در مورد اسم های دو بخشی مثل محمد حسین، فاطمه زهرا و ... چیه؟ 67 تجربه ثبت شده دخترم از شکست خیلی میترسه وقتی تو کاری حرفه ای و می خواد توش پیشرفت کنه یا مسابقه بده به شکست فکر میکنه و عقب میکشه چیکارش کنم؟ 36 تجربه ثبت شده آیا در ۲۰ سالگی فرزند داشتن خوبه ؟ نظرتون چیه دربارش ؟ 91 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده به نظرتون، اگه اسمی که انتخاب کردیم رو بقیه دوست نداشتن، چیکار کنیم؟ 75 تجربه ثبت شده
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم غلام
دنیا عرب
دنیا عرب
‫۹ ماه قبل، شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱، ساعت ۰۲:۰۵

اسم زیبا

پاسخ دادن

سایر مطالب نام نیکو

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟ نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید. بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید. برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .  گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.;
بعدی
قبلی

پرسش های متداول اسم غلام

*️⃣ ریشه اسم غلام چیست؟
ریشه اسم غلام عربی است.
*️⃣ چند نفر اسم شون غلام هست؟
تاکنون 101 نفر با اسم غلام در ثبت احوال ثبت شده است.
*️⃣ چه اسم هایی به غلام میاد؟
اسم های سام، پنام، غلام حسن، غلام حسین، غلام رضا