خدیجه
خير و بركت، مهربانی، زيبایی، نام همسر پیامبر اسلام (ص)
اطلاعات ثبت احوال
تلفظ نام به فارسی
خديجه
جنسیت
دختر
ابجد
622
تلفظ نام به انگلیسی
/khadije/
نام به انگلیسی
khadije
افراد دارای این نام
618848
ریشه نام
عربی

معنی اسم خدیجه در ثبت احوال

خديجه در لغت به معني السحاب(ابرباران زا) يا النخل المثره (درخت خرماي پر ثمر ) است. در مجموع خديجه كسي است كه از او خير و بركت و مهرباني و زيبائي تراوش مي كند . «منتسكيو» مي گويد:ارزش لفظ به معناي آن است، مانند پوست ميوه به محتواي شيرين آن . از اين رو خديجه نام زني است كه همه خوبي ها و زيبايي ها ي اخلاقي و خوش خلقي و ارزش هاي والايي را با خود حمل مي كند. به همين دليل آوازه او در شهر مكه او را به همسر پر اوازه ترين موجود آفرينش يعني پيامبر نور و رحمت و ملاحت محمد مصطفي (ص) در آورده است . بر اساس علم نجوم قديم و روان شناسي جديد هر كس نام پر خير و بركت و زيبايي آفرين نظير : خديجه ، فاطمه و زينب و… را براي فرزندش انتخاب كند. اورا در مسير جويبار خوبي ها و زيبايي ها قرار داده است و نيروهاي منفي و غير ارگانيك كه به طور نامرئي در فضا پراكنده اند و هيچ آسيبي به او نمي رسانند و از همه مهمتر از شفاعت نام اين بزرگان نيز در فرداي قيامت بهره مند خواهند شد. هر كس كه خديجه نام دارد در نزد خدا مقام دارد زيبايي و خير و مهرباني خيزد ز وجود او نهاني

اسم خدیجه، نام اولین همسر رسول خدا (ص) است. این اسم نه تنها معنی زیبایی دارد، بلکه شخصیت صاحبش هم در تاریخ بسیار ستودنی و دلنشین است.
حضرت خدیجه (س) ام‌ المومنین و مادر حضرت فاطمه (س) است. او برای پیشرفت اسلام همه ثروتش را در اختیار پیامبر (ص) قرار داد، در روزهای سخت ایشان همواره کنارشان بود و فرزندی به دنیا آورد که در استقامت و معصومیت دنیا دیگر مانندش را ندید. شخصیت والای ایشان از هر نظر می‌تواند الگوی مناسبی برای دختران باشد.

پس اگر دوست دارید فرزندتان همواره از مهربانی حضرت خدیجه (س) الگو بگیرد و اگر معنی زیبای این اسم به دل شما نشسته است در انتخاب اسم خدیجه برای فرزندتان درنگ نکنید.

این نام‌ها با اسم خدیجه هم آوا هستند.

توضیحات تکمیلی

معنی اسم خدیجه در لغت‌نامه دهخدا :
مؤنث خَدیج است.نامی است از نامهای زنان. در عرف خدیج هم گویند.
مشهور به ام المؤمنین، اول زن پیغمبر اسلام است که دختر خویلدبن اسدبن عبدالعزی بن قصی از اشراف قریش بود.

 

 


فرزند شما آینده ساز است

اگر اسم کوچولوی شما هم خدیجه هست،

می تونین عکس خدیجه جونو برامون بفرستین تا رایگان عکسشو تو همین صفحه بذاریم.

نام نیکو
چقدر اسم خدیجه را دوست دارید؟

1    2    3    4    5

[تعداد: 4   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.