اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی

رباب

نام نیکو
نام دیگر ساز تنبور، ابر سفید، نام همسر امام حسين (ع)

اطلاعات اسم رباب

جنسیت اسم رباب 👩 دختر
رباب به انگلیسی robab 🆎
تعداد رباب ها در ایران 👶 72931
تلفظ رباب به فارسی 📣 رُباب
ابجد اسم رباب 🔢 205
تلفظ رباب به انگلیسی /ro(a)bāb/ 📣
ریشه اسم رباب 🌍 عربی

معنی اسم رباب در ثبت احوال

۱- ابرهاي سفيد؛ ۲- (اَعلام) نام همسر امام حسين(ع)؛ ۳- (در موسيقي) سازي با كاسه‌ي طنيني.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم رباب

معنی اسم رباب در فرهنگ فارسی عمید:
(موسیقی) از آلات موسیقی شبیه تار که کاسۀ آن کوچک تر و در قدیم دارای دو سیم بوده و آن را با کشیدن کمانه یا آرشه می نواخته اند، رواوه. [قدیمی] ابر سفید.

معنی اسم رباب در فرهنگ معین:
ابر، ابرسفید. از آلات موسیقی زهی، مانند طنبور که با دست یا آرشه نواخته می شود.

معنی اسم رباب در فرهنگ فارسی:
از آلات موسیقی قدیم شبیه تار که کاسه آن کوچکتر است، ابر، ابرسفید، واحدش ربابه. آلتی موسیقی از ذوات الاوتار که در قدیم آن را با ناخن یا زخمه و سپس با آرشه مینواختند و آن طنبور مانندی بود و دستهای داشت.

معنی اسم رباب در لغت‌نامه دهخدا:
نام سازی است تار دار که نام دیگرش طنبور (تنبور) است. آلت موسیقی که نواخته شود. از آلات لهو صاحب اوتار که آنرا نوازند. ابر سپید. به این معنی بزبان سریانی است. گاهی ابر سیاه را نیز گویند. دسته ٔ تیر یا نخی که با آن تیرها را بندند یا پارچه ای که در آن تیرها را پیچند و آن پوست نازکی است که بر دست برآرنده ٔ تیرهای قمار پیچند تا از راه مس کردن تیرها را نشناسد و آن بدین عمل تیر را برای همبازی خود برمی گزیند. بنت امروءالقیس کلابیه و مادر عبدالله بن حسین و بروایاتی مادر فرزند شش ماهه ٔ امام حسین معروف به علی اصغر که در کربلا به تیر حرمله شهید شد.

 

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

ز چشمت خواب بگریزد چو گوشت زی رباب آید
بخواب اندر شوی آنگه که برخواند کسی قرآن

ناصر خسرو

 حدس بزنید که اینبار چه نام نیکویی را برایتان پیشکش آورده ایم؟ اینبار می‌خواهیم نامی خوش‌اهنگ و گوش نواز را به شما معرفی کنیم، نامی که به مانند شنیدن موسیقی و صدایی زیبا، خوش‌لحن و گوش نواز است. نامی بسیار عزیز که در تاریخ اسلام، نام بانوی برجسته‌ی مسلمان است،او دختر امروالقیس است، که در فضل و ادب و کمال سرآمد زنان عصر خود بوده است، او در منابع تاریخی مادر حضرت سکینه وهمسر امام حسین معرفی شده است که در واقعه کربلا حضور داشته و رشادت های بسیاری کرده است و سپس به اسارت گرفته شدند. این نام موسیقیایی و دل‌انگیز، "رباب" است. رباب نام سازی شبیه به تنبور است که خواستگاه آن، خراسان دوره‌ی اسلامی، سیستان و بلوچستان، و افغانستان می‌باشد. این ساز بیش از هزار سال قدمت دارد. این ساز یک نام فارسی هم دارد که رواده خوانده می‌شود. شاعران بزرگ ایرانی در شعرهایشان برای توصیف مجلس بزم و شادی بسیار از نام ساز رباب و صدایش استفاده کرده‌اند و صدای زیبای آن را ستایش کرده‌اند. مثل بیت زیر از حافظ شیرازی که می‌فرامایند:

رباب و چنگ ببانگ بلند میگویند
که گوش هوش به پیغام اهل راز کنید

این نام زیبا نامی پاک و سپید است چرا که خود به معنای ابرهایی سفید هم در متون آمده است.  نام رباب که ریشه‌ای عربی دارد کاربرد های دیگری نیز دارد مثلا در منابع آمده است که به آغاز جوانی رباب‌الشباب می‌گویند، یا در جایی دیگر آمده است که به گروه‌های ده نفره رباب گفته می‌شود و یا به معنای عهد و پیمان نیز آورده شده است. بهرحال از هر جهتی که بنگرید، این نام زیباست و معناهای نیکو و شایسته‌ای دراد. این نام زیبا انتخاب زیبایی برای دختر زیبارویتان خواهد بود، مخصوصا اگر اهل ساز و آوازید و به اهل بیت پیامبر ارادت ویژه دارید.

نظرات قشتگتون رو با ما به اشتراک بذارید و به بهتر شدن سایتمون کمک کنید.  از شما سپاسگزاریم.   

توضیحات نام نیکو اسم رباب

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

سیسمونی خریدین؟

اگه شما هم محصول یا خدماتی در حوزه مادر و کودک دارین، براي بهتر ديده‌شدن باما تماس بگیرین. تماس با نام نیکو

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم رباب هست، می تونین عکس رباب جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس رباب
ارسال عکس کودک
ارسال عکس رباب
چقدر نام رباب را دوست دارید؟
رای کاربران به نام رباب
امتیاز 3.4 از 106 رای
اگه اسم شما هم رباب هست، حاضری بزنید
27 نفر حاضری زده اند
من هم رباب هستم
معنی اسم  رباب
برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

انگلیسی برای کودکان

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟
آموزش رایگان زبان به کودک
مشاهده آموزش
میدونستین میشه به جنین هم انگلیسی یاد داد؟!
آموزش رایگان زبان به جنین
مشاهده آموزش

تجربه‌های تربیت فرزند

به نظرتون بهترین روش برای انتخاب اسم چیه؟ 68 تجربه ثبت شده چطور میتونیم برای بچه های بعدی اسمی انتخاب کنیم که به بچه های قبلی بیاد؟ 43 تجربه ثبت شده به نظرتون سوراخ کردن گوش دختر بچه برای گوشواره خوبه؟ اگه بله چه سنی بهتره؟ 76 تجربه ثبت شده تو خونه های آپارتمانی، چه بازی هایی میشه با بچه انجام داد؟ 49 تجربه ثبت شده اگر از چیزی بچه گریه کرد و هر کار کردیم گریه اش بند نیامد چجوری آرامش کنیم ؟ 36 تجربه ثبت شده بچم همش می‌ترسه دزد بیاد خونمون نمی‌خوابه چی کار کنم؟ 16 تجربه ثبت شده چه جوری به سوالات خیالی بچه جواب بدم ؟ 12 تجربه ثبت شده چطوری بچه رو از پوشک بگیریم؟ 20 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه نترسه و شجاع بار بیاد؟ 73 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده چیکار کنیم دخترمون محجبه بار بیاد؟ 22 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده با بچه ای که زیاد با گوشی کار میکنه، چیکار کنیم؟ 77 تجربه ثبت شده به نظرتون، اگه اسمی که انتخاب کردیم رو بقیه دوست نداشتن، چیکار کنیم؟ 75 تجربه ثبت شده چطور اعتماد به نفس بچه رو بالا ببریم؟ 46 تجربه ثبت شده دخترم خیلی بستنی میخوره چی کارش کنم؟ 42 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه خودش بخوابه ؟ بدون لالایی و رو پا گذاشتن 33 تجربه ثبت شده دخترم از شکست خیلی میترسه وقتی تو کاری حرفه ای و می خواد توش پیشرفت کنه یا مسابقه بده به شکست فکر میکنه و عقب میکشه چیکارش کنم؟ 36 تجربه ثبت شده نظرتون درباره هم آوایی نام و نام خانوادگی برای انتخاب اسم چیه؟ 29 تجربه ثبت شده دختر من خیلی شلخته هست باهاش چیکار کنم؟ 59 تجربه ثبت شده نظرتون در مورد اسم های دو بخشی مثل محمد حسین، فاطمه زهرا و ... چیه؟ 67 تجربه ثبت شده چجوری بچه رو با ادب و با تربیت بار بیاریم ؟ 56 تجربه ثبت شده برای غذا نخوردن بچه چه راهکاری خوبه؟ 38 تجربه ثبت شده چگونه میتونم از جیق زدن بچم جلو گیری کنم؟ 19 تجربه ثبت شده چطوری اتاق خواب بچه رو جدا باید کرد؟ 24 تجربه ثبت شده با پسر بچه ی ۱۰ سالم که همش بهونه گیری میکنه و خواسته ها ی زیادی داره چی کار کنم .و چی کار کنم مسئولیت پذیر باشه 9 تجربه ثبت شده سلام و عرض ادب چطور و چه موقع به بچه نماز خواندن یاد دهیم؟ 68 تجربه ثبت شده سلام برای وزن گیری نوزاد چیکار کنم ؟ 20 تجربه ثبت شده شیر شب نوزاد رو چه زمانی و چطوری حذف کنیم ؟ 27 تجربه ثبت شده آیا در ۲۰ سالگی فرزند داشتن خوبه ؟ نظرتون چیه دربارش ؟ 91 تجربه ثبت شده
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم رباب
ربابه نوری
ربابه نوری
‫۱ سال و ۱ ماه قبل، یک شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱، ساعت ۰۳:۱۹

برای من هم مادر بزرگم این اسمو انتخاب کرده❤️

پاسخ دادن
سیده رباب ساداتی
سیده رباب ساداتی
‫۱ سال و ۶ ماه قبل، جمعه ۲۹ بهمن ۱۴۰۰، ساعت ۱۴:۳۹

اسم رباب خیلی قشنگه من که واقعا خوشحالم پدربزرگم این اسم را برای من انتخاب کرد❤️️️❤️️️

پاسخ دادن
رباب برحی نژاد
رباب برحی نژاد
‫۱ سال و ۶ ماه قبل، سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۰، ساعت ۱۶:۲۵

این اسم خیلی قشنگ است

پاسخ دادن

سایر مطالب نام نیکو

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟ نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید. بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید. برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .  گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.;
بعدی
قبلی

پرسش های متداول اسم رباب

*️⃣ ریشه اسم رباب چیست؟
ریشه اسم رباب عربی است.
*️⃣ چند نفر اسم شون رباب هست؟
تاکنون 72931 نفر با اسم رباب در ثبت احوال ثبت شده است.
*️⃣ چه اسم هایی به رباب میاد؟
اسم های نواب، شباب، ربیع، ایهاب، بابک