سکینه
آرامش، وقار، طمانینه، نام دختر امام حسین (ع)
اطلاعات ثبت احوال
تلفظ نام به فارسی
سکينه
جنسیت
دختر
ابجد
145
تلفظ نام به انگلیسی
/sakine/
نام به انگلیسی
sakine
افراد دارای این نام
730490
ریشه نام
عربی

معنی اسم سکینه در ثبت احوال

1- (= سكينت)، آرامش خاطر؛ 2- (اَعلام) [قرن 1و 2 هجري] دختر امام حسين(ع)، همسر مصعب ابن زّبير. در مدينه وفات يافت. حضرت سكينه« سلام الله عليها » سكينه: در لغت به معني وقار و آرامش و هيبت است . و نيز صفت مشبهه از ماده سكون است. و در آيه شريفه: «هو الذي انزل السكينه في قلوب المؤمنين» سكينه به معني ايمان است. سكينه خاتون لقب دختر امام حسين ( ع) است كه نام او «امينه» بوده است . سكينه خاتون از زنان بزرگوار و بسيار عالم و فاضل در علوم ديني بويژه علم حديث بوده است. و شعرا و فضلاي فراواني در خانه او حضور مي يافتند و از خِرمَن علم و عرفان او بهره مي جستند ، در حادثه كربلا حضور داشته و همراه عمه اش حضرت زينب «عليها السلام» در دوران اسارت حماسه ها آفريد و در افشاي ماهيت يزيد بن معاويه و شرح واقعه كربلا نقش بسزائي داشته است. بويژه بعد از خطبه عمه اش زينب ( س) در بازار كوفه لب به سخن گشود و آنچنان بر زخم ندامت كوفيان نمك پاشيد كه فريادشان به آسمان بلند شد. همچنين در مجلس يزيد به تحقير او و حاضران پرداخت كه حضّار از صلابت نفس و ايمان استوار او دچار شگفتي شدند، حضرت سكينه ( س) بعنوان حكيمي آگاه به حوادث روزگار در ثبت و ضبط وقايع عاشورا نقش قابل توجه اي ايفا كرده است. هر كس نام دخترش را «سكينه» بگذارد و شأن و جايگاه اين اسم شريف را بشناسد و با احترام از آن ياد كند، آرامش و متانت و سعه صدر در وجود دخترش ملكه مي شود و اگر كسي دچار اضطراب و دلهره است به اين نام شريف توسل كند و ذكر «يا انيس و يا مونس» را تكرار نمايد به آرامش قلبي سرشاري دست پيدا مي كند . و شيطان و لشكريانش از پيرامون او و فضاي خانواده اش دورمي شوند. گر بدنبال صـفاي سينـــه اي سينه پاك و بدون كينه اي با سكينه ، كينه ها را پاك كن فضل او را زينت افلاك كن با سكينه كينه ها را پاك كن فضل او را زينت افلاك كن

نظرتان در مورد یک اسم آرامش‌بخش برای دختر دلبندتان چیست؟ سکینه نه تنها از معنی‌اش آرامش و طمانینه می‌بارد بلکه لقب دختر امام حسین (ع) هم هست.

اینطور که تاریخ می‌گوید حضرت سکینه (س) در واقعه کربلا ۱۰ تا ۱۳ سال داشته‌اند. شما تصورش را بکنید که دختری در این سن و سال چنین وقایع جانفرسایی مثل از دست دادن پدر و برادرانش را به چشم ببیند!

اینجاست که می‌بینیم انتخاب چنین اسمی برای دختر دلبندمان یعنی: دخترم هر سختی‌ای که بر تو گذشت، بالندگی و سرافرازی‌ات را حفظ کن، باوقار و حکیم بمان درست مانند صاحب اسمت.

شما درباره این اسم چه نظری دارید؟ نظرات‌تان درباره اسم «سکینه» را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

این نام‌ها با اسم سکینه هم آوا هستند.

توضیحات تکمیلی

معنی اسم سکینه در لغت‌نامه دهخدا :
آرام، آرامش، آسایش، آهستگی، در اصطلاح صوفیان آنچه هنگام نزول غیب در قلب ظاهر شود و آن نوری است که موجب تسکین و آرامش قلب است برای مشاهده کننده و موجب اطمینان میشود. باد تیز رو.

معنی اسم سکینه در فرهنگ فارسی :
آنچه دل را قوی گرداند و اطمینان بخشد . روح القدس کلمه.

معنی اسم سکینه در فرهنگ معین :
آرام، آرامش . وقار. آن چه که به دل آرامش و اطمینان بخشد.

معنی اسم سکینه در فرهنگ فارسی عمید :
وقار، طمٲنینه. مهابت، آرامش، آهستگی.


فرزند شما آینده ساز است

اگر اسم کوچولوی شما هم سکینه هست،

می تونین عکس سکینه جونو برامون بفرستین تا رایگان عکسشو تو همین صفحه بذاریم.

نام نیکو
چقدر اسم سکینه را دوست دارید؟

1    2    3    4    5

[تعداد: 5   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.