نرگس
نام نوعی گل خوش‌بو، به مجاز چشم معشوق
اطلاعات ثبت احوال
تلفظ نام به فارسی
نرگس
جنسیت
دختر
ابجد
330
تلفظ نام به انگلیسی
/narges/
نام به انگلیسی
narges
افراد دارای این نام
361759
ریشه نام
فارسی

معنی اسم نرگس در ثبت احوال

(از يوناني) 1- (در گياهي) گل زينتي با گلبرگ‌هاي سفيد يا زرد معطر و كاسه‌اي به رنگ سفيد يا زرد در وسط؛ 2- گياه اين گل كه علفي، پياز دار و از خانواده‌ي سوسن است، خودرو يا زينتي است و در زمستان گل مي‌دهد؛ 3- (در قديم) (به مجاز) چشم؛ [چشمان معشوق را نيز به نرگس تشبيه كرده‌اند]؛ 4- (در عرفان) طرب و فرح نتيجه‌ي علم كه در عمل يافت شده است.

چشمان دختر دلبندتان چه شکلی هستند؟ آیا در چشمان معصومش کهکشان بی‌انتهای قدرت خدا را می‌بینید؟ پس اسمش را نرگس بگذارید!
اسم «نرگس» در ادبیات ما همواره اشاره به چشم معشوق دارد. مثلا در شاهنامه فردوسی در وصف دختری که زال عاشقش شده می‌خوانیم:

دو چشمش بسان دو نرگس بباغ
مژه تیرگی برده از پر زاغ
دو ابرو بسان کمان طراز
برو توز پوشیده ازمشک ناز

اما این همه چیز درباره اسم نرگس نیست. همانطور که می‌دانید نرگس، اسم یک گل است. گلی که افسانه‌ای یونانی برایش وجود دارد. در واقع اسم نرگس فارسی شده narcissus یا همان نارسیس است. این شما را یاد افسانه نارسیس نمی‌اندازد؟

در افسانه‌های یونان نارسیس اسم جوانی‌ است که چهره خودش را در آیینه آب دید و عاشق خودش شد. عشق او به تصویر در آب به قدری زیاد شد که عاقبت خودش را در آب غرق کرد و پس از غرق شدنش در کنار آب گلی زیبا رویید. گلی که به یاد او آن را نارسیس یا نرگس نامیدند و این روزها زیبایی‌اش دل همه را برده است.

گل‌های نرگس بسیار زیبا هستند و در اقلیم ما رنگ سفید و زرد دارند. این روزها گل نرگس نشان عشقی بهاری است. چون گیاه نرگس در اواخر زمستان و با شروع فصل بهار به گل می‌نشیند و افراد زیادی هستند که در این ایام آن را به هم هدیه می‌دهند. شاید این سرنوشت نارسیس جوان و ساده‌دل بوده است… که زیبایی افسانه‌ای‌اش را در گلی به یادگار بنهد و عشق به خودش را به همه دوست‌داران گل و زیبایی هدیه دهد.

شما درباره اسم نرگس چه فکر می‌کنید؟ شما هم اسم‌تان نرگس است؟ احساسات و افکارتان را درباره این اسم زیبا از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

این نام‌ها با اسم نرگس هم آوا هستند.

توضیحات تکمیلی

معنی اسم نرگس در فرهنگ معین :  
گیاهی است از رده تک لپه ای ها و گل هایش منفردند. تعداد گلبرگ هایش سه عدد و سفید رنگند و کاسبرگ هایش نیز سه عدد هستند که به رنگ گلبرگ ها می باشند. کنایه از: چشم معشوق.

معنی اسم نرگس در فرهنگ فارسی عمید :
(زیست شناسی) گلی سفید، کوچک، و خوش بو با کاسه ای در وسط، برگ های سبز و دراز که پیاز آن کاشته می شود، نرجس. [قدیمی، مجاز] چشم معشوق.

معنی اسم نرگس د رفرهنگ فارسی :
گیاهی است ازرده تک لپه ییها که سردسته گیاهان تیره نرگسی ها می‎باشد. این گیاه مانندزعفران دارای پیاز است و برگ‌هایش طویل و ازریشه خارج میشوند.گل‌هایش منفردودرانتهای ساقه قراردارند. چشم معشوق.

معنی اسم نرگس در لغت‌نامه دهخدا :
پهلوی : نرکیس ، از یونانی : نرکیسس ، معرب آن نرجس، لاتینی : نرسی سوس ، فرانسه : نرسیس. نام گلی است خوشبو که ته و ساقه اش مانند پیاز است و بر سر گلی می آورد زرد یا بنفش. گیاهی است دارای پیاز و گلی خوشبوی و معطر دارد.


فرزند شما آینده ساز است

اگر اسم کوچولوی شما هم نرگس هست،

می تونین عکس نرگس جونو برامون بفرستین تا رایگان عکسشو تو همین صفحه بذاریم.

نام نیکو
چقدر اسم نرگس را دوست دارید؟

1    2    3    4    5

[تعداد: 21   میانگین: 4.3/5]

1 نقد و بررسی نرگس

  • Mani Mohamadi Mani Mohamadi 26 مارس 2020 در 5:11 ق.ظ

    واقعا همین طوره من از نگاه کردن تو چشمای خواهرم خسته نمیشم او چشمای بینظیری داره و اسمش نرگس هست

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.