مرجع انتخاب نام فارسی

رباب

نام نیکو
نام دیگر ساز تنبور، ابر سفید، نام همسر امام حسين (ع)

اطلاعات اسم رباب

جنسیت دختر
نام به انگلیسی robab
افراد دارای این نام 72931
تلفظ به فارسی رباب
ابجد 205
تلفظ نام به انگلیسی /ro(a)bāb/
ریشه نام عربی

معنی اسم رباب در ثبت احوال

۱- ابرهاي سفيد؛ ۲- (اَعلام) نام همسر امام حسين(ع)؛ ۳- (در موسيقي) سازي با كاسه‌ي طنيني.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم رباب

معنی اسم رباب در فرهنگ فارسی عمید :
(موسیقی) از آلات موسیقی شبیه تار که کاسۀ آن کوچک تر و در قدیم دارای دو سیم بوده و آن را با کشیدن کمانه یا آرشه می نواخته اند، رواوه. [قدیمی] ابر سفید.

معنی اسم رباب در فرهنگ معین :
ابر، ابرسفید. از آلات موسیقی زهی، مانند طنبور که با دست یا آرشه نواخته می شود.

معنی اسم رباب در فرهنگ فارسی :
از آلات موسیقی قدیم شبیه تار که کاسه آن کوچکتر است، ابر، ابرسفید، واحدش ربابه. آلتی موسیقی از ذوات الاوتار که در قدیم آن را با ناخن یا زخمه و سپس با آرشه مینواختند و آن طنبور مانندی بود و دستهای داشت.

معنی اسم رباب در لغت‌نامه دهخدا :
نام سازی است تار دار که نام دیگرش طنبور (تنبور) است. آلت موسیقی که نواخته شود. از آلات لهو صاحب اوتار که آنرا نوازند. ابر سپید. به این معنی بزبان سریانی است. گاهی ابر سیاه را نیز گویند. دسته ٔ تیر یا نخی که با آن تیرها را بندند یا پارچه ای که در آن تیرها را پیچند و آن پوست نازکی است که بر دست برآرنده ٔ تیرهای قمار پیچند تا از راه مس کردن تیرها را نشناسد و آن بدین عمل تیر را برای همبازی خود برمی گزیند. بنت امروءالقیس کلابیه و مادر عبدالله بن حسین و بروایاتی مادر فرزند شش ماهه ٔ امام حسین معروف به علی اصغر که در کربلا به تیر حرمله شهید شد.

 

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

ز چشمت خواب بگریزد چو گوشت زی رباب آید
بخواب اندر شوی آنگه که برخواند کسی قرآن

ناصر خسرو

 حدس بزنید که اینبار چه نام نیکویی را برایتان پیشکش آورده ایم؟ اینبار می‌خواهیم نامی خوش‌اهنگ و گوشنواز را به شما معرفی کنیم، نامی که به مانند شنیدن موسیقی و صدایی زیبا، خوش‌لحن و گوشنواز است. نامی بسیار عزیز که در تاریخ اسلام، نام بانوی برجسته‌ی مسلمان است،او دختر امروالقیس است، که در فضل و ادب و کمال سرآمد زنان عصر خود بوده است، او در منابع تاریخی مادر حضرت سکینه وهمسر امام حسین معرفی شده است که در واقعه کربلا حضور داشته و رشادت های بسیاری کرده است و سپس به اسارت گرفته شدند. این نام موسیقیایی و دل‌انگیز، "رباب" است. رباب نام سازی شبیه به تنبور است که خواستگاه آن، خراسان دوره‌ی اسلامی، سیستان و بلوچستان، و افغانستان می‌باشد. این ساز بیش از هزار سال قدمت دارد. این ساز یک نام فارسی هم دارد که رواده خوانده می‌شود. شاعران بزرگ ایرانی در شعرهایشان برای توصیف مجلس بزم و شادی بسیار از نام ساز رباب و صدایش استفاده کرده‌اند و صدای زیبای آن را ستایش کرده‌اند. مثل بیت زیر از حافظ شیرازی که می‌فرامایند:

رباب و چنگ ببانگ بلند میگویند
که گوش هوش به پیغام اهل راز کنید

این نام زیبا نامی پاک و سپید است چرا که خود به معنای ابرهایی سفید هم در متون آمده است.  نام رباب که ریشه‌ای عربی دارد کاربرد های دیگری نیز دارد مثلا در منابع آمده است که به آغاز جوانی رباب‌الشباب می‌گویند، یا در جایی دیگر آمده است که به گروه‌های ده نفره رباب گفته می‌شود و یا به معنای عهد و پیمان نیز آورده شده است. بهرحال از هر جهتی که بنگرید، این نام زیباست و معناهای نیکو و شایسته‌ای دراد. این نام زیبا انتخاب زیبایی برای دختر زیبارویتان خواهد بود، مخصوصا اگر اهل ساز و آوازید و به اهل بیت پیامبر ارادت ویژه دارید.

نظرات قشتگتون رو با ما به اشتراک بذارید و به بهتر شدن سایتمون کمک کنید.  از شما سپاسگزاریم.   

توضیحات نام نیکو اسم رباب

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم رباب هست، می تونین عکس رباب جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس رباب
ارسال عکس کودک
ارسال عکس رباب
چقدر نام رباب را دوست دارید؟
رای کاربران به نام رباب
امتیاز 3.9 از 27 رای
اگه اسم شما هم رباب هست، حاضری بزنید
3 نفر حاضری زده اند
من هم رباب هستم

پیشنهاد اسم اختصاصی

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
پیشنهاد اسم
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم رباب