اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی

رسول

نام نیکو
پيغمبر، فرستاده، رسول الله پيامبر اسلام حضرت محمد (ص)

اطلاعات اسم رسول

جنسیت اسم رسول 🧑 پسر
رسول به انگلیسی rasul 🆎
تعداد رسول ها در ایران 👶 201864
تلفظ رسول به فارسی 📣 رَسول
ابجد اسم رسول 🔢 296
تلفظ رسول به انگلیسی /rasul/ 📣
ریشه اسم رسول 🌍 عربی

معنی اسم رسول در ثبت احوال

۱- پيغمبر [خدا]؛ ۲- (در قديم) آن‌كه از طرف كسي براي بردن پيغام فرستاده مي‌شود، پيك، قاصد؛ ۳- (اَعلام) رسول الله پيامبر اسلام (ص).

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم رسول

معنی اسم رسول در فرهنگ فارسی :
آن‌که مامور ابلاغ پیغام از جانب کسی بدیگری است، فرستاده، قاصد، پیک، سفبر ایلچی، پیغامبر، نبی، جمع: رسل.

معنی اسم رسول در فرهنگ فارسی عمید :
فرستاده شده از جانب خدا، پیغمبر، [قدیمی] کسی که مٲمور رسانیدن پیام از جانب کسی برای دیگری باشد، فرستاده شده، پیغامبر، قاصد، پیک.

معنی اسم رسول در فرهنگ معین :
قاصد، پیک، سفیر، پیغامبر، نبی.

معنی اسم رسول در لغت‌نامه دهخدا :
پیغمبر فرستاده شده، پیامبر، نبی.

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

دوست دارید فرزندی که به دنیا می‌آورید پیام‌آور چه چیزی باشد؟ عشق؟ مهربانی؟ زیبایی؟ پس نام پسرتان را رسول بگذارید. این یک رمز است، نام رسول به معنای پیام آور و فرستاده است و فرزند شما می‌تواند آورنده برکت و نیکی برای شما و دنیا باشد و با انتخاب این نام شما او را به دیگران معرفی می‌کنید. این نام زیبا یکی از نام‌های پیامبر اسلام، حضرت محمد است، نامی عربی است و در دین اسلام به کسی گفته می‌شود که برای راهنمایی بشر فرستاده شده است. شاعران خوش ذوق ایرانی از نام رسول در اشعارشان بسیار استفاده کرده‌اند، نمونه‌های زیر را بخوانید:

خرد سوی انسان رسول نهانیست
به دل در نشسته بفرمان یزدان

ناصر خسرو

 

نشاط و عیش و جوانی چو گل غنیمت دان
که حافظا نبود بر رسول غیر بلاغ

حافظ

 

آمد بهار خرم و آمد رسول یار
مستیم و عاشقیم و خماریم و بی قرار

مولوی


نظر شما درباره­‌ی این اسم چیه؟ خوشحال میشیم نظرتون رو با ما به اشتراک بزارید.

توضیحات نام نیکو اسم رسول

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

سیسمونی خریدین؟

اگه شما هم محصول یا خدماتی در حوزه مادر و کودک دارین، براي بهتر ديده‌شدن باما تماس بگیرین. تماس با نام نیکو

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم رسول هست، می تونین عکس رسول جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس رسول
ارسال عکس کودک
ارسال عکس رسول
چقدر نام رسول را دوست دارید؟
رای کاربران به نام رسول
امتیاز 3.9 از 190 رای
اگه اسم شما هم رسول هست، حاضری بزنید
210 نفر حاضری زده اند
من هم رسول هستم
معنی اسم  رسول
برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

انگلیسی برای کودکان

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟
آموزش رایگان زبان به کودک
مشاهده آموزش
میدونستین میشه به جنین هم انگلیسی یاد داد؟!
آموزش رایگان زبان به جنین
مشاهده آموزش

تجربه‌های تربیت فرزند

نظرتون درباره هم آوایی نام و نام خانوادگی برای انتخاب اسم چیه؟ 29 تجربه ثبت شده بچم همش می‌ترسه دزد بیاد خونمون نمی‌خوابه چی کار کنم؟ 16 تجربه ثبت شده چطوری اتاق خواب بچه رو جدا باید کرد؟ 24 تجربه ثبت شده آیا در ۲۰ سالگی فرزند داشتن خوبه ؟ نظرتون چیه دربارش ؟ 91 تجربه ثبت شده چطور میتونیم برای بچه های بعدی اسمی انتخاب کنیم که به بچه های قبلی بیاد؟ 43 تجربه ثبت شده به نظرتون بهترین روش برای انتخاب اسم چیه؟ 68 تجربه ثبت شده شیر شب نوزاد رو چه زمانی و چطوری حذف کنیم ؟ 27 تجربه ثبت شده چگونه میتونم از جیق زدن بچم جلو گیری کنم؟ 19 تجربه ثبت شده با بچه ای که زیاد با گوشی کار میکنه، چیکار کنیم؟ 77 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده اگر از چیزی بچه گریه کرد و هر کار کردیم گریه اش بند نیامد چجوری آرامش کنیم ؟ 36 تجربه ثبت شده با پسر بچه ی ۱۰ سالم که همش بهونه گیری میکنه و خواسته ها ی زیادی داره چی کار کنم .و چی کار کنم مسئولیت پذیر باشه 9 تجربه ثبت شده به نظرتون، اگه اسمی که انتخاب کردیم رو بقیه دوست نداشتن، چیکار کنیم؟ 75 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده سلام برای وزن گیری نوزاد چیکار کنم ؟ 20 تجربه ثبت شده دخترم از شکست خیلی میترسه وقتی تو کاری حرفه ای و می خواد توش پیشرفت کنه یا مسابقه بده به شکست فکر میکنه و عقب میکشه چیکارش کنم؟ 36 تجربه ثبت شده برای غذا نخوردن بچه چه راهکاری خوبه؟ 38 تجربه ثبت شده نظرتون در مورد اسم های دو بخشی مثل محمد حسین، فاطمه زهرا و ... چیه؟ 67 تجربه ثبت شده دخترم خیلی بستنی میخوره چی کارش کنم؟ 42 تجربه ثبت شده چطور اعتماد به نفس بچه رو بالا ببریم؟ 46 تجربه ثبت شده سلام و عرض ادب چطور و چه موقع به بچه نماز خواندن یاد دهیم؟ 68 تجربه ثبت شده دختر من خیلی شلخته هست باهاش چیکار کنم؟ 59 تجربه ثبت شده چیکار کنیم دخترمون محجبه بار بیاد؟ 22 تجربه ثبت شده چطوری بچه رو از پوشک بگیریم؟ 20 تجربه ثبت شده به نظرتون سوراخ کردن گوش دختر بچه برای گوشواره خوبه؟ اگه بله چه سنی بهتره؟ 76 تجربه ثبت شده تو خونه های آپارتمانی، چه بازی هایی میشه با بچه انجام داد؟ 49 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه نترسه و شجاع بار بیاد؟ 73 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه خودش بخوابه ؟ بدون لالایی و رو پا گذاشتن 33 تجربه ثبت شده چجوری بچه رو با ادب و با تربیت بار بیاریم ؟ 56 تجربه ثبت شده چه جوری به سوالات خیالی بچه جواب بدم ؟ 12 تجربه ثبت شده
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم رسول
محمد ادریس
محمد ادریس
‫۱۰ ماه قبل، سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱، ساعت ۰۳:۴۲

اسم شوهر من رسول اسم پسرمن محمد ادریس

پاسخ دادن
نرجس
نرجس
‫۲ سال قبل، پنج شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰، ساعت ۲۲:۲۱

رسول اسم خیلی پرطرفتاری هست وهمچنین زیبا

پاسخ دادن
رسول غلامی
رسول غلامی
‫۲ سال و ۵ ماه قبل، پنج شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۰، ساعت ۲۱:۴۳

خیلی اسم خوبی هست چون لقب پیامبرمون هست ولی متاسفانه دراین دهه انگشت شماراسم رسول دیده میشه

پاسخ دادن

سایر مطالب نام نیکو

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟ نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید. بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید. برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .  گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.;
بعدی
قبلی

پرسش های متداول اسم رسول

*️⃣ ریشه اسم رسول چیست؟
ریشه اسم رسول عربی است.
*️⃣ چند نفر اسم شون رسول هست؟
تاکنون 201864 نفر با اسم رسول در ثبت احوال ثبت شده است.
*️⃣ چه اسم هایی به رسول میاد؟
اسم های اسلم، مرسل، شکور، حسون