کاوه
از شخصیتهای شاهنامه
اطلاعات ثبت احوال
تلفظ نام به فارسی
کاوه
جنسیت
پسر
ابجد
32
تلفظ نام به انگلیسی
/kāve/
نام به انگلیسی
kave
افراد دارای این نام
21827
ریشه نام
فارسی

معنی اسم کاوه در ثبت احوال

(= گاودرفش)، 1- عَلَم و رایَت گاو؛ 2- (اَعلام) نام شخصيتِ اساطيري شاهنامه و آهنگري ايراني كه روزبانان ضحاك هفده پسر او را كشته و قصد داشتند آخرين فرزند او را نيز قرباني ماران دوش ضحاك سازند، كاوه دادخواهان به مجلس ضحاك در آمد و خروشيد او با قیام خود مردم را گرد آورد تا به نزد فریدون رفتند و او را به شاهی برگزیدند.

کاوه از نام های زیبا و جذاب پسرانه به شمار می رود، نامی که در کنار اصالت بسیار بالایی که دارد، همچنان محبوب و در صدر لیست اسامی والدین قرار دارد و هیچگاه از محبوبیتش کاسته نشد، لذا می تواند انتخابی ایده آل برای پسر عزیزتان باشد.

کاوه از نام های اصیل با ریشه اوستایی و پهلوی که به معنای: گاو درفش ذکر شده است، همچنین کاوه نام شخصیت اساطیری شاهنامه و آهنگری ایرانی که روزبانان ضحاک هفده ساله پسر او را کشته و قصد داشتند آخرین فرزند او را نیز قربانی کنند نیز بود.

خروشید و زد دست بر سر ز شاه
که شاها منم کاوه دادخواه
فردوسی

نظر شما درباره کاوه چیست؟ آیا این نام را برای پسرتان پسند می کنید؟ نظر خود را برای ما بفرستید.

این نام‌ها با اسم کاوه هم آوا هستند.

توضیحات تکمیلی

اسم کاوه در لغت نامه دهخدا :
در پهلوی کاوغ کریستن سن کوشیده است که ثابت کند افسانه ٔ کاوه در اوستا و کتب دینی زردشتی سابقه نداشته و متعلق به عهد ساسانی است و آن را به طرز افسانه های بسیار قدیم دیگر ساخته اند تا بتوانند اصطلاح درفش کاویان را تعبیر کنند و حال آنکه معنی حقیقی آن درفش شاهی است و کاویان منسوب به کوی = شاه = کی -… داستان کاوه را فردوسی، طبری، بلعمی، مسعودی، ثعالبی، خوارزمی و ابن خلدون و تواریخ دیگر آورده اند.

اسم کاوه در فرهنگ فارسی :
یکی از خاندانهای معروف پهلوانی دوره اساطیری ایران . افراد این خانواده در شاهنامه عبارتند از : کاوه و دو پسرش قارن و قباد . داستان کاوه و علم او در شاهنامه چنین آمده : کاوه مردی آهنگر بود و پسری داشت که کارگزاران ضحاک ویرا بند کردند تا بکشند و مغز سر او بمارهای دوش ضحاک دهند . در این هنگام کاوه علیه بیدادگریهای ضحاک قیام کرد و چرمی را که بشیوه آهنگران هنگام کار بر پیش می بست بر سر نیزه کرد و خلایق را بیاری خویش خواند تا بروند و فریدون را بشاهی بخوانند و به بیداد ضحاک پایان بخشند . کاوه با همان درفش چرمین و همراهان خود بسوی فریدون شتافت . چون فریدون را چشم بر آن درفش افتاد آن را بفال نیک گرفت و بدیبا و گوهر و زر بیاراست و کاویانی درفش خواند و از آن پس هر پادشاه که بتخت شاهی نشست گوهرهای نو بر آن چرم بی بهای آهنگران بنشاند تا بجایی که درفش مذکور از بس تابناکی در شب تیره چون چراغ میدرخشید .


فرزند شما آینده ساز است

اگر اسم کوچولوی شما هم کاوه هست،

می تونین عکس کاوه جونو برامون بفرستین تا رایگان عکسشو تو همین صفحه بذاریم.

نام نیکو
چقدر اسم کاوه را دوست دارید؟

1    2    3    4    5

[تعداد: 12   میانگین: 4.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.