مرجع انتخاب نام فارسی

ابراهیم

نام نیکو
پدر مهربان، نام یکی از پیامبران الهی، نام چهاردهمین سوره قرآن مجید

اطلاعات اسم ابراهیم

جنسیت پسر
نام به انگلیسی ebrahim
افراد دارای این نام 540956
تلفظ به فارسی اِبراهيم
ابجد 259
تلفظ نام به انگلیسی /ebrāhim/
ریشه نام عبری

معنی اسم ابراهیم در ثبت احوال

1- پدر عالي؛ 2- (اَعلام) 1) سوره‌ي چهاردهم از قرآن كريم داراي پنجاه و دو آيه؛ 2) ابراهیم: از پيامبران بنی اسراییل، ملقب به خلیل الله، پدر اسحاق و اسماعیل، که گفته می شود معاصر همورابی بوده است و عربها و یهودیان خود را از تبار او می دانند. بنای کعبه منسوب به اوست؛ 3) ابراهیم: [قرن اول هجری] نام فرزند پیامبر اسلام(ص) كه در كودكي وفات يافت؛ 4) ابراهیم: شاه عثمانی [1049-1058 قمری]، که جنگی طولانی با ونیز آغاز کرد، سرانجام خلع و کشته شد؛ 5) ابراهیم ابن ادهم: (= ابراهیم ادهم) [قرن 2 هجری] عارف و زاهد ایرانی، از پیشگامان و بزرگان نهضت تصوف، که گفته می شود از شاهزادگان بلخ بود؛ 6) ابراهیم ابن اغلب: بنیانگذار و نخستین امیر [184-196 قمری] سلسله ی بنو اغلب؛ 7) ابراهیم ابن منصور نیشابوری: [اوایل قرن 6 هجری] نویسنده‌ي ایرانی، مؤلف کتاب قصص الانبیا، در سرگذشت پیامبران؛ 8) ابراهیم ابن ولید: سیزدهمین خلیفه‌ي اموی [126-127 قمری]؛ 9) ابراهیم تیموری: [796-838 قمری] شاهزاده ی گورکانی، پسر شاهرخ، حاکم بلخ و تخارستان؛ 10) ابراهیم شاه قاجار: [قرن12 هجری] شاهزاده‌ي سلسله‌ي افشاریه، برادرزاده‌ي نادرشاه و از مدعیان سلطنت، که بر ضدّ برادرش عادل شاه در اصفهان قیام کرد و او را مغلوب و متواری کرد و خود به سلطنت نشست؛ 11) ابراهیم صفوی: (= سلطان ابراهیم میرزا) [946-984 قمری] شاهزاده‌ي صفوی، نوه‌ي شاه اسماعیل اول، شاعر، خوشنویس، هنردوست و گرد آورنده‌ي اثرهای هنری. گفته می‌شود کتابخانه‌اش شامل 4000 جلد کتاب بوده است؛ 12) ابراهیم غزنوی: دهمین شاه [451-492 قمری] سلسله‌ي غزنویان پسر سلطان محمود. [این نام در اصل «ا ب ر ا م» به معنی «کسی که پدرش والامقام است» بوده و بعدها «ابراهام» به معنی «پدر حمایت بسیار» شده است و در قرآن 69 بار به صورت «ابراهیم» آمده است. (برهان قاطع به اهتمام دکتر معین، ص81 پاورقی نام ابرهام)].

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم ابراهیم

اصل آن آبراهام به معنی پدر مهربان است . آب یعنی پدر و راهام یعنی مهربان. اگر این نام را به عربی برگردانیم أب رحیم می شود. گفته می شود این نام را حضرت ابراهیم در صد سالگی از طرف فرزندان و نوادگانش گرفت.

معی اسم ابراهیم در فرهنگ فارسی عمید :
چهاردهمین سورۀ قرآن کریم، مکی، دارای ۵۲ آیه.

 

نام های هم آوا

توضیحات نام نیکو

وقتی به واژه یکتاپرستی فکر می‌کنیم اولین اسمی که در ذهن ما می‌درخشد اسم قشنگ ابراهیم است. می‌دانید چرا؟ چون صاحب این اسم یک پیامبر یکتاپرست و دلاور است. تمام ادیان یکتاپرستی را ادیان ابراهیمی می‌نامند و پیامبران بزرگی چون اسحاق (ع)، اسماعیل (ع)، یعقوب (ع)، داوود (ع)، سلیمان (ع)، یوسف (ع)، موسی (ع)، هارون (ع)، زکریا (ع)، یحیی (ع)، حضرت عیسی (ع) و حضرت محمد (ص) از نسل این پیامبر خوب خدا هستند.

حضرت ابراهیم (ع) پیامبری است که دستان قدرتمندش بت‌های دروغین را درهم شکست و همان دست‌ها سنگ بنای کعبه را مجددا سر جایش گذاشت. ایشان به قدری نزد خداوند عزیز هستند که یک سوره در قرآن به نام‌شان وجود دارد و لقب‌شان هم «خلیل‌الله» به معنی دوست خدا است.

شما نسبت به این اسم زیبا چه حسی دارید؟ نظرات و افکارتان را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

توضیحات نام نیکو اسم ابراهیم

نظرسنجی انتخاب نام

بعدی
قبلی
نظرسنجی انتخاب اسم

اگه بین چندتا اسم شک دارید، می تونید یه نظرسنجی بسازید و نظر دیگران رو درباره اسم هاتون متوجه بشید.

ایجاد نظرسنجی جدید لیست نظرسنجی ها

مشاوره انتخاب اسم

من پرهام هستم، اسم فرزند اول ما پویا هست و اسم های بردیا، پدرام و پارسا رو دوست داریم.

برای دختر آیندم چه اسمی بذاریم خوبه؟


پیشنهاد نام نیکو برای شما:

دوست دارین نام نیکو به شما هم اسم پیشنهاد بده؟
مشاوره اسم آنلاین

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم ابراهیم هست، می تونین عکس ابراهیم جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس ابراهیم
ارسال عکس کودک
ارسال عکس ابراهیم
چقدر نام ابراهیم را دوست دارید؟
رای کاربران به نام ابراهیم
امتیاز 4.3 از 144 رای
اگه اسم شما هم ابراهیم هست، حاضری بزنید
41 نفر حاضری زده اند
من هم ابراهیم هستم
معنی اسم  ابراهیم
نظرات
خیلی خوشحال می شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم ابراهیم
ابراهیم توانا
ابراهیم توانا
‫۷ ماه قبل، سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹، ساعت ۰۰:۵۳

زیبنده هر مهربانی است.پیامبری یکتا پرست و بت شکن.ابراهیم ابر مرد تاریخ

پاسخ دادن
هاجر پیردیر
هاجر پیردیر
‫۷ ماه قبل، یک شنبه ۹ آذر ۱۳۹۹، ساعت ۱۴:۴۰

اسم زیبایی است من به نیت اسم فرزندم با قران تفال زدم واین نام امد.بسیارمعنی زیبایی دارد.

پاسخ دادن