علی
بلندقدر، شریف، بزرگوار، برتر، توانا، سخت و قوی، از نام های پروردگار، نام امام اول شیعیان
اطلاعات ثبت احوال
تلفظ نام به فارسی
علي
جنسیت
پسر
ابجد
110
تلفظ نام به انگلیسی
/ali/
نام به انگلیسی
ali
افراد دارای این نام
2412740
ریشه نام
عربی

معنی اسم علی در ثبت احوال

علي: از نام هاي خداوند متعال است « وهو العلي العظيم» به معناي بلند قدر و شريف است و نيز به معناي شديد، محكم و ارجمند بكار رفته است . علي: نام اولين امام شيعيان است و كنيه او ابوالحسن و ابوتراب و ملقب به مرتضي ، حيدر كرار و اميرالمومنين مي باشد . مولا علي (ع) پسر عمو و داماد پيامبر اكرم (ص) در دوران حكومت 5 ساله خود الگوي كاملي از حكومت و مديريت اسلامي را از خود به يادگار نهاد كه در نهج البلاغه اثر گرانبهاي آن بزرگواري جمع آوري شده است . هر كس نام او « علي» باشد و حرمت اين نام را حفظ كند از رفعت طبع و مروت و عدالتخواهي وعشق به حقيقت آفرينش بهره مند خواهد شد خداوند متعال به حرمت اين نام عنايت ويژه اي به او و خاندانش خواهد كرد ، همچنين خانواده اي كه با نام علي بر روي فرزندان خود به ياد مظلوميت و تنهائي مولا علي (ع) باشند و قلب خود را به كانون ولايت او نزديك كنند ، خداي متعال نور معرفت خود را در قلب آنان شعله ور مي سازد و مولاي متقيان علي ( ع) را ضامن عبور آنان از پل صراط خواهد كرد. كسانيكه نامشان « علي » است اگر اهل طهارت و دائم الوضو باشند « علي » بعنوان يكي از اسماء الهي مربي نفوس آنان خواهد شد و سبو هاي جانشان را از علم لدن پرخواهد كرد و هوشمندي و فراگيري علوم در آنان زبان زد خاص و عام خواهد شد و از سلامت روان و صلابت نفس قابل ملاحظه اي بهره مند خواهند شد بويژه در فرداي قيامت كه همه دل ها لرزان و همه چشم ها گريان است ، عَلَم شفاعت مولا بر سر آنان برافراشته خواهد شد. يارب به علي دل مرا شيــدا كن فـارغ ز تــمام لـذت دنـيا كن يك قطره زعلم او به جانم افشان اين سينه كوچك مرا دريا كن

وقتی معنی اسم «علی» را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم که چقدر اسم محترم و عزیزی است. چون این اسم یکی از اسامی خداوند است و بعد از آن یادآور اولین امام شیعیان می‌باشد. امامی که در دین‌داری، شجاعت، یتیم‌نوازی، کمک به هم‌نوع و… برای تمام جهانیان الگو است.

با انتخاب این اسم شما یاد امام علی (ع) را هم در زندگی خودتان و هم در زندگی فرزندتان زنده نگه‌میدارید و فرزند شما بسیار محترم و عزیز خواهد بود. باشد که همه فرزندان ما راه و روش ایشان را برای زندگانی خود برگزینند چرا که به قول دکتر شریعتی: علی (ع) آشکارترین حقیقت و مترقی‌ترین مکتبی است که در شکل یک موجود انسانی تجسم یافته است.

توضیحات تکمیلی

معنی اسم علی در فرهنگ معین:
شرف، رفعت، بزرگواری

معنی اسم علی در فرهنک فارسی عمید:
دارای علت، (اسم) آسمان، (اسم) مکان بلند


فرزند شما آینده ساز است

اگر اسم کوچولوی شما هم علی هست،

می تونین عکس علی جونو برامون بفرستین تا رایگان عکسشو تو همین صفحه بذاریم.

نام نیکو
چقدر اسم علی را دوست دارید؟

1    2    3    4    5

[تعداد: 21   میانگین: 4.8/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.