مرجع انتخاب نام فارسی

رستا (رَستا)

معنی اسم رستا (رَستا)
رهایی یافته، کامیاب، رستگار شده

اطلاعات اسم رستا (رَستا)

جنسیت دختر
نام به انگلیسی rasta
افراد دارای این نام 3922
تلفظ به فارسی رَستا
ابجد 661
ریشه نام فارسی
تلفظ نام به انگلیسی /rastā/

معنی اسم رستا (رَستا) در ثبت احوال

(رَست = رَستن، رهیدن + ا (پسوند)) رستگار شده، رهایی یافته و خلاص شده.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم رستا (رَستا)

ترکیبی از (رستن، رهیدن) + ا (پسوند)
رها شده، رستگار شده، کامیاب، رهنده، رهایی یافته

توضیحات نام نیکو

تمامی انسان‌ها عاشق رهایی و آزادی هستند. هیچ انسانی از اینکه در بند باشد خوشحال نخواهد شد. انسان‌ها دوست دارند آزادانه به هرکجا که دلشان می‌خواهد سفر کنند و کارهای مورد علاقه‌اشان را انجام دهند. اگر مدتی را مجبور باشید در جایی بسته بسر ببرید که ارتباطی با دنیای بیرون ندارد، حس زندانی بودن و در بند گرفتار آمدن را خواهی داشت، چون به اختیار و انتخاب خودتان آنجا نمانده‌اید و هرکاری که از روی اراده انسان نباشد و او را مجبور کرده باشند، عذاب‌اور و دردناک است. این ویژگی فقط مخصوص انسان نیست، حیواانات هم دوستدار آزادی هستند، مرغ همیشه در قفس درآرزوی پرزدن درآسمان روزها را سپری می‌کند و برای لحظه‌ی زیبای آزادی لحظه شماری خواهد کرد. اگر صاحبش او را آزاد کند، بهترین و باارزش‌ترین هدیه را به او داده است. چرا که او را به خانه حقیقی‌اش برگردانده است. انسان‌هایی که بخاطر خطایی، خواسته یا ناخواسته به زندان می‌روند بیش از انسان‌های آزاد، آزاد بودن را می‌فهمند و قدر آن را می‌دانند. بله همه می‌دانیم که چقدر آزادی و رهایی مهم است اما آزادی فقط در آزادی جسمی خلاصه نمی‌شوند، برخی افراد ظاهرا آزاد هستند و هر جایی می‌توانند حضور داشته باشند اما از درون احساس زندانی بودن را دارند، آنها آشفته و سرگشته‌اند و هدفی برای زندگی‌اشان متصور نیستند، چیزی که به زندگی آنها معنایی دهد را پیدا نکرده‌اند و حس می‌کنند باری عظیم بر دوششان سنگینی می‌کند. اگر کسی آنها را کمک کند تا از این درگیری‌های درونی و ذهنی رهایی پیدا کنند، آزادی را حس خواهند کرد و یا به اصطلاح تکلیفشان مشخص می‌شود. این آزادی درونی و حس خوب همان رستگاری است. کسی که رستگار می‌شود و یا به سوی رستگاری گام برمی‌دارد، انسان خردمندی است که  راهش را می‌شناسد و به دنبال کمال و راستی است. کسی که روح آزادی دارد و برای رهایی بیشتر تلاش می‌کند. انسانی که اینچنین روح زیبایی دارد، این زیبایی بر روی رفتار ظاهری و چهره‌اش هم اثر می‌گذارد و از او شخصیتی سرزنده و آزاد می‌سازد. همه در این دنیا به دنبال آزادی و خیر برای خودشان هستند و از شر دوری می‌کنند درست همانند من و شما!

همه‌ی این سخنان مقدمه‌ای بود برای آنکه به شما نامی آزاد را معرفی کنیم، نامی دخترانه با ریشه‌ی فارسی که به کسی که رستگار شده است و رهایی یافته است، می‌گویند. این نام زیبا و خوش‌آهنگ "رستا" است. این نام زیبا و زیبا و بازهم زیباست و هرچه بگوییم کم گفته‌ایم. هم موسیقی دلخواهی دارد و هم معانی باارزشی.

احساس شما عزیزان به اسم چیه؟ آیا این اسم رو می‌پسندید؟

توضیحات نام نیکو اسم رستا (رَستا)

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی

اگه در مورد انتخاب اسم فرزندتون مردد هستین، می تونین به صورت رایگان نظر دیگران رو در مورد گزینه هاتون بپرسین

ایجاد نظرسنجی جدید
چقدر نام رستا (رَستا) را دوست دارید؟
رای کاربران به نام رستا (رَستا)
امتیاز 4.3 از 253 رای
اگه اسم شما هم رستا (رَستا) هست، حاضری بزنید
25 نفر حاضری زده اند
من هم رستا (رَستا) هستم
معنی اسم  رستا (رَستا)
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم رستا (رَستا)
رستا نوروزی
رستا نوروزی
‫۱۱ ماه قبل، دو شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹، ساعت ۰۳:۳۹

من اسم دخترم رو ۲۴ سال قبل انتخاب کردم و قبلاً همه اسم دخترم رو مسخره میکردن و من رو سرزنش ولی الان هر کس رو میبینیم اسمش رستاس

پاسخ دادن
رستا  جعفری
رستا جعفری
‫۴ ماه قبل، جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹، ساعت ۰۹:۳۹

عشق بابای

پاسخ دادن
علی
علی
‫۳ ماه قبل، دو شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹، ساعت ۱۵:۰۶

خیلی زیبا ودل نشین

پاسخ دادن
فاطیما
فاطیما
‫۱ ماه قبل، شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹، ساعت ۱۶:۱۵

امیدوارم ناراحت نشین ولی خیلی بدم میادبا احترام

پاسخ دادن