آتنا

معنی اسم آتنا
مظهر اندیشه، هنر و دانش، عطا کن ما را

اطلاعات ثبت احوال

تلفظ به فارسی
آتنا
نام به انگلیسی
atena
جنسیت
دختر
افراد دارای این نام
79194
ابجد
452
ریشه نام
عربی , یونانی
تلفظ نام به انگلیسی
/ātenā/

معنی اسم آتنا در ثبت احوال

1- از واژه‌هاي قرآني در سوره بقره، آل‌عمران و كهف به معناي عطا كن به ما، ببخش به ما؛ 2- (اَعلام) (در يونان باستان) آتنا رب النوع يوناني مظهر انديشه، هنرها، دانش‌ها و صنعت، دختر زئوس و الهه‌اي است كه اسم خود را به شهر «آتن» داده.

توضیحات تکمیلی

توضیحات تکمیلی اسم آتنا

معنی اسم آتنا در فرهنگ فارسی :
ربه النوع یونانی مظهر اندیشه هنرها دانشها وصهعت دختر زئوس الهه ایست که اسم خود را به شهر آتن داده. وی مشابه مینرو رومیان است او با سلاح کامل از مغز پدر خود بیرون آمده.

(اساطیر یونان) آتنه؛ ربه النوع یونانی، مظهر اندیشه و خرد، هنر و ادبیات، صنایع دستی، کشاورزی و جنگ دفاعی است. آتنا، دختر زئوس، الهۀ نگهبان آتن است و اسم خود را به شهر آتن داده است. وی همتای مینِروا (Minerva) در اساطیر روم باستان است.

الهه زیبایی و خرد.

قرار دادن، عطا کردن.

(عربی) از واژه‌های قرآنی در سوره بقره ، آل‌عمران و کهف به معنای عطا کن به ما ، ببخش به ما.

 

توضیحات نام نیکو

آیا شما دوست دارید دخترتان انسان خردمندی باشد و در هر رشته ای که در آینده کسب علم ‌می‌کند در آن بهترین باشد. دختری عاقل و فرزانه که هرکسی در کاری با مشکلی مواجه می‌شود با او به مشورت بپردازد. کسی که زود قضاوت نمی‌کند و همیشه با عقل و استدلال پیش می‌رود. دختری که متفکر است و از دیگران حمایت می‌کند. اگر تمام این ویژگی ها را دوست دارید، پیشنهاد ما به شما نام " آتنا " است. آتنا دریونانی آتنه، نامی دخترانه است که در اغلب نوشته‌ها ملقب به پالاس است. در اساطیر یونانی، الههٔ خرد، جنگاوری، صنایع دستی و نگهبان شهر آتن بود و نام آتن را به افتخار او این چنین نامیدند. معابد وی معمولاً در بالای آکروپولیس و مرکز شهر قرار داشت. معبدپارتنون در آکروپولیس آتن به او اهدا شده‌است . علاوه بر این، وی یکی از الهه‌های باکره و دختر زئوس بود. او قابل قیاس با مینروا دراساطیر روم باستان است.

آتنا دارای چشمانی سبز، پرهیاهو، خروشان، جنگجو و مسلح به کلاه خود و دارای نیروی لایزالی بوده‌است. قامتی بلند و ظاهری باشکوه داشته اما همیشه متانتش بر زیباییش ارجحیت داشت. آتنا دختری جنگجو و از تبار خدایان هند و اروپایی بوده‌است او علاوه‌بر خدای جنگ در یونان باستان خدای بانوی خرد هم بوده‌است.
آتنا، بعنوان یک ایزد بانوی خردمند، مدبر است و همیشه با هدف و برنامه پیش می‌رود. آتنا ایزدبانوی سنجش و داوری نیز هست اما داوری‌های او بر حسب احساسات شخصی خودش نیست بلکه بر اساس اصول اخلاقی و موازین راستی است. شاید بکارت او به‌طور نمادین رمز این باشد که این خدابانو در قضاوت و دادگری، خرد پاک را بدون وسوسه‌ها و تمنای خواسته‌های شخصی خودش بکار می‌گیرد.

علاوه بر تمامی اینها آتنا از واژه های قرآنی در سوره بقره، آل عمران و کهف به معنای عطا کن به ما، ببخش به ما، نیز آمده است.

آتنا نامی خوش‌آهنگ، جدید و پرطرفدار است که انتخاب بسیاری از خانواده های ایرانی برای نامیدن دخترانشان است. نام دختر زیبایتان را آتنا بگذارید اگر تمامی ویژگی های ظاهری و باطنی ای که درمورد آتنا گفته شد مورد پسندتان بوده‌است.

نظراتتون رو راجع به این اسم برای ما کامنت کنید. توجه شما باعث خوشحالی ماست.

توضیحات نام نیکو اسم آتنا

فرزند شما آینده ساز است

اگه اسم فرزند شما هم آتنا هست، می تونین عکس آتنا جان رو برامون بفرستین تا هم تو این صفحه عکسشو قرار بدیم، هم یه صفحه مخصوص برای دلبندتون درست کنیم. (آلبوم عکس مجازی فرزند شما)

ارسال عکس کودک
ارسال عکس آتنا
ارسال عکس آتنا
چقدر نام آتنا را دوست دارید؟
رای کاربران به نام آتنا
امتیاز 4.4 از 59 رای
اگه اسم شما هم آتنا هست، حاضری بزنید
12 نفر حاضری زده‌اند
من هم آتنا هستم
نظرات
خیلی خوشحال می‌شیم نظرتون رو درباره این اسم بدونیم
نظرات اسم آتنا
علی روشن
علی روشن
‫۷ ماه قبل، چهار شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹، ساعت ۱۳:۲۵

اسم آتنا بسیار زیباست. اگر خدا یک روزی به من دختری عطا کند ، اسم آتنا را انتخاب می کنم .

پاسخ دادن
اتنا شیخ حسابی
اتنا شیخ حسابی
‫۷ ماه قبل، سه شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹، ساعت ۱۰:۱۹

الان اسم خودم اتنا هست خیلی به من می یاد اتنا عالی ترین اسم دنیاست من از پدر و مادر تشکر میکنم که اسم من رو اتنا گذاشت

پاسخ دادن
ATENA
ATENA
‫۴ ماه قبل، یک شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، ساعت ۰۵:۲۶

اره واقعا اتنا اسم خیلی قشنگیه(:

پاسخ دادن
آتنا
آتنا
‫۳ ماه قبل، چهار شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹، ساعت ۱۵:۳۲

اسم منم آتناست بهترین اسم دنیا

پاسخ دادن
Athena
Athena
‫۱ ماه قبل، سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹، ساعت ۱۱:۱۶

اسم من هم آتنا ست ولی یک نکته:این اسم در انگلیسی Athena باید نوشته شود تا معنی الهه ی یونان را بدهد، میتوانید در دیکشنری یا گوگل ترنسلیت نگاه کنید:)

پاسخ دادن
آتنااسحاقی
آتنااسحاقی
‫۸ روز قبل، دو شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹، ساعت ۱۴:۴۵

سلام..من خیلی خوشحالم ک اسمم آتناست ...آتنا یعنی هوش و ذکاوت

پاسخ دادن
اینستاگرام نام نیکو
دنبال کردن نام نبکو در اینستاگرام