مرجع انتخاب نام فارسی

عارف

نام نیکو
دانا، آگاه، دانشمند، خدا شناس

اطلاعات اسم عارف

جنسیت پسر
نام به انگلیسی aref
افراد دارای این نام 49933
تلفظ به فارسی عارف
ابجد 351
تلفظ نام به انگلیسی /āref/
ریشه نام عربی

معنی اسم عارف در ثبت احوال

1- (در تصوف) آن كه از راه رياضت و تهذيب نفس و تفكر، به معرفت خداوند دست مي‌يابد؛ 2- آن كه نسبت به چيزي آگاهي دارد، شناسنده؛ 3- دانا، آگاه، دانشمند؛ 4- (اَعلام) [1261-1312 قمری] تخلّص ابوالقاسم قزوینی، شاعر و موسیقیدان ایرانی، سازنده‌ي نخستین تصنیف‌هاي سیاسی و ملی. ده سال پایان عمرش را در همدان به حال تبعید گذراند. در جوار مقبره ابن سینا دفن شده است.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم عارف

معنی اسم عارف در فرهنگ فارسی عمید :
شناسنده، دانا. (تصوف) کسی که خدا او را به مرتبۀ شهود ذات و اسما و صفات خود رسانده باشد، کسی که عبادت حق را از آن جهت می کند که او را مستحق عبادت می داند نه از جهت امید ثواب یا خوف از عقاب، کسی که برای رسیدن به معرفت خداوند خود را ریاضت می دهد. [قدیمی] صبور، شکیبا.

معنی اسم عارف در فرهنگ معین :
دانا، آگاه. خدا شناس.

معنی اسم عارف در فرهنگ فارسی :
صبور، شکیبا، حکیم ربانی، خداشناس. دانا، شناسنده. واقف بدقایق و رموز، آگاه. آن که خدا او را به مرتبت شهود ذات و اسما و صفات خود رسانیده باشد و این مقام به طریق حال مکاشفه بر او ظاهر شده باشد نه به مجرد علم و معرفت حال. حکیم با قوه عقل و استدلال منطقی پی به کشف حقایق می برد عارف از راه ریاضت و تهذیب نفس و صفای باطن به کشف و شهود می رسد. شکیبا، صابر، جمع : عرفائ، عارفین.

معنی اسم عارف در لغت‌نامه دهخدا :
دانا و شناسنده. (اصطلاح عرفانی) آنکه خدا او را بمرتبت شهود ذات و اسماء و صفات خود رسانیده باشد و این مقام بطریق حال و مکاشفه بر او ظاهر شده باشد نه بمجرد علم و معرفت حال. مقابل عامی. شکیبا.

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

بساط سبزه لگدکوب شد بپای نشاط
زبس که عارف و عامی به رقص برجستند


سعدی


همه‌ی آدم ها ذاتا عاشق علم و دانش و دانایی هستند و از نادانی و حماقت نفرت دارند. چرا که دانایی همچون چراغی راه را نشانمان می‌دهد و به ما کمک می‌کند تا درست ترین و بهترین سخن را بگوییم و مناسب ترین و بجاترین کار را انجام دهیم و همیشه تصمیمات درست بگیریم. برعکس نادانی همیشه باعث دردسر است و همیشه ما را به راه خطا می‌برد. اگر دوست دارید فرزندی داشته باشید که دانا باشد و آگاه باید راه را به او نشان بدهید و او را در مسیر درست هدایت کنید. اینگونه او بها کسب علم و دانش و تجربه‌ی زیاد به انسانی دانشمند و وارسته تبدیل می‌شود که کاملا به اعمال و رفتار و گفتارش آگاه است و احتمال خطا کردنش بسیار کم می‌شود، انسان های عالم و دانا از انسان هایی که تنها خدا را عبادت می‌کنند به خداوند نزدیک‌ترند. پیامبر اسلام در حدیثی می‌فرمایند: یک ساعت تفکر از 70 سال عبادت ارزشمندتر است. پس آگاهی در نزد خدا مهم تر از نیایش است. زیرا فرزند شما با علمش به دیگران کمک می‌کند و می‌تواند دیگران را هم برای پیمودن مسیر دانایی و نزدیکی به خداوند راهنمایی کند. بهترین نام برای فردی با این ویژگی ها نام "عارف" است. عارف تمام این معانی را در خودش دارد. عارف انسان فرزانه و دانایی است، بسیار صبور و سرشار از آرامش است. اهل تفکر و اندیشیدن است. در پی شناختن خود و خداست و در این راه بسیار ثابت قدم و خستگی‌ناپذیر است. عارف نام یکی از بزرگترین شاعران ایرانی قرن چهاردهم نیز هست که عارف قزوینی نام دارد، در ادامه شعری خاطره انگیز از این شاعر بزرگ می‌خوانیم.

از خون جوانان وطن لاله دمیده
از ماتم سرو قدشان سرو خمیده
در سایه گل بلبل از این غصه خزیده
گل نیز چو من در غمشان جامه دریده


شما چه احساسی به این اسم زیبا دارید؟ آیا اسم عارف رو می‌پسندید؟

توضیحات نام نیکو اسم عارف

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم عارف هست، می تونین عکس عارف جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس عارف
ارسال عکس کودک
ارسال عکس عارف
چقدر نام عارف را دوست دارید؟
رای کاربران به نام عارف
امتیاز 4 از 71 رای
اگه اسم شما هم عارف هست، حاضری بزنید
12 نفر حاضری زده اند
من هم عارف هستم
معنی اسم  عارف
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم عارف