مرجع انتخاب نام فارسی

بهمن

نام نیکو
نيك انديش، نیک پندار، راست گفتار، راست کردار، ماه يازدهم از سال شمسي، (در جغرافیا) توده عظیمی از برف و یخ، (در شاهنامه) پسر اسفنديار

اطلاعات اسم بهمن

جنسیت پسر
نام به انگلیسی bahman
افراد دارای این نام 117299
تلفظ به فارسی بَهمن
ابجد 97
تلفظ نام به انگلیسی /bahman/
ریشه نام فارسی , پهلوی , اوستایی

معنی اسم بهمن در ثبت احوال

1- (در اوستایی، vohumana)؛ 2-(در پهلوي، vahuman) نيك انديش، به منش، نیک نهاد؛ 3- (در گاه شماري) ماه يازدهم از سال شمسي؛ 4- (در گياهي) نام گياهي دو ساله و سبز رنگ با گلي زرد رنگ كه ريشه‌ي آن مصرف دارويي دارد؛ 5- (در جغرافیا) توده عظیمی از برف و یخ، که از قسمت های بلند کوهستان لغزیده و همراه خود هزاران تن سنگ و مواد دیگر حمل می‌کند؛ 6- (در قديم) در فرهنگ ايران قديم فرشته‌اي كه موكل بر روز و ماه بهمن بوده است؛ 7- (در قديم) (در موسيقي ايراني) از الحان قديمي؛ 8- (اَعلام) 1) (در شاهنامه) پسر اسفنديار که پس از کشته شدن پدر به پادشاهی رسید و به خونخواهی پدر برخاست؛ 2) نام پسر كيقباد، شاعر زردشتي، سراينده‌ي «قصه‌ي سنجان».

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم بهمن

معنی اسم بهمن در فرهنگ فارسی عمید :
ماه یازدهم از سال خورشیدی، ماه دوم زمستان، تودۀ برف که در اثر وزش باد در قسمتی از کوه جمع می شود و ناگهان سرازیر می‌گردد، ‹بهمنین، بهمنان› (زیست شناسی) گیاهی خودرو و خاردار با برگ های بریده که ریشۀ آن مصرف دارویی دارد، [قدیمی] روز دوم از هر ماه خورشیدی، [قدیمی] در آیین زردشتی، فرشتۀ موکل بر چهارپایان مفید که ماه بهمن و روز بهمن به نام اوست.

معنی اسم بهمن در فرهنگ معین :
یکی از امشاسپندان، دوّمین روز از هر ماه خورشیدی، یازدهمین ماه سال خورشیدی و دومین ماه زمستان، توده بزرگ برفی که در اثر صدا یا هر محرک دیگر از کوه فرو می‌ریزد، از الحان قدیم ایرانی، گیاهی دو ساله و سبز.

 

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

هرکجا نامش را بیاورید به نیکویی از آن خواهید شنید. در ادبیات، موسیقی، و در علم. بهمن یازدهمین ماه از سال شمسی است ماهی که قلب زمستان است و مانند معنای نامش پاک و سفید و نیک است، همچون برف. بهمن به معنای" نیک اندیش " است. در علم گیاه شناسی نام گیاهی دوساله و سبز رنگ با گلی زرد رنگ است که ریشه آن مصرف دارویی دارد. بهمن نام یکی از شخصیت های شاعر در شاهنامه فردوسی و همچنین نام یکی از الحان موسیقی ایرانی هم هست اما این آخر کار نیست، بهمن نام فرشته نگهبان حیوانات سودمند نیز هست. هرچه راجع به بهمن بخوانید جز نیکویی و سودمندی نمی یابید پس نام فرزندتان را بهمن بگذارید اگر به این مفاهیم علاقه مندید.

نظر شما راجع به نام بهمن چیه؟ با ما به اشتراک بزارید.

توضیحات نام نیکو اسم بهمن

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم بهمن هست، می تونین عکس بهمن جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس بهمن
ارسال عکس کودک
ارسال عکس بهمن
چقدر نام بهمن را دوست دارید؟
رای کاربران به نام بهمن
امتیاز 4.1 از 37 رای
اگه اسم شما هم بهمن هست، حاضری بزنید
9 نفر حاضری زده اند
من هم بهمن هستم

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین
معنی اسم  بهمن
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم بهمن