زهره
نام دومین سیاره منظومه شمسی که نام دیگر آن ناهید است
اطلاعات ثبت احوال
تلفظ نام به فارسی
زهره
جنسیت
دختر
ابجد
217
تلفظ نام به انگلیسی
/zohre/
نام به انگلیسی
zohre
افراد دارای این نام
340641
ریشه نام
عربی

معنی اسم زهره در ثبت احوال

1- (= ناهید= ونوس) 2- (اَعلام) 1) (در نجوم) دومين سياره‌ي منظومه‌ي شمسي از لحاظ دوری از خورشید، میان عطارد و زمین، كه از درخشنده‌ترين اجرام آسماني است. [در نزد قدما زهره نماد نوازندگي و خنياگري است]؛ 2) زهره نام رودی در استانهای فارس، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان به طول 490 کیلومتر، که از شمال غربی اردکان در فارس سرچشمه می‌گیرد و با نام شش پیر به شهرستان ممسنی وارد مي‌شود و پس از عبور از روستاهای استان فارس و سپس مشروب کردن شهرستان گچساران و روستاهای کهگیلویه و بویر احمد با نام زهره تغییر مسیر می‌دهد و با نام هندیجان در استان خوزستان به خلیج فارس می‌ریزد.

بربود دلم در چمنی سرو روانی
زرین کمری ، سیمبری، موی میانی
خورشید وشی، ماه رخی، زهره جبینی
یاقوت لبی، سنگ دلی، تنگ دهانی

سعدی

زهره، اسمی‌ست که همواره در شعر شاعران قدیم حضور دارد و نقش معشوق زیبایی که نهایت اغواگری و فریبندگی را دارد ایفا می‌کند. اما چرا؟

شاید منشا این موضوع افسانه پیدایش سیاره زهره باشد. افسانه‌ها می‌گویند که زهره زنی زیبارو و عشرت‌طلب بود که دو فرشته به نام‌های هاروت و ماروت عاشقش شدند. این دو فرشته قرار بود در میان انسان‌ها به عدالت حکم کنند اما وقتی عشق زهره به دل‌شان افتاد در محکمه‌ای، حکم به قتل شوهر زهره دادند تا او را به دست آورند.

خداوند هم به همه آن‌ها خشم گرفت، هاروت و ماروت را مجازات کرد و زهره را به شکل سیاره‌ای درخشان و سفید به آسمان‌ها فرستاد. سیاره‌ای که دومین سیاره منظومه شمسی است و می‌توان آن را در برخی از ایام سال با چشم غیرمسلح دید.

پس اگر صاحب دختری دلربا شده‌اید و از دوست‌داران علم ستاره‌شناسی هستید اسم زهره می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. شما درباره این اسم زیبای دخترانه چه فکر می‌کنید؟

این نام‌ها با اسم زهره هم آوا هستند.

توضیحات تکمیلی

معنی اسم زهره در فرهنگ فارسی :
ناهید. دومین سیاره منظومه شمسی و آن پس از عطارد و پیش از زمین قرار دارد . این سیاره را میتوان با زمین خواهر توامان نامید زیرا که از لحاظ اندازه بزمین نزدیک است و همچنین نزدیکترین سیاره به کره زمین است.

معنی اسم زهره در فرهنگ معین :
ناهید، دومین سیاره منظومه شمسی به نسبت فاصله از خورشید.


فرزند شما آینده ساز است

اگر اسم کوچولوی شما هم زهره هست،

می تونین عکس زهره جونو برامون بفرستین تا رایگان عکسشو تو همین صفحه بذاریم.

نام نیکو
چقدر اسم زهره را دوست دارید؟

1    2    3    4    5

[تعداد: 21   میانگین: 4.5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.