علی

معنی اسم علی
بلندقدر، شریف، بزرگوار، برتر، توانا، سخت و قوی، از نام های پروردگار، نام امام اول شیعیان

اطلاعات ثبت احوال

تلفظ به فارسی
علي
نام به انگلیسی
ali
جنسیت
پسر
افراد دارای این نام
2412740
ابجد
110
ریشه نام
عربی
تلفظ نام به انگلیسی
/ali/

معنی اسم علی در ثبت احوال

علي: از نام هاي خداوند متعال است « وهو العلي العظيم» به معناي بلند قدر و شريف است و نيز به معناي شديد، محكم و ارجمند بكار رفته است . علي: نام اولين امام شيعيان است و كنيه او ابوالحسن و ابوتراب و ملقب به مرتضي ، حيدر كرار و اميرالمومنين مي باشد . مولا علي (ع) پسر عمو و داماد پيامبر اكرم (ص) در دوران حكومت 5 ساله خود الگوي كاملي از حكومت و مديريت اسلامي را از خود به يادگار نهاد كه در نهج البلاغه اثر گرانبهاي آن بزرگواري جمع آوري شده است . هر كس نام او « علي» باشد و حرمت اين نام را حفظ كند از رفعت طبع و مروت و عدالتخواهي وعشق به حقيقت آفرينش بهره مند خواهد شد خداوند متعال به حرمت اين نام عنايت ويژه اي به او و خاندانش خواهد كرد ، همچنين خانواده اي كه با نام علي بر روي فرزندان خود به ياد مظلوميت و تنهائي مولا علي (ع) باشند و قلب خود را به كانون ولايت او نزديك كنند ، خداي متعال نور معرفت خود را در قلب آنان شعله ور مي سازد و مولاي متقيان علي ( ع) را ضامن عبور آنان از پل صراط خواهد كرد. كسانيكه نامشان « علي » است اگر اهل طهارت و دائم الوضو باشند « علي » بعنوان يكي از اسماء الهي مربي نفوس آنان خواهد شد و سبو هاي جانشان را از علم لدن پرخواهد كرد و هوشمندي و فراگيري علوم در آنان زبان زد خاص و عام خواهد شد و از سلامت روان و صلابت نفس قابل ملاحظه اي بهره مند خواهند شد بويژه در فرداي قيامت كه همه دل ها لرزان و همه چشم ها گريان است ، عَلَم شفاعت مولا بر سر آنان برافراشته خواهد شد. يارب به علي دل مرا شيــدا كن فـارغ ز تــمام لـذت دنـيا كن يك قطره زعلم او به جانم افشان اين سينه كوچك مرا دريا كن

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم علی

معنی اسم علی در فرهنگ معین:
شرف، رفعت، بزرگواری

معنی اسم علی در فرهنک فارسی عمید:
دارای علت، (اسم) آسمان، (اسم) مکان بلند

توضیحات نام نیکو

وقتی معنی اسم «علی» را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم که چقدر اسم محترم و عزیزی است. چون این اسم یکی از اسامی خداوند است و بعد از آن یادآور اولین امام شیعیان می‌باشد. امامی که در دین‌داری، شجاعت، یتیم‌نوازی، کمک به هم‌نوع و... برای تمام جهانیان الگو است.

با انتخاب این اسم شما یاد امام علی (ع) را هم در زندگی خودتان و هم در زندگی فرزندتان زنده نگه‌میدارید و فرزند شما بسیار محترم و عزیز خواهد بود. باشد که همه فرزندان ما راه و روش ایشان را برای زندگانی خود برگزینند چرا که به قول دکتر شریعتی: علی (ع) آشکارترین حقیقت و مترقی‌ترین مکتبی است که در شکل یک موجود انسانی تجسم یافته است.

توضیحات نام نیکو اسم علی

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم علی هست، می تونین عکس علی جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس کودک
ارسال عکس علی
ارسال عکس علی
چقدر نام علی را دوست دارید؟
رای کاربران به نام علی
امتیاز 4.6 از 26 رای
اگه اسم شما هم علی هست، حاضری بزنید
48 نفر حاضری زده‌اند
من هم علی هستم
معنی اسم  علی
نظرات
خیلی خوشحال می‌شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم علی
اینستاگرام نام نیکو
دنبال کردن نام نبکو در اینستاگرام