مرجع انتخاب نام فارسی

رامان

نام نیکو
منسوب به رام، مأنوس، موافق، سازگار، شاد و خوشحال، نام روز بيست و يكم از هر ماه خورشیدی در ايران قديم

اطلاعات اسم رامان

جنسیت پسر
نام به انگلیسی raman
افراد دارای این نام 3478
تلفظ به فارسی رامان
ابجد 292
تلفظ نام به انگلیسی /rāmān/
ریشه نام فارسی

معنی اسم رامان در ثبت احوال

۱- (رام + ان (پسوند نسبت))، منسوب به رام ۲- (اَعلام) نام ناحيه‌اي است در شهرستان اهواز.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم رامان

منسوب به رام
رام: مأنوس، موافق، سازگار، شاد و خوشحال، نام روز بیست و یکم از هر ماه خورشیدی در ایران قدیم

معنی اسم رامان در لغت‌نامه دهخدا :
نام یکی از خدایان سرزمین بابل، نام ناحیه ای است از بلاد فارس در اهواز.

مرکب از رام + ان، منسوب به رام، در زبان آشوری به معنی والا مقام و شخصیتی آرام است، در زبان کردی به معنی در شگفت بودن، تحیر و متفکر است. نام وزیر کیقباد پادشاه کیانی.

 

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

شنیده‌اید که می‌گویند: آدم‌هایی که زیاد حرف می‌زنند، کمتر فکر می‌کنند و آدم‌هایی که بیشتر فکر می‌کنند، کمتر حرف می‌زنند. دلیلش این است که فکر کردن احتیاج به سکوت کردن دارد درواقع ما وقتی فکر می‌کنیم هم حرف میزنیم اما در ذهنمان و کسی حرف‌ها و صحبت‌های ما را نمی‌شنود و به همین خاطر فرصت داریم تا فکرمان را اصلاح کنیم بیشتر تحلیل کنیم تا وقتی لب به سخن گفتن باز می‌کنیم حرف بهتر و درست تری بزنیم. اینطور احتمال اینکه کسی را از خودمان با حرف‌هایمان برنجانیم کمتر می‌شود و صحبت‌های ما به حقیقت نزدیک‌تر است. هر کاری و هر نظری ابتدا احتیاج به فکر کردن بعد مشورت کردن و در آخر ابراز کردن دارد اما اگر در مرحله اول رای صادر کنیم احتمال اینکه نظرمان اشتباه یا از روی احساسات لحظه‌ای باشد بیشتر است و آنوقت است که اگر کسی از حرفمان ناراحت شده باشد یا اشتباهی کرده باشیم پشیمانی دیگر سودی ندارد. حنما دیده‌اید افرادی را که با ناراحتی گفته‌اند: کاش آن حرف را نمی‌زدم یا کاش کمی صبر می‌کردم و زود قضاوت نمی‌کردم. پس حرف باد هوا نیست برعکس ما با حرف‌هایمان خودمان را به اطرافیانمان معرفی می‌کنیم. همه‌ی انسان‌های بزرگ بیشتر می‌شنوند و بعد چند جمله‌ای هم حرف  می‌زنند. مثلا پادشاهان، پادشاه باید انسان متفکر و دادگری باشد. دادگری و حکم بودن محتاج صبر و حوصله و بررسی هرچیزی از جوانب مختلف است. هرپادشاهی  گروهی از افراد خبره و اندیشمند را به دور خودش جمع می‌کند تا او را راهنمایی کنند و در نهایت رای صادر می‌کند، حتی پادشاه هم شورایی برای تصمیم گیری دارد، چه برسد به انسان‌های دیگر! پیش‌آمده که تصمیم نادرست یک پادشاه سرنوشت یک کشور را تغییر داده و یا یک تصمیم درست او جان بسیاری را نجات داده‌است. ما هم پادشاهان کوچک زندگی خودمان هستیم که باید با اندیشیدن زندگی‌مان را سامان بدهیم و از ویران شدنش با حرف‌های نابجا جلوگیری کنیم. اینطور هم خودمان خوشحالیم هم به دیگران آسیبی نزده‌ایم. خب حالا وقت آن رسیده تا نامی به شما معرفی کنم که دقیقا همین معنای اندیشیدن و متفکر بودن را می‌رساند. این نام همچنین نام یکی از پادشاهان و خدایان سرزمین بابل نیز بوده است و همچنین نام منطقه‌ای در شهر اهواز. این نام باشکوه، "رامان" است. کسی که رام کننده است. کسی که بسیار فکر می‌کند و اندیشمند و خردمند است.
اگر از این معانی زیبا خوشتان آمده پس تعلل نکنید این نام زیبا را برای پسر عزیزتان انتخاب کنید. امید که پسرتان پادشاه مهربان و بافکر زندگی‌تان باشد.

نظر شما راجع به تفکر کردن و اندیشه‌ورز بودن چیه؟

توضیحات نام نیکو اسم رامان

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم رامان هست، می تونین عکس رامان جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس رامان
ارسال عکس کودک
ارسال عکس رامان
چقدر نام رامان را دوست دارید؟
رای کاربران به نام رامان
امتیاز 4.4 از 88 رای
اگه اسم شما هم رامان هست، حاضری بزنید
20 نفر حاضری زده اند
من هم رامان هستم

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین
معنی اسم  رامان
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم رامان