مرجع انتخاب نام فارسی

خورشید

نام نیکو
ستاره مرکزی منظومه شمسی، آفتابِ درخشان، (به مجاز) زیبارو

اطلاعات اسم خورشید

جنسیت دختر
نام به انگلیسی khorshid
افراد دارای این نام 54572
تلفظ به فارسی خورشيد
ابجد 1120
تلفظ نام به انگلیسی /khoršid /
ریشه نام فارسی

معنی اسم خورشید در ثبت احوال

1- (در نجوم) كره‌ي سوزان، جرم مرکزی منظومه‌ي شمسی به نام کره‌ي خورشید که قطر آن 1.392.000 کیلومتر بوده و گرمای میانگین سطح آن حدود 5700 درجه سانتیگراد و گرمای درونی آن به مراتب بیشتر از این است؛ 2- آفتابِ درخشان؛ 3- (به مجاز) نور اين كره، آفتاب؛ 4- (به مجاز) زیبارو.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم خورشید

معنی اسم خورشید در فرهنگ فارسی عمید :
(نجوم) کره ای سوزان و گازی که زمین و سیارات دیگر منظومۀ شمسی دور آن می گردند و از آن کسب نور و حرارت می کنند. [مجاز] آفتاب.

معنی اسم خورشید در فرهنگ معین :
ستاره ای که سیارات منظومه شمسی به گرد آن می چرخند. هر ستاره ای که مرکز یکی از منظومه ها باشد.

معنی اسم خورشید در فرهنگ فارسی :
در آیین زردشتی یکی از ایزدان موکل بروز یازدهم هر ماه شمسی ( خورشید خور روز ) است. (اسم) آفتاب. هر ستاره ثابتی که مرکز یکی از منظومه های شمسی باشد. نوعی اسب.

معنی اسم خورشید در لغت‌نامه دهخدا :
(از: خور+ شید) خور، مهر، هور، شمس، شارق، بیضاء، شید، روز، غزاله، ستاره ای که جاذبه ٔ گرانشی آن اجرام منظومه ٔ شمسی را بر مداراتشان نگاه میدارد. نزدیکترین ثوابت است به زمین و با وجود عظمت نسبی آن نسبت به اجرام منظومه ٔ شمسی در مقام مقایسه با سایر ستارگان ستاره ٔ زرد کوتوله ای بیش نیست، که در شاخه ای مارپیچی نزدیک حاشیه ٔ خارجی کهکشان جا دارد. برای ساکنین زمین خورشید از مهمترین ستارگان است، اشعه ٔ آن منبع حرارت، نور، مواد غذائی، سوخت و قدرت است. در طی حرکت ظاهری روزانه ٔ خود در آسمان به رشد گیاهان کمک میکند، زمین را گرم میسازد، آب را از منابع مختلف تبدیل به بخار میکند، در تولید بادها سهیم است و اعمال بسیار دیگر نیز انجام می دهد که جملگی آنها برای وجود انسان اهمیت حیاتی دارد. روح حیوانی.

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

همه چیز به دور او می‌چرخد، کائنات او را طواف می‌کنند. او روشنی بخش جهان است، بدون او حیات بی‌معناست. او مهربان است و لبریز از گرما، تا وقتی حضور دارد روز است و نور و روشنایی ،وقتی هم که نیست با اینکه دنیا با فرا رسیدن شب، تیره و تار و سیاه می‌شود اما باز هم هست، حواسش با بخشیدن نور به ماه به ماست. او نور شب های ما هم هست. او هرگز خسته نمی‌شود، زودتر از همه از خواب بیدار میشود و سفره را پهن می‌کند تا ما از خواب بیدار شویم سراسر این سفره برکت است و روزی، نور است و روشنایی، گرماست و مهربانی! او یک ستاره است، بزرگترین ستاره، ستاره ای که هیچوقت از مدار شهرت خارج نمی‌شود، او هرروز نقشش را بهتر از دیروز برای ما بازی می‌کند و ما لذت می‌بریم. اگر او نباشد؟ نه به نبودنش حتی ممکن نیست فکر کرد چون نبود او یعنی نیستی، باید خدا را شکر کنیم که او همیشه هست. او " خورشید" است. مرکز جهان، او خالق زیباترین منظره های طبیعی است، طلوع خورشید و باریکه های نور لابه لای برگ درختان، غروب خورشید و موج های بی‌قرار دریا، خورشید را می‌توان در یک کلمه خلاصه کرد: "زیبایی". تمام زیبایی دنیا را با انتخاب این نام برای دخترتان به او هدیه بدهید. خورشید نام مقدسی است که نام های دیگری چون: مهر، میترا، هم با آن هم معنا هستند، در آئین زردشتی نام یکی از ایزدان موکل یازدهمین روز از هرماه شمسی است.

نظر شما راجع به این اسم قشنگ چیه؟ آیا اونو دوست دارید؟

توضیحات نام نیکو اسم خورشید

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم خورشید هست، می تونین عکس خورشید جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس خورشید
ارسال عکس کودک
ارسال عکس خورشید
چقدر نام خورشید را دوست دارید؟
رای کاربران به نام خورشید
امتیاز 3.8 از 67 رای
اگه اسم شما هم خورشید هست، حاضری بزنید
4 نفر حاضری زده اند
من هم خورشید هستم
معنی اسم  خورشید
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم خورشید
شیدرخ
شیدرخ
‫۶ ماه قبل، یک شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹، ساعت ۲۲:۱۲

ملک جمشید و ملک خورشید دو برادر هستند که جزو شخصیت های اصلی داستان سنگ عیار یکی از متون قدیمی زبان فارسی است.
از قدیم الایام خورشید چه در زبان فارسی و چه در زبانهای عربی و اروپایی نام مذکر بوده، ولی ماه همواره مونث بوده است.در مناطق جنوب و جنوب غربی هنوز هم نام خورشید را برای پسران استفاده می کنند.
فیلم درخشان کارگردان شهیر مان ناصر تقوایی به نام « ناخدا خورشید » دلیل این ادعاست.
نام گذاری خورشید برای دختران از دهه جهل به بعد آغازشد که شاید دلیلش برآمده از بخشی از شعر بلند « پریا » احمد شاملو ست ، آنجا که می گوید : خورشید خانم آفتاب کرد ، کلی برنج تو آب کرد.

موفق باشید...

پاسخ دادن