مرجع انتخاب نام فارسی

سلیمان

نام نیکو
پر از سلامتی، از پیامبران بنی اسرائیل و فرزند حضرت داوود

اطلاعات اسم سلیمان

جنسیت پسر
نام به انگلیسی soleyman
افراد دارای این نام 67494
تلفظ به فارسی سليمان
ابجد 191
تلفظ نام به انگلیسی /soleymān/
ریشه نام عبری

معنی اسم سلیمان در ثبت احوال

1- پر از سلامتي؛ 2- (اَعلام) 1) حضرت سليمان(ع): شاه و پیامبر یهود [حدود 972- حدود 932 پیش از میلاد] پسر و جانشین حضرت داوود(ع). کتابهای امثال سلیمان، کتاب جامعه، حکمت سلیمان و غزل غزلهای سلیمان در عهد عتیق به او منسوب است؛ 2) نام دو تن از شاهان صفوی. سلیمان اول: [1077- 1105 قمری] که در زمان او هلندیان بر جزیره ی قشم دست یافتند؛ سلیمان دوم: ملقب به سید محمّد، نوه‌ي دختری سلیمان اول که در سال 1316 قمری مخالفان شاهرخ افشار او را در مشهد به پادشاهی برداشتند، ولی 40 روز بعد هواداران شاهرخ او را گرفتند و کور کردند و دوباره شاهرخ را به سلطنت نشاندند؛ 3) نام دو تن از شاهان عثمانی. سلیمان اول: (= سلیمان قانونی) [926-974 قمری] که در زمان دولت عثمانی به اوج قدرت خود رسید و قانونهایی برای اداره‌ی کشور تنظیم شد؛ سلیمان دوم: [1099-1102 قمری] که دوران کوتاه سلطنتش به کشمکش با شورشیان و خواباندن شورشها سپری شد؛ 4) سلیمان ابن حکم: دوازدهمین خلیفه‌ی اموی اندلس [399-407 قمری] که توسط محمّد دوم خلع شد؛ 5) سلیمان ابن صرد: [قرن اول هجری] صحابی پیامبر اسلام(ص)، از هواداران حضرت علی(ع) و امام حسین(ع). رهبر توابین کوفه، که در جنگ با ابن زیاد کشته شد؛ 6) سلیمان ابن قتلمش: (= سلیمان شاه) شاه سلجوقی عراق [قرن 6 هجری] که پس از چند تلاش ناموفق به شاهی رسید ولی سردارانش به زودی او را عزل کردند و ارسلان را به جایش نشاندند.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم سلیمان

معنی اسم سلیمان در لغت‌نامه دهخدا :
نام پیغمبری است معروف که پسر حضرت داود نبی علیه السلام باشد. وی جانشین داود یکی از چهار پسر او از بت شبع بود بغیر از این اسم که اولاً پیش از تولدش اختیار کرده شد خدا ناتان نبی را امر نمود که او را یدیدیا، یعنی محبوب خداوند بخواند علی الجمله سلیمان هنگام یاغیگری ابشالوم ده ساله بوده و به اتفاق پدر خود داود به محنایم گریخت. بعد از پدر ۲۰ساله بود که بتخت سلطنت نشست. خداوند در رؤیاهای شبانه بوی ظاهر شد وفرمود: ای سلیمان ! هرچه میخواهی بخواه که بتو عطا میشود. آن حضرت حکمت را طلبید. خدای تعالی دولت و احترام را نیز بر آن افزود. حکمت او چنان در مشرق زمین معروف شده که اعاظم را به پایتخت او کشانید، از آنجمله بود ملکه ٔ سبا.

(عبری) یعنی پر از سلامتی، (در اعلام) حضرت سلیمان (ع) پسر داوود ـ پیغمبرِ بنی اسرائیل ـ که نماد خردمندی، شکوه و توانایی است که خداوند اسرار بسیاری از علوم و فنون غریبه و زبان حشرات و پرندگان را به او آموخت و سپاهی از جن و انس در اختیارش قرار داد.

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

نکنم دیودلی ها بسفر
تاسلیمان شوم اِن شأاﷲ.


خاقانی


دوست دارید نام فرزندتان نماد خردمندی، شکوه و توانایی باشد؟ سلیمان نامی پسرانه با ریشه‌ی عبری به کسی می‌گویند که سرشار از سلامتی است. او کسی است که "هرچه از خدا بخواهد به او می‌دهد". داستان حضرت سلیمان این را می‌گوید. خداوند به حضرت سلیمان گفت: از من هرآنچه می‌خواهی درخواست کن! حضرت سلیمان از خداوند حکمت درخواست کرد، خداوند به او پادشاهی هم عطا کرد و اسرار زیادی را از زبان حشرات و حیوانات به او آموخت و سپاهی از جن و انس را در اختیارش قرار داد. حضرت سلیمان، پیغمبر بنی اسرائیل و فرزند حضرت داوود بسیار مهربان و رئوف بود. بطوریکه همگان را مقهور محبت و قدرت خود می کرد از جمله این افراد بزرگ ملکه سبا بود که نهایتا به حضرت سلیمان و قدرتش ایمان آورد.


اگر دلتان می‌خواهد فرزندتان حامل این پیام های زیبا باشد نام او را سلیمان بگذارید و به او حکمت بیاموزید تا در راه پیغمبران قدم بردارد.


اگر اسم پسر کوچولوتون سلیمان است، عکس زیبای سلیمان رو برای ما بفرستید تا در سایت قرار بدیم.

توضیحات نام نیکو اسم سلیمان

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم سلیمان هست، می تونین عکس سلیمان جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس سلیمان
ارسال عکس کودک
ارسال عکس سلیمان
چقدر نام سلیمان را دوست دارید؟
رای کاربران به نام سلیمان
امتیاز 4.9 از 16 رای
اگه اسم شما هم سلیمان هست، حاضری بزنید
یک نفر حاضری زده است
من هم سلیمان هستم
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم سلیمان