اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی

اسماعیل

نام نیکو
شنونده و اطاعت کننده امر خدا، پیامبر بنی اسرائیل، پسر ابراهيم نبی (ع) و هاجر

اطلاعات اسم اسماعیل

جنسیت اسم اسماعیل 🧑 پسر
اسماعیل به انگلیسی esmaeil 🆎
تعداد اسماعیل ها در ایران 👶 280912
تلفظ اسماعیل به فارسی 📣 اسماعيل
ابجد اسم اسماعیل 🔢 212
تلفظ اسماعیل به انگلیسی /esmāeil/ 📣
ریشه اسم اسماعیل 🌍 عبری

معنی اسم اسماعیل در ثبت احوال

۱- به معني «مسموع از خدا »؛ ۲- (اَعلام) ۱) پیامبر بنی اسرائیل پسر ابراهيم نبي (ع) و هاجر كه جد اسماعيليان يا عرب است، در روایت‌های اسلامی، پدرش را در ساختن خانه‌ی کعبه یاری کرد و پدرش مأمور قربانی کردن او در راه خدا شد، ولی جبرئیل در آخرین لحظه او را از این کار بازداشت؛ ۲) نام پسر ارشد امام صادق (ع) که پیش از پدر وفات یافت. [قرن ۲ هجری]؛ ۳) اسماعیل: دومین امیر سامانی [۲۷۹-۲۵۹ قمری]، پسر احمد و جانشین برادرش نصر. آرامگاهش در بخارا است؛ ۴) اسماعیل: نام دو تن از شاهان سلسله‌ي صفوی. شاه اسماعیل اول: بنیانگذار و نخستین شاه [۹۰۵-۹۳۰ قمری] سلسله‌ي صفوی در ایران، که در ۱۴ سالگی رهبری قیام پیروان شیخ صفی بر ضدّ قراقوینلو به دست گرفت. شاه اسماعیل دوم: سومین شاه [۹۸۴-۹۸۵ قمری] سلسله‌ي صفوی، پسر و جانشین شاه تهماسب؛ ۵) اسماعیل ابن علی نوبختی: [۲۳۷-۳۱۱ قمری] متکلم شیعی و صاحب کتاب‌های متعدد در فقه و رجال شیعه و در ردّ مخالفان؛ ۶) اسماعیل ابن یسار نسایی: [قرن ۲ هجری] شاعر شعوبی ایرانی، که در شعرهایش به زبان عربی ایرانیان را می‌ستود.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم اسماعیل

معنی اسم اسماعیل در دانشنامه عمومی :
(عبری:יִשְׁמָעֵאל به معنی خدا را شنیده) از شخصیت‌های کتاب مقدس و قرآن پسر بزرگ ابراهیم از هاجر، کنیز مصری سارا بود و در زمانی که ابراهیم هشتاد و شش ساله بود و چهارده سال قبل از تولد اسحاق به دنیا آمد.

 

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

وقتی که اسماعیل رگ‌های گلویش را سپر کرد
دیدیم که آن تن از برای حفظ ایمان ترک سر کرد
بار دگر فرزند آدم آزمونی سخت پس داد
یعنی که بودن را به آهنگ نبودن جلوه‌گر کرد

فهیم بخشی


شخصیت اسماعیل نماد پاک‌بازی و جان در کف بودن برای عشق است چون حضرت اسماعیل (ع) وقتی صحبت از قربانی شدنش در راه خدا شد بدون درنگ پذیرفت.
این اسم از دو بخش اسماع (به معنی شنید) و ایل (اسم خداوند) تشکیل شده است و اشاره به کسی دارد که خداوند ندایش را شنیده است. پس اسماعیل اشاره به شخصی بسیار عزیز نزد خدا دارد.


جالب است بدانید حضرت اسماعیل (ع) جد پیامبر (ص) و قوم عرب محسوب می‌شود. اگر داستان رها شدن حضرت اسماعیل (ع) و مادرش در بیابان حجاز خاطرتان باشد، حتما به خاطر دارید که چاه زمزم در راستای جستوجوی آب برای ایشان پیدا شد و پس از آن اطراف این چاه آبادی‌های اقوام عرب شکل گرفت. به جز این حضرت اسماعیل (ع) کسی بود که در ساخت کعبه به پدرش کمک کرد. بنابراین نزد اعراب شخصیتی عزیز محسوب می‌شود.
در قرآن هم ۱۲ بار از حضرت اسماعیل (ع) در سوره‌های بقره، آل عمران و مریم یاد شده است. شما ممکن است این اسم را از افرادی با ملیت‌هایی دیگر به شکل ساموئل هم بشنوید که این اسم هم بسیار زیباست.
 
شما با شنیدن اسم اسماعیل چه حسی پیدا می‌کنید؟ آیا این اسم زیبای پسرانه را دوست دارید؟ نظراتتان را از طریق بخش نظرات سایت نام نیکو با ما در میان بگذارید.

توضیحات نام نیکو اسم اسماعیل

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

سیسمونی خریدین؟

اگه شما هم محصول یا خدماتی در حوزه مادر و کودک دارین، براي بهتر ديده‌شدن باما تماس بگیرین. تماس با نام نیکو

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم اسماعیل هست، می تونین عکس اسماعیل جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس اسماعیل
ارسال عکس کودک
ارسال عکس اسماعیل
چقدر نام اسماعیل را دوست دارید؟
رای کاربران به نام اسماعیل
امتیاز 4.4 از 416 رای
اگه اسم شما هم اسماعیل هست، حاضری بزنید
276 نفر حاضری زده اند
من هم اسماعیل هستم
معنی اسم  اسماعیل
برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

انگلیسی برای کودکان

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟

دوست دارید فرندتون زبان انگلیسی رو مثل زبان مادریش یاد بگیره؟
آموزش رایگان زبان به کودک
مشاهده آموزش
میدونستین میشه به جنین هم انگلیسی یاد داد؟!
آموزش رایگان زبان به جنین
مشاهده آموزش

تجربه‌های تربیت فرزند

نظرتون در مورد اسم های دو بخشی مثل محمد حسین، فاطمه زهرا و ... چیه؟ 67 تجربه ثبت شده دخترم از شکست خیلی میترسه وقتی تو کاری حرفه ای و می خواد توش پیشرفت کنه یا مسابقه بده به شکست فکر میکنه و عقب میکشه چیکارش کنم؟ 36 تجربه ثبت شده دخترم خیلی بستنی میخوره چی کارش کنم؟ 42 تجربه ثبت شده برای غذا نخوردن بچه چه راهکاری خوبه؟ 38 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه خودش بخوابه ؟ بدون لالایی و رو پا گذاشتن 33 تجربه ثبت شده چگونه میتونم از جیق زدن بچم جلو گیری کنم؟ 19 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه نترسه و شجاع بار بیاد؟ 73 تجربه ثبت شده بچم همش می‌ترسه دزد بیاد خونمون نمی‌خوابه چی کار کنم؟ 16 تجربه ثبت شده چطور میتونیم برای بچه های بعدی اسمی انتخاب کنیم که به بچه های قبلی بیاد؟ 43 تجربه ثبت شده چطوری اتاق خواب بچه رو جدا باید کرد؟ 24 تجربه ثبت شده با بچه ای که زیاد با گوشی کار میکنه، چیکار کنیم؟ 77 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده به نظرتون، اگه اسمی که انتخاب کردیم رو بقیه دوست نداشتن، چیکار کنیم؟ 75 تجربه ثبت شده چه جوری به سوالات خیالی بچه جواب بدم ؟ 12 تجربه ثبت شده دختر من خیلی شلخته هست باهاش چیکار کنم؟ 59 تجربه ثبت شده با پسر بچه ی ۱۰ سالم که همش بهونه گیری میکنه و خواسته ها ی زیادی داره چی کار کنم .و چی کار کنم مسئولیت پذیر باشه 9 تجربه ثبت شده نظرتون درباره هم آوایی نام و نام خانوادگی برای انتخاب اسم چیه؟ 29 تجربه ثبت شده چجوری بچه رو با ادب و با تربیت بار بیاریم ؟ 56 تجربه ثبت شده سلام و عرض ادب چطور و چه موقع به بچه نماز خواندن یاد دهیم؟ 68 تجربه ثبت شده تو خونه های آپارتمانی، چه بازی هایی میشه با بچه انجام داد؟ 49 تجربه ثبت شده به نظرتون سوراخ کردن گوش دختر بچه برای گوشواره خوبه؟ اگه بله چه سنی بهتره؟ 76 تجربه ثبت شده چیکار کنیم دخترمون محجبه بار بیاد؟ 22 تجربه ثبت شده چطوری بچه رو از پوشک بگیریم؟ 20 تجربه ثبت شده سلام برای وزن گیری نوزاد چیکار کنم ؟ 20 تجربه ثبت شده چطور اعتماد به نفس بچه رو بالا ببریم؟ 46 تجربه ثبت شده آیا در ۲۰ سالگی فرزند داشتن خوبه ؟ نظرتون چیه دربارش ؟ 91 تجربه ثبت شده شیر شب نوزاد رو چه زمانی و چطوری حذف کنیم ؟ 27 تجربه ثبت شده اگر از چیزی بچه گریه کرد و هر کار کردیم گریه اش بند نیامد چجوری آرامش کنیم ؟ 36 تجربه ثبت شده به نظرتون بهترین روش برای انتخاب اسم چیه؟ 68 تجربه ثبت شده
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم اسماعیل
مهتاب
مهتاب
‫۲۹ روز قبل، چهار شنبه ۱ شهریور ۱۴۰۲، ساعت ۲۱:۴۹

اسماعیل نام شوهرم هست😘🙏
فدای حرف به حرف اسمت🙏🧿❤️

پاسخ دادن
 اسماعیل یارمحمدی
اسماعیل یارمحمدی
‫۳ ماه قبل، سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۲، ساعت ۱۳:۴۶

اسم قشنگی هستش فقط تو فیلما یا تو اجتماع بد صداش میکنن مثلاً داش اسمال یا چیزای دیگه

پاسخ دادن
اسماعیل پروانه
اسماعیل پروانه
‫۱ سال قبل، دو شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱، ساعت ۱۹:۴۰

سلام..اسم اسماعیل عالی است..کلا اسنهای بنی اسراییلی زیبا است

پاسخ دادن
اسی
اسی
‫۱ سال و ۴ ماه قبل، شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱، ساعت ۱۴:۵۳

اسم قشنگ و خوبیه

پاسخ دادن
اسماعیل اسماعیل صالح پور
اسماعیل اسماعیل صالح پور
‫۱ سال و ۸ ماه قبل، یک شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰، ساعت ۰۰:۳۱

عشق اسماعیل ❤️️️❤️️️❤️️️❤️️️

پاسخ دادن
فاطمه
فاطمه
‫۲ سال قبل، دو شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰، ساعت ۱۶:۲۲

اسم عشقم اسماعیل هستش
(◍•ᴗ•◍) ❤️️️

پاسخ دادن
فاطمه کشتکار
فاطمه کشتکار
‫۲ سال و ۲ ماه قبل، یک شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰، ساعت ۱۵:۲۴

من عاشق این اسم اسم شوهرم اسماعیل

پاسخ دادن
لیلا محمدی
لیلا محمدی
‫۲ سال و ۶ ماه قبل، چهار شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹، ساعت ۲۱:۴۶

اسم بابای من اسماعیل اومهربون و من خیلی دوستش دارم وبه اون عشق میورزم لیلا محمدی ازمشهد مقدس❤️️️

پاسخ دادن
مریم از مشهد
مریم از مشهد
‫۲ سال و ۶ ماه قبل، یک شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹، ساعت ۱۵:۲۲

اسماعیل عشق جان در کف

پاسخ دادن
مریم ازمشهد
مریم ازمشهد
‫۲ سال و ۶ ماه قبل، یک شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹، ساعت ۱۵:۱۷

اسماعیل جان در کف بودن برای عشق است

پاسخ دادن
اسماعیل رضایی
اسماعیل رضایی
‫۲ سال و ۶ ماه قبل، چهار شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹، ساعت ۲۲:۰۸

واقعا اسم اسماعیل خیلی زیباس. 

پاسخ دادن
اسماعیل درزاده
اسماعیل درزاده
‫۲ سال و ۸ ماه قبل، جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹، ساعت ۱۳:۴۷

این اسم خیلی با وقار و با احترامه

پاسخ دادن

سایر مطالب نام نیکو

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟ نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید. بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید. برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .  گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.;
بعدی
قبلی

پرسش های متداول اسم اسماعیل

*️⃣ ریشه اسم اسماعیل چیست؟
ریشه اسم اسماعیل عبری است.
*️⃣ چند نفر اسم شون اسماعیل هست؟
تاکنون 280912 نفر با اسم اسماعیل در ثبت احوال ثبت شده است.
*️⃣ چه اسم هایی به اسماعیل میاد؟
اسم های جبریل، جبرائیل، اسحاق، میکائیل، ابراهیم