اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نیكوست. پیامبر اكرم (ص)
مرجع انتخاب نام فارسی

ابوبکر

نام نیکو
معنی ابوبکر: نام خلیفه اول و پدر عایشه همسر پیامبر (ص)

اطلاعات اسم ابوبکر

جنسیت اسم ابوبکر 🧑 پسر
ابوبکر به انگلیسی abu bakr 🆎
تعداد ابوبکر ها در ایران 👶 18235
تلفظ ابوبکر به فارسی 📣 ابوبَکر
ابجد اسم ابوبکر 🔢 231
تلفظ ابوبکر به انگلیسی /abu bakr/ 📣
ریشه اسم ابوبکر 🌍 عربی
مورد تایید ثبت احوال تایید شده

معنی اسم ابوبکر در ثبت احوال

۱- پدر بَکر؛ ۲- (اَعلام) ۱) ابوبکر: (= عبدالله ابن ابی قحافه) [قرن اول هجری] نخستین خلیفه از خلفای راشدین [۱۱-۱۳ قمری] و از یاران نزدیک پیامبر اسلام(ص)، ملقب به صدّیق؛ ۲) ابوبکر: سومین اتابک لر کوچک [اوایل قرن ۷ هجری]؛ ۳) ابوبکر ابن سعد: ششمین اتابک [۶۲۳-۶۵۸ قمری] از اتابکان زنگی فارس، پسر سعد ابن زنگی که سعدی گلستان و بوستان را به نام او تألیف کرده است؛ ۴) ابوبکر سیف الدین: (= ملک عادل دوم) شاه ایوبی مصر [۶۳۵-۶۳۷ قمری]، که برادرش ملک صالح بر او شورید و او را خلع کرد؛ ۵) ابوبکر عبدالله ابن عمر بلخی: [زنده در ۶۱۰ قمری] واعظ اهل بلخ، مؤلف کتابی عربی به نام فضایل بلخ، درباره‌ي ویژگیهای بلخ همراه با زندگینامه‌ي عده‌اي از بزرگان و فضلای بلخ تا قرن ۷هجری؛ ۶) ابوبکر عبدالله ابن محمّد رازی: (= نجم الدین دایه)، ی نجم الدین. ۳- ۱) ؛۷) ابوبکر محمّدابن عبدالکریم: (؟) از جانشینان شیخ مرشد، صوفی ایرانی، مؤلف کتاب عربی در شرح حال او که بعدها محمود ابن عثمان فردوس المرشدیه را با اقتباس از آن تألیف کرد؛ ۸) ابوبکر محیی الدین محمّد: (= ابن عربی)، ا محیی الدین. ۲- ۲)

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم ابوبکر

اسم ابوبکر در دانشنامه عمومی:
عبدالله بن ابی قحافه عثمان بن کعب تیمی قرشی ملقب به ابوبکر (به عربی: أبو بکر)، ابوبکر صدیق (گفته می شود محمد به وی این لقب را داده است) و ابن ابی قحافه از نزدیک ترین صحابه و مشاوران محمد، پیامبر اسلام بود که پس از محمد به عنوان اولین خلیفه مسلمانان انتخاب شد. او از اولین کسانی بود که به پیامبر اسلام ایمان آورد. محمد هم چنین داماد ابوبکر بود.

اسم ابوبکر در دانشنامه اسلامی:
نام ابوبکر عبدالله بن عثمان ابن عامر است و او را برای زیباییش "عتیق" می گفتند.
در مورد زمان اسلام آوردن او بین روایات اهل سنت اختلاف است. با توجه به قطعی بودن عنوان اولین مرد مسلمان برای حضرت امام علی علیه السلام، برخی از منابع سعی نموده اند با نقل روایاتی او را اولین مرد بالغ مسلمان نشان دهند (چرا که امام علی علیه السلام در هنگام ایمان آوردن بیش از ده سال نداشت) اما در روایتی محمد بن سعد از پدر خود نقل می کند که پیش از ابوبکر بیش از پنجاه نفر مسلمان شده بودند.

سیسمونی خریدین؟

نام نیکو، از انتخاب نام تا خرید سیسمونی، همراه شماست

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

ابوبکر از نام های محبوب و مورد علاقه بین اعراب اهل سنت است، نامی که در بین اهل سنت از احترام و ارزش بالایی نیز برخوردار است، ابوبکر نام خلیفه و پدر عایشه همسر پیامبر نیز بوده است.

توضیحات نام نیکو اسم ابوبکر

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چند تا اسم شک دارین، می تونین یه نظر سنجی بسازین و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشین.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم ابوبکر هست، می تونین عکس ابوبکر جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس ابوبکر
ارسال عکس کودک
ارسال عکس ابوبکر

قاب عکس کودک

دوست دارید عکس های خاطره انگیز از فرزندتون داشته باشید؟
به راحتی عکس کودک خود را انتخاب کنید و قاب عکس های زیبا از کودک خود بسازین و با دوستاتنون به اشتراک بذارید.

قاب عکس هایی که دیگران ساختن:

قاب عکس کودک
قاب عکس کودک و مادر
قاب عکس کودک و پدر
ساخت قاب عکس
چقدر نام ابوبکر را دوست دارید؟
رای کاربران به نام ابوبکر
امتیاز 3.2 از 116 رای
اگه اسم شما هم ابوبکر هست، حاضری بزنید
22 نفر حاضری زده اند
من هم ابوبکر هستم
معنی اسم  ابوبکر
برای ذخیره، روی تصویر کلیک کنید

تجربه‌های تربیت فرزند

به نظرتون بهترین روش برای انتخاب اسم چیه؟ 68 تجربه ثبت شده به نظرتون، اگه اسمی که انتخاب کردیم رو بقیه دوست نداشتن، چیکار کنیم؟ 75 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه خودش بخوابه ؟ بدون لالایی و رو پا گذاشتن 33 تجربه ثبت شده چگونه میتونم از جیق زدن بچم جلو گیری کنم؟ 19 تجربه ثبت شده چیکار کنیم دخترمون محجبه بار بیاد؟ 22 تجربه ثبت شده بچم همش می‌ترسه دزد بیاد خونمون نمی‌خوابه چی کار کنم؟ 16 تجربه ثبت شده نظرتون در مورد اسم های دو بخشی مثل محمد حسین، فاطمه زهرا و ... چیه؟ 67 تجربه ثبت شده شیر شب نوزاد رو چه زمانی و چطوری حذف کنیم ؟ 27 تجربه ثبت شده دختر من خیلی شلخته هست باهاش چیکار کنم؟ 59 تجربه ثبت شده چجوری بچه رو با ادب و با تربیت بار بیاریم ؟ 56 تجربه ثبت شده چطوری بچه رو از پوشک بگیریم؟ 20 تجربه ثبت شده با بچه ای که زیاد با گوشی کار میکنه، چیکار کنیم؟ 77 تجربه ثبت شده اگر از چیزی بچه گریه کرد و هر کار کردیم گریه اش بند نیامد چجوری آرامش کنیم ؟ 36 تجربه ثبت شده نظرتون درباره هم آوایی نام و نام خانوادگی برای انتخاب اسم چیه؟ 29 تجربه ثبت شده چه جوری به سوالات خیالی بچه جواب بدم ؟ 12 تجربه ثبت شده چطور میتونیم برای بچه های بعدی اسمی انتخاب کنیم که به بچه های قبلی بیاد؟ 43 تجربه ثبت شده تو خونه های آپارتمانی، چه بازی هایی میشه با بچه انجام داد؟ 49 تجربه ثبت شده دخترم از شکست خیلی میترسه وقتی تو کاری حرفه ای و می خواد توش پیشرفت کنه یا مسابقه بده به شکست فکر میکنه و عقب میکشه چیکارش کنم؟ 36 تجربه ثبت شده چطوری اتاق خواب بچه رو جدا باید کرد؟ 24 تجربه ثبت شده سلام و عرض ادب چطور و چه موقع به بچه نماز خواندن یاد دهیم؟ 68 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده سلام برای وزن گیری نوزاد چیکار کنم ؟ 20 تجربه ثبت شده با پسر بچه ی ۱۰ سالم که همش بهونه گیری میکنه و خواسته ها ی زیادی داره چی کار کنم .و چی کار کنم مسئولیت پذیر باشه 9 تجربه ثبت شده به نظرتون سوراخ کردن گوش دختر بچه برای گوشواره خوبه؟ اگه بله چه سنی بهتره؟ 76 تجربه ثبت شده چطور اعتماد به نفس بچه رو بالا ببریم؟ 46 تجربه ثبت شده برای غذا نخوردن بچه چه راهکاری خوبه؟ 38 تجربه ثبت شده چیکار کنیم بچه نترسه و شجاع بار بیاد؟ 73 تجربه ثبت شده دخترم خیلی بستنی میخوره چی کارش کنم؟ 42 تجربه ثبت شده با نوزادن چطوری بازی می کنین و سرگرمشون می کنین؟ 32 تجربه ثبت شده آیا در ۲۰ سالگی فرزند داشتن خوبه ؟ نظرتون چیه دربارش ؟ 91 تجربه ثبت شده
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم ابوبکر
زهرا زینبی
زهرا زینبی
‫۲ ماه قبل، شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲، ساعت ۰۹:۰۶

فقط حیدر امیرالمؤمنین است جانشین پیامبر داماد پیامبر عزیز پیامبر

پاسخ دادن
سعید
سعید
‫۲ ماه قبل، جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲، ساعت ۱۱:۰۸

فقط علی(علیه السلام)

پاسخ دادن
محمدصادق نیکخواه
محمدصادق نیکخواه
‫۴ ماه قبل، شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲، ساعت ۱۳:۱۸

فقط علی

پاسخ دادن
برهان نارویی نصرتی
برهان نارویی نصرتی
‫۹ ماه قبل، چهار شنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱، ساعت ۲۲:۰۳

دوستش دارم خیلی نازه فداش بشم

پاسخ دادن
ریحانه
ریحانه
‫۱۰ ماه قبل، دو شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱، ساعت ۱۳:۰۴

فقط علی امیره ❤️✌

پاسخ دادن
حسین کهفی
حسین کهفی
‫۱۱ ماه قبل، شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱، ساعت ۰۷:۱۸

(عباد بن عبدالله گوید) :علی (علیه‌السّلام) فرمود: من بنده خدا، برادر رسول خدا و صدیق اکبر هستم، پس از من جز دروغگو کسی دیگر خود را «صدیق» نخواهد خواند، من هفت سال قبل از دیگران نماز می‌خواندم ( سنن ابن ماجه ج ۱ ص ۴۴ و جمعی از دیگر کتب معتبر اهل سنت)

پاسخ دادن
علیزاده
علیزاده
‫۱۱ ماه قبل، دو شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱، ساعت ۰۱:۵۸

اولین کسی که به پیامبر خدا ایمان اوردجز اقا وامام ورهبر ما حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام صدیق اعظم وفاروق اکبر نبود

پاسخ دادن
علیزاده
علیزاده
‫۱۱ ماه قبل، دو شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱، ساعت ۰۱:۵۶

علی زیباترین نام جهان است❤️❤️❤️

پاسخ دادن
فاطمه زهرا رخشانی مقدم
فاطمه زهرا رخشانی مقدم
‫۱ سال و ۵ ماه قبل، جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱، ساعت ۲۲:۲۱

خیلی اسم زیبایی هست❤️️️❤️️️❤️️️❤️️️❤️️️

پاسخ دادن

سایر مطالب نام نیکو

راهنمای انتخاب نام برای فرزند
فکر می کنید که وقتی فرزندتان را صدا می کنید چگونه به نظر می رسد: شنیدن آن خوب است یا خشن است؟ آیا با نام خانوادگی شما خوب هم آهنگ هست؟ نکته حائز اهمیت توجه به معنای اسم است، اینکه معنای منفی نام در آینده و  زندگی اجتماعی فرزندتان بسیار تأثیر گذار است. این برایمان مهم نباشد که به خاطر هم خوانی اسم با نام خانودگی یا تلفظ راحت اسم حتما پافشاری برای انتخاب نام داشته باشید. بعضی از والدین فکر می کنند نام های طولانی تر با نام های کوتاهتر بهتر هم صدا می شوند ، در حالی که برخی دیگر برعکس فکر می کنند. و بعضی ها فکر می کنند ترکیب یک نام اول که به یک حرف صدادار با یک نام خانوادگی که با یک حرف صدادار شروع یا  ختم می شود ، معمولاً ایده خوبی نیست ، زیرا نام ها در کنار هم خوانده می شوند. انتخاب اسم برای فرزند تان دشواری های مختص خود را به همراه دارد، مثلا انتخاب نام توسط بزرگان خانواده، اعتقاد به اینکه اسامی بزرگان خانواده روی فرزندانمان ما باشد، پیشنهاد اطرافیان و انتظارات والدین طرفین شرایط سختی را برایمان بوجود می‌آورد. انتخاب اسم روی فرزندمان که تازه به دنیا آمده، یک انتخاب بسیار مهمی است که تا آخر عمر با او همراه خواهد بود، پس در ادامه همراهمان باشید تا بهترین گزینش را داشته باشید. برخی‌ها بسیار پیش از آنکه بچه‌دار شوند یا حتی ازدواج کنند، نام‌هایی را برای کودک‌آینده‌شان برمی‌گزینند.چنین جمله‌ای را لابد شنیده‌اید: «اگر روزی بچه‌دار شوم، اگر پسر بود اسمش را می‌گذارم… و اگر دختر بود… .» این نام‌ها گاه اسم هنرمندی است که شیفته‌اش هستیم، بعضی وقت‌ها نام دوستی است که رابطه خیلی نزدیکی با او داریم، گاه نام یک شخصیت مهم است یا… .  گذاشتن اسم بزرگ خانواده بر روی فرزند یکی از سنت هایی که بین خانواده های ایرانی جاریست انتخاب نام  پدربزرگ یا مادربزرگ ها روی نوزاد است.  نظر خانواده با گذاشتن اسم فرد فوت شده زنده کردن او در بین خاندان است. یا برخی با انتخاب  نام بزرگتری که در حال حیات است فقط به نشانه عشق و احترام به فرد متقابل این حرکت را می کنند.;
بعدی
قبلی

پرسش های متداول اسم ابوبکر

*️⃣ ریشه اسم ابوبکر چیست؟
ریشه اسم ابوبکر عربی است.
*️⃣ چند نفر اسم شون ابوبکر هست؟
تاکنون 18235 نفر با اسم ابوبکر در ثبت احوال ثبت شده است.
*️⃣ چه اسم هایی به ابوبکر میاد؟
اسم های اتابک، ابوذر، ابوالفتح، ابوالقاسم، شاکر