مرجع انتخاب نام فارسی

جمشید

نام نیکو
پادشاه بزرگ درخشان، پادشاه روشن، پسر خورشید، از شخصیت های شاهنامه فرزند تهمورث و شاهی فرهمند است

اطلاعات اسم جمشید

جنسیت پسر
نام به انگلیسی jamshid
افراد دارای این نام 86166
تلفظ به فارسی جمشيد
ابجد 357
تلفظ نام به انگلیسی /jamšid/
ریشه نام فارسی

معنی اسم جمشید در ثبت احوال

۱- به معناي جم درخشان يا جم شاه؛ ۲- (اَعلام) آخرین شاه پيشدادي در داستانهای ملی ایران، ملقب به جَم، که ۶۵۰ سال پادشاهی کرد و در سیصد سال نخست آن هیچ بیماری و مرگ نبود. سپس او گمراه و ستمکار شد و مردم به یاری ضحاک بر او شوریدند. او از ایران گریخت و مردم پس از صد سال او را در نزدیکی دریای چین یافتند و با اره دو نیم کردند.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم جمشید

معنی اسم جمشید در لغت‌نامه دهخدا :
نام پادشاهی است معروف که او را عربان منوشلخ گویند. وی در اول جم نام داشت یعنی سلطان و پادشاه بزرگ و سبب جمشید گفتن آن شد که او سیر عالم میکرد، چون به آذربایجان رسید روزی بود که آفتاب بنقطه ٔ اول حمل آمده بود، فرمود که تخت مرصعی را در جای بلندی گذاشتند و تاج مرصعی برسر نهاده بر آن تخت نشست ، چون آفتاب طلوع کرد شعاع و پرتو آفتاب بر آن تاج و تخت افتاد، شعاعی در غایت روشنی پدید آمد و چون بزبان پهلوی شعاع را شید میگویند این لفظ را بر جم افزودند و جمشید گفتند یعنی پادشاه روشن و در آن روز جشنی عظیم کردند و آن روز را نوروز نام نهادند.

معنی اسم جمشید در دانشنامه عمومی :
جمشید یکی از پادشاهانِ اساطیری ایرانی است و قدمتی بس کهن دارد. نام او در اوستا و متون پهلوی و متن های دوران اسلامی آمده است. در اسطوره های ایرانی کارهایی سخت بزرگ به او نسبت داده شده است. جمشید در شاهنامه، فرزندِ تهمورث و شاهی فرهمند است که سرانجام به خاطرِ خودبینی و غرور فرّه ایزدی(فر به معنی عزت چیزی مثل حمایت مردمی را ازدست می دهد و به دستِ ضحاک کشته می شود.

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

آیا می‌دانید عید نوروز که یکی از جشن های باستانی و مهم ایرانیان است و با این جشن شروع فصل بهار و بیدار شدن زمین را جشن می‌گیرند از زمان چه کسی آغاز شد و چه کسی این رسم زیبا را باب کرد؟ "جمشید"

جمشید در وداها؛ جم آمده است، به معنای پسر خورشید، او نخستین بشری است که مرگ بر او چیره شده و بر دوزخ حکومت می‌کند. در تاریخ ایران باستان جمشید یکی از پادشاهان پیشدادی است کسی که به نقل از اوستا نخستین کسی است که اهورامزدا دینش را به او سپرد. در روایات تاریخی آمده است که او مدت سیصد سالی که بر مردم حکومت کرد، به سبب آنکه دارای فر ایزدی بود، هیچ بیماری و آفتی نبوده است، تا اینکه او گمراه شد، جهان برآشفت و بیماری و مرگ بازگشت.

و اما برگردیم به ابتدای سخنمان و عید باستانی نوروز، داستان از این قرار بود که پادشاه جمشید که جم نام داشت، بخاطر قدرت و بزرگی که اهورامزدا به او عطا کرده بود می‌توانست در عالم سیر و سیاحت کند، وقتی به آذربایجان رسید، آفتاب به نقطه‌ی اول حمل آمده بود، دستور داد که تخت بزرگ و بلندی را در مکان رفیعی قرار دهند، تاج زیبایی بر سر گذاشت و بر تخت نشست، آفتاب که طلوع کرد، شعاع و پرتو آفتاب بر آن تاج و تخت افتاد، شعاعی بسیار درخشنده و نورانی که همه جا را روشن کرد و تاج و تخت را در نور آن می‌درخشید. چون در زبان پهاوی شعاع خورشید را شید می‎گویند بخاطر درخشندگی و نورانی شدن پادشاه جم بر سریر قدرت، در مجموع او را جمشید نام نهادند. جمشید به معنای پادشاه روشن است، در آن روز جشنی برپا کردند که بسیار بزرگ و زیبا بود و آن روز  روشن را نوروز نامگذاری کردند. از آن زمان تا کنون این جشن بزرگ و باستانی هرساله با شروع فصل بهار در کشورهای مختلف به خصوص ایران برگزار می‌شود.

 نظر شما راجع به این اسم بزرگ و با صلابت چیه؟ آیا احساس خوبی به این اسم دارید؟

توضیحات نام نیکو اسم جمشید

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم جمشید هست، می تونین عکس جمشید جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس جمشید
ارسال عکس کودک
ارسال عکس جمشید
چقدر نام جمشید را دوست دارید؟
رای کاربران به نام جمشید
امتیاز 4.4 از 17 رای
اگه اسم شما هم جمشید هست، حاضری بزنید
2 نفر حاضری زده اند
من هم جمشید هستم

پیشنهاد اسم اختصاصی

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
پیشنهاد اسم
معنی اسم  جمشید
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم جمشید