مرجع انتخاب نام فارسی

جرجیس

معنی اسم جرجیس
گل سیاه، نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل

اطلاعات اسم جرجیس

تلفظ به فارسی
جرجيس
نام به انگلیسی
jerjis
جنسیت
پسر
افراد دارای این نام
101
ابجد
276
ریشه نام
عربی
تلفظ نام به انگلیسی
/jerjis/

معنی اسم جرجیس در ثبت احوال

(عربي) 1- گل سياه؛ 2- (اَعلام) 1) نام پيامبري از بني‌اسرائيل كه به انواع عقوبت او را مي‌كشتند، باز به امر الهي زنده مي‌شد و امتِ خود را دعوت مي‌كرد؛ 2) جرجیس ابن جبریل ابن بختیشوع [حدود 152 هجری] رییس بیمارستان جندی شاپور و پزشک منصور خلیفه‌ي عباسی؛ 3) جرجیس قدیس جرج [حدود 303 میلادی] قدیس مسیحی اهل کاپادوکیه در آسیای صغیر، که بر اساس افسانه‌ها با کشتن اژدها، دختر شاه را از جنگش رهانید.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم جرجیس

معنی اسم جرجیس در لغت‌نامه دهخدا:
گل سیاه، نام پیغمبری از بنی اسرائیل، نام پیغمبری است که به انواع عقوبت او را می‌کشتند باز به امر الهی زنده میشد و امت خود را دعوت می‌کرد.

معنی اسم جرجیس در فرهنگ فارسی:
در روایات اسلامی نام یکی از انبیاست وی همان جرجس (جرج) قدیس است که طبق روایت گویند از امرای کاپادوکیه (قبادوق) بود و در زمان دیو کلسین (دیو قلیتیانوس) امپراتور روم شهید شد ( ۳٠۳ م. ) ذکران وی ۲۳ نیسان است در فارسی مثلی است: (( از میان پیغمبران جرجیس را گیر آوردی)).

معنی اسم جرجیس در دانشنامه اسلامی:
جِرجیس، از پیامبران دوره فترت بنا بر برخی قصص اسلامی است، قصه جرجیس که در برخی متون تاریخی و تفسیری و حدیثی مسلمانان با شاخ و برگ‌های بسیار وارد شده در واقع مبتنی بر افسانه جورج قدیس از شهدای مسیحی است که دیر زمانی پیش از ظهور اسلام پدید آمده بود در باره جورج قدیس به جز واقعه شهادتش اطلاع تاریخی دیگری در دست نیست، اما در جهان مسیحی افسانه‌هایی چون کشتن اژدها به او نسبت داده شده است، همچنین او را حامی بعضی شهرها و کشورهای مسیحی دانسته‌اند.

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم جرجیس هست، می تونین عکس جرجیس جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس کودک
ارسال عکس جرجیس
ارسال عکس جرجیس

اگه در مورد انتخاب اسم فرزندتون مردد هستین، می تونین به صورت رایگان نظر دیگران رو در مورد گزینه هاتون بپرسین

افزودن نظرسنجی
چقدر نام جرجیس را دوست دارید؟
رای کاربران به نام جرجیس
امتیاز 3.7 از 6 رای
اگه اسم شما هم جرجیس هست، حاضری بزنید
اولین نفری باشید که حاضری می زنید
من هم جرجیس هستم
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم جرجیس