اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی

افسون

نام نیکو
حیله، تزویر، کلمات جادوگران، جادو، جاذبه

اطلاعات اسم افسون

جنسیت اسم افسون 👩 دختر
افسون به انگلیسی afsun 🆎
تعداد افسون ها در ایران 👶 4175
تلفظ افسون به فارسی 📣 اَفسون
ابجد اسم افسون 🔢 197
تلفظ افسون به انگلیسی /afsun/ 📣
ریشه اسم افسون 🌍 فارسی

معنی اسم افسون در ثبت احوال

۱- نیرنگ، حیله، مکر؛ ۲- سحرانگیزی، جاذبه؛ ۳- آنچه جادوگران برزبان می‌رانند، سخنی که برای فریب دادن و تحت تأثیر قرار دادنِ دیگران گفته می‌شود؛ ۴- (به مجاز) ویژگی دختری که به لحاظ زیبایی جاذبه دارد و دیگران را افسون می‌کند.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم افسون

معنی اسم افسون در فرهنگ فارسی عمید :
حیله، تزویر، مکر، نیرنگ، دمدمه. کلماتی که جادوگران و عزائم خوانان هنگام جادو کردن به زبان می‌آورند. سحر، جادو.

معنی اسم افسون در فرهنگ معین :
مکر، تزویر. سحر، جادو.

معنی اسم افسون در فرهنگ فارسی :
حیله، تزویر، مکر، نیرنگ، دمدمه. کلماتی که جادو گر و عزایم خوان بر زبان راند. سحر، جادو.

معنی اسم افسون در لغت‌نامه دهخدا :
عزیمت. عزیمه و چیزی که شخص را از آفت و صدمه ٔ چشم زخم و زهر حیوانات زهردار محفوظ دارد. خواندن کلماتی باشد مر عزایم خوانان و ساحران را بجهت مقاصد خود. کلماتی که جادوگر و عزایم خوان بر زبان راند. بمجاز مکر و حیله. حیله. تزویر. مکر، سحر، فریب، فسون.

 

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

شاید از دغدغه های شما امروزه انتخاب نامی دلپسند و مورد تایید ثبت احوال باشد نامی که هم زیبا و خاص باشد و هم شایسته و برازنده فرزند دلربایتان باشد نامی جذاب به همراه معانی نیکو که امروزه کمتر در بین اسامی جدید و به اصطلاح امروزی دیده می‌شود اگر می خواهید که فرزندتان نامی به روز و و در عین حال زیبا داشته باشد ما به شما افسون را پیشنهاد می کنیم نامی که بسیار اصیل بوده، از نام های ایرانی و از نام هایی که خانواده های شیک پسند انتخاب می کند و می تواند مورد استفاده تمامی دوره ها و نسل ها نیز قرار گیرد.

افسون نامی بسیار جذاب، دلنشین، دل پسند و نیکوی دخترانه به حساب می آيد. این اسم با اصالت ریشه اصیل و با اصالت فارسی دارد و از نظر لغوی به معنای حیله، تزویر، کلمات جادوگران، جادو، جاذبه، مکر، کلماتی که جادو گر و عزایم خوان بر زبان راند. سحر، عزیمت. عزیمه و چیزی که شخص را از آفت و صدمه ٔ چشم زخم و زهر حیوانات زهردار محفوظ دارد. خواندن کلماتی باشد مر عزایم خوانان و ساحران را بجهت مقاصد خود، فریب یا فسون ذکر شده است. بسیاری از پدر و مادر های ناب پسند و ایرانی این گونه نام های زیبا و ناب که تلفظ راحتی نیز به همراه دارند مورد توجه قرار می دهند. اگر به تازگی فرزند زیبایی به دنیا آورده اید و احساس می کنید که با او حس جاذبه و زیبایی به خانه تان آمده است افسون برترین و ایده آل ترین گزینه برای انتخاب شما است. این نام دلنشین حتی در بسیاری از ابیات و اشعار شاعران بزرگ نیز به چشم می خورد:

برو فسانه مخوان و فسون مدم حافظ
کز این فسانه و افسون مرا بسی یادست
حافظ

آیا می دانستید که نام افسون از نام هاي اصیل ایرانی بوده است؟ آیا مایل هستید که نام فرزند شما افسون باشد؟ اگر نظر دیگری راجع به معنای این اسم جذاب و ناب دارید برای ما و دیگر همراهان و علاقه مندان سایت نام نیکو به اشتراک بگذارید. منتظر دیدن پیام های شما عزیزان هستیم.

توضیحات نام نیکو اسم افسون

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

سیسمونی خریدین؟

اگه شما هم محصول یا خدماتی در حوزه مادر و کودک دارین، براي بهتر ديده‌شدن باما تماس بگیرین. تماس با نام نیکو

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم افسون هست، می تونین عکس افسون جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس افسون
ارسال عکس کودک
ارسال عکس افسون
چقدر نام افسون را دوست دارید؟
رای کاربران به نام افسون
امتیاز 3.9 از 148 رای
اگه اسم شما هم افسون هست، حاضری بزنید
47 نفر حاضری زده اند
من هم افسون هستم
معنی اسم  افسون
برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

انگلیسی برای کودکان

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟
آموزش رایگان زبان به کودک
مشاهده آموزش
میدونستین میشه به جنین هم انگلیسی یاد داد؟!
آموزش رایگان زبان به جنین
مشاهده آموزش

تجربه‌های تربیت فرزند

آیا در ۲۰ سالگی فرزند داشتن خوبه ؟ نظرتون چیه دربارش ؟ 91 تجربه ثبت شده برای غذا نخوردن بچه چه راهکاری خوبه؟ 38 تجربه ثبت شده چه جوری به سوالات خیالی بچه جواب بدم ؟ 12 تجربه ثبت شده تو خونه های آپارتمانی، چه بازی هایی میشه با بچه انجام داد؟ 49 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه خودش بخوابه ؟ بدون لالایی و رو پا گذاشتن 33 تجربه ثبت شده به نظرتون بهترین روش برای انتخاب اسم چیه؟ 68 تجربه ثبت شده به نظرتون، اگه اسمی که انتخاب کردیم رو بقیه دوست نداشتن، چیکار کنیم؟ 75 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه نترسه و شجاع بار بیاد؟ 73 تجربه ثبت شده سلام برای وزن گیری نوزاد چیکار کنم ؟ 20 تجربه ثبت شده دختر من خیلی شلخته هست باهاش چیکار کنم؟ 59 تجربه ثبت شده با بچه ای که زیاد با گوشی کار میکنه، چیکار کنیم؟ 77 تجربه ثبت شده دخترم از شکست خیلی میترسه وقتی تو کاری حرفه ای و می خواد توش پیشرفت کنه یا مسابقه بده به شکست فکر میکنه و عقب میکشه چیکارش کنم؟ 36 تجربه ثبت شده چیکار کنیم دخترمون محجبه بار بیاد؟ 22 تجربه ثبت شده نظرتون درباره هم آوایی نام و نام خانوادگی برای انتخاب اسم چیه؟ 29 تجربه ثبت شده بچم همش می‌ترسه دزد بیاد خونمون نمی‌خوابه چی کار کنم؟ 16 تجربه ثبت شده سلام و عرض ادب چطور و چه موقع به بچه نماز خواندن یاد دهیم؟ 68 تجربه ثبت شده چجوری بچه رو با ادب و با تربیت بار بیاریم ؟ 56 تجربه ثبت شده شیر شب نوزاد رو چه زمانی و چطوری حذف کنیم ؟ 27 تجربه ثبت شده چطوری اتاق خواب بچه رو جدا باید کرد؟ 24 تجربه ثبت شده نظرتون در مورد اسم های دو بخشی مثل محمد حسین، فاطمه زهرا و ... چیه؟ 67 تجربه ثبت شده چگونه میتونم از جیق زدن بچم جلو گیری کنم؟ 19 تجربه ثبت شده اگر از چیزی بچه گریه کرد و هر کار کردیم گریه اش بند نیامد چجوری آرامش کنیم ؟ 36 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده چطور اعتماد به نفس بچه رو بالا ببریم؟ 46 تجربه ثبت شده چطور میتونیم برای بچه های بعدی اسمی انتخاب کنیم که به بچه های قبلی بیاد؟ 43 تجربه ثبت شده با پسر بچه ی ۱۰ سالم که همش بهونه گیری میکنه و خواسته ها ی زیادی داره چی کار کنم .و چی کار کنم مسئولیت پذیر باشه 9 تجربه ثبت شده دخترم خیلی بستنی میخوره چی کارش کنم؟ 42 تجربه ثبت شده چطوری بچه رو از پوشک بگیریم؟ 20 تجربه ثبت شده به نظرتون سوراخ کردن گوش دختر بچه برای گوشواره خوبه؟ اگه بله چه سنی بهتره؟ 76 تجربه ثبت شده
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم افسون
زینب
زینب
‫۵ ماه قبل، چهار شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۲، ساعت ۱۸:۵۰

خیلی اسم قشنگه😍😍😍

پاسخ دادن
افسون شریف زاده
افسون شریف زاده
‫۲ سال و ۱ ماه قبل، شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰، ساعت ۰۱:۴۴

افسون اسم خیلی خوشگلی هست و من هم اسمم رو و هم معنی اسمم رو خیلی دوست دارم واینکه پدرم اسمم رو انتخاب کرده یکی دیگه از دلیل دوست داشتن اسمم همینه

پاسخ دادن
ناشناس
ناشناس
‫۲ سال و ۲ ماه قبل، جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰، ساعت ۲۱:۳۴

خوبه

پاسخ دادن
یسنا علی پور
یسنا علی پور
‫۲ سال و ۲ ماه قبل، جمعه ۱۴ خرداد ۱۴۰۰، ساعت ۱۲:۱۶

اسم قشنگی هست و هم اوا افشان و افسانه میشود

پاسخ دادن
افسون کدخدایی
افسون کدخدایی
‫۲ سال و ۸ ماه قبل، چهار شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹، ساعت ۰۰:۱۵

افسون اسمی هست ک کمیاب هست اسمی ک پدر و مادرم با تمام وجودشون برام انتخاب کردند و من عاشق اسمم

پاسخ دادن

سایر مطالب نام نیکو

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟ نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید. بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید. برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .  گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.;
بعدی
قبلی

پرسش های متداول اسم افسون

*️⃣ ریشه اسم افسون چیست؟
ریشه اسم افسون فارسی است.
*️⃣ چند نفر اسم شون افسون هست؟
تاکنون 4175 نفر با اسم افسون در ثبت احوال ثبت شده است.
*️⃣ چه اسم هایی به افسون میاد؟
اسم های افخم، حسون، افلاطون، دامون، کتایون