اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی

صالح

نام نیکو
معنی صالح: شايسته و درست‌كار، دارای اعتقاد و عمل درست دینی، نام پیامبر قوم ثمود

اطلاعات اسم صالح

جنسیت اسم صالح 🧑 پسر
صالح به انگلیسی saleh 🆎
تعداد صالح ها در ایران 👶 66030
تلفظ صالح به فارسی 📣 صالح
ابجد اسم صالح 🔢 129
تلفظ صالح به انگلیسی /sāleh/ 📣
ریشه اسم صالح 🌍 عربی
مورد تایید ثبت احوال تایید شده

معنی اسم صالح در ثبت احوال

۱- شايسته و درست‌كار، نيك، خوب، درست؛ ۲-(در قديم) داراي اعتقاد و عمل درست ديني؛ ۳- (اَعلام) ۱) پيامبر قوم ثمود به روايت قرآن، که چون آن قوم دعوت او را نپذیرفتند و شترش را کشتند، صاعقه‌ای آنان را نابود کرد؛ ۲) صالح ابن عبدالرحمان: [قرن ۱۱هجری] منشی ایرانی امور مالی عراق در زمان حجاج ابن یوسف، که دفترهای حساب را از پهلوی به عربی نقل کرد.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم صالح

مونث: صالحه.

معنی اسم صالح در فرهنگ فارسی عمید :
نیکوکار، (صفت) شایسته، درخور، (صفت) نیک، [مقابلِ فاسد] پایبند به اصول اخلاقی و مذهبی.

معنی اسم صالح در فرهنگ معین :
نیکوکار، شایسته، درخور، لایق، دارای اعتقاد و عمل درست دینی. جمع: صالحین.

معنی اسم صالح در فرهنگ فارسی :
درخور، ضد فاسد. (اسم صفت) نیک، نیکوکار، مقابل فاسد و طالح. آن که به حقوق بندگان خدای تعالی قیام کند. شایسته، لایحق، جمع: صالحین.

معنی اسم صالح در لغت‌نامه دهخدا :
ضد طالح، نیکوکار، درخور، سزاوار، جید، اهل، نیک‌مرد، بسامان کار، الخالص من کل فساد. آنکه به حقوق بندگان و خدای تعالی قیام کند. جمع: صالحون، صالحین.

سیسمونی خریدین؟

نام نیکو، از انتخاب نام تا خرید سیسمونی، همراه شماست

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

شما دوست دارید فرزندتان چه ویژگی‌های خوبی داشته باشد؟ اگر کسی را ببینید که انسان بسیار درست‌کار و با خدایی است، آیا دوست دارید فرزندی مانند او داشته باشید؟ فرزند شما هرچقدر شایسته و نیک و لایق باشد باعث سرفرازی شما می‌شود، همانطور اگر کار ناشایستی انجام دهد یا به راه خطا برود باعث ناراحتی‌تان می‌شود. شنیده‌اید یا احساس کرده‌اید که وقتی انسانی پارسا و نیکوکار است هر نامی که داشته باشد آن نام نیکو می‌شود، پس آنچه در مرتبه اول اهمیت دارد تربیت درست و راه صحیح است و اما اگر این انسان دین‌دار و پرهیزگار نامی مناسب شانش هم داشته باشد همه چیز کامل می‌شود. حالا اینچنین انسانی را تصور کنید که نامش صالح باشد، نام او تمام خصوصیات خوب را در خود جمع دارد. صالح نامی است پسرانه با ریشه‌ی عربی که معنای آن را در بالا شرح دادیم، متضاد صالح، طالح است. کسی که به بدکرداری و خلف وعده مشهور است. حافظ شاعر بزرگ ایرانی این دو نفر را با هم مقایسه می‌کند و می‌فرماید که صالح و طالح هردو عمل خود را انجام دادند و عرضه کردند تا ببینیم که اندوخته چه کسی مورد قبول درگاه قرار می‌گیرد و پر واضح است که برنده این رقابت انسان صالح است. پس نام پسر دلبندتان را صالح بگذارید تا نامش توشه‌ی راهش باشد.

صالح و طالح متاع خویش نمودند
تا چه قبول افتد و چه در نظر آید

حافظ


شما فرزند، برادر یا آشنایی به این نام دارید؟ عکس صالح کوچولو رو برای ما ارسال کنید.

توضیحات نام نیکو اسم صالح

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم صالح هست، می تونین عکس صالح جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس صالح
ارسال عکس کودک
ارسال عکس صالح

قاب عکس کودک

دوست دارید عکس های خاطره انگیز از فرزندتون داشته باشید؟
به راحتی عکس کودک خود را انتخاب کنید و قاب عکس های زیبا از کودک خود بسازین و با دوستاتنون به اشتراک بذارید.

قاب عکس هایی که دیگران ساختن:

قاب عکس کودک
قاب عکس کودک و مادر
قاب عکس کودک و پدر
ساخت قاب عکس
چقدر نام صالح را دوست دارید؟
رای کاربران به نام صالح
امتیاز 4.4 از 229 رای
اگه اسم شما هم صالح هست، حاضری بزنید
95 نفر حاضری زده اند
من هم صالح هستم
معنی اسم  صالح
برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

تجربه‌های تربیت فرزند

چیکار کنیم بچه نترسه و شجاع بار بیاد؟ 73 تجربه ثبت شده چه جوری به سوالات خیالی بچه جواب بدم ؟ 12 تجربه ثبت شده چطور اعتماد به نفس بچه رو بالا ببریم؟ 46 تجربه ثبت شده تو خونه های آپارتمانی، چه بازی هایی میشه با بچه انجام داد؟ 49 تجربه ثبت شده دخترم از شکست خیلی میترسه وقتی تو کاری حرفه ای و می خواد توش پیشرفت کنه یا مسابقه بده به شکست فکر میکنه و عقب میکشه چیکارش کنم؟ 36 تجربه ثبت شده نظرتون در مورد اسم های دو بخشی مثل محمد حسین، فاطمه زهرا و ... چیه؟ 67 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه خودش بخوابه ؟ بدون لالایی و رو پا گذاشتن 33 تجربه ثبت شده دخترم خیلی بستنی میخوره چی کارش کنم؟ 42 تجربه ثبت شده با بچه ای که زیاد با گوشی کار میکنه، چیکار کنیم؟ 77 تجربه ثبت شده چطوری بچه رو از پوشک بگیریم؟ 20 تجربه ثبت شده نظرتون درباره هم آوایی نام و نام خانوادگی برای انتخاب اسم چیه؟ 29 تجربه ثبت شده چطور میتونیم برای بچه های بعدی اسمی انتخاب کنیم که به بچه های قبلی بیاد؟ 43 تجربه ثبت شده به نظرتون، اگه اسمی که انتخاب کردیم رو بقیه دوست نداشتن، چیکار کنیم؟ 75 تجربه ثبت شده آیا در ۲۰ سالگی فرزند داشتن خوبه ؟ نظرتون چیه دربارش ؟ 91 تجربه ثبت شده چجوری بچه رو با ادب و با تربیت بار بیاریم ؟ 56 تجربه ثبت شده برای غذا نخوردن بچه چه راهکاری خوبه؟ 38 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده به نظرتون سوراخ کردن گوش دختر بچه برای گوشواره خوبه؟ اگه بله چه سنی بهتره؟ 76 تجربه ثبت شده دختر من خیلی شلخته هست باهاش چیکار کنم؟ 59 تجربه ثبت شده چطوری اتاق خواب بچه رو جدا باید کرد؟ 24 تجربه ثبت شده چگونه میتونم از جیق زدن بچم جلو گیری کنم؟ 19 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده چیکار کنیم دخترمون محجبه بار بیاد؟ 22 تجربه ثبت شده با پسر بچه ی ۱۰ سالم که همش بهونه گیری میکنه و خواسته ها ی زیادی داره چی کار کنم .و چی کار کنم مسئولیت پذیر باشه 9 تجربه ثبت شده شیر شب نوزاد رو چه زمانی و چطوری حذف کنیم ؟ 27 تجربه ثبت شده بچم همش می‌ترسه دزد بیاد خونمون نمی‌خوابه چی کار کنم؟ 16 تجربه ثبت شده اگر از چیزی بچه گریه کرد و هر کار کردیم گریه اش بند نیامد چجوری آرامش کنیم ؟ 36 تجربه ثبت شده به نظرتون بهترین روش برای انتخاب اسم چیه؟ 68 تجربه ثبت شده سلام و عرض ادب چطور و چه موقع به بچه نماز خواندن یاد دهیم؟ 68 تجربه ثبت شده سلام برای وزن گیری نوزاد چیکار کنم ؟ 20 تجربه ثبت شده
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم صالح
منصور مجاهد
منصور مجاهد
‫۳ ماه قبل، سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲، ساعت ۱۰:۰۸

بسمه تعالی
نام زیبا،پرمعنا واز هرنظر عالی است

پاسخ دادن
م،خ
م،خ
‫۱ سال و ۳ ماه قبل، پنج شنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱، ساعت ۰۲:۲۷

اسم زیبا و خوش معنی هستش،اسم پسرای من ابوالفضل و صالح هستش،

پاسخ دادن
Fatemeh Yari
Fatemeh Yari
‫۲ سال و ۲ ماه قبل، چهار شنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰، ساعت ۲۱:۰۷

اسم خاصیه
خیلی دوسش دارم
خوش آوا. خوش معنی و لقب حضرت مهدی❤️️️
آرزوی هر پدر و مادریه که فرزندش صالح بشه من هم به این امید اسم پسرمو میزارم صالح

پاسخ دادن
صالح خسروی
صالح خسروی
‫۲ سال و ۹ ماه قبل، چهار شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹، ساعت ۱۲:۲۱

اسم کمیاب و خاصی که هرکی میشنوه نمیدونه اسم پسره یا دختر خودم رو میگم خیلی ها منو با دختر تو فضای مجازی اشتباه میگیرن که میگم اسمم صالح هست!❤️️️❤️️️❤️️️❤️️️

پاسخ دادن
??
??
‫۲ سال و ۱۰ ماه قبل، سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹، ساعت ۱۶:۱۵

من عاشق اسم صالح ام

پاسخ دادن
صالح رخشانی
صالح رخشانی
‫۲ سال و ۱۱ ماه قبل، دو شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹، ساعت ۱۵:۵۳

اسم عالی

پاسخ دادن

سایر مطالب نام نیکو

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟ نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید. بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید. برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .  گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.;
بعدی
قبلی

پرسش های متداول اسم صالح

*️⃣ ریشه اسم صالح چیست؟
ریشه اسم صالح عربی است.
*️⃣ چند نفر اسم شون صالح هست؟
تاکنون 66030 نفر با اسم صالح در ثبت احوال ثبت شده است.
*️⃣ چه اسم هایی به صالح میاد؟
اسم های صارم، ثامن، صاعد، قاسم، هاشم