رامین
نام عاشق ويس در منظومه ویس و رامین نوشته فخرالدین اسعد گرگانی
اطلاعات ثبت احوال
تلفظ نام به فارسی
رامين
جنسیت
پسر
ابجد
301
تلفظ نام به انگلیسی
/rāmin/
نام به انگلیسی
ramin
افراد دارای این نام
102873
ریشه نام
فارسی

معنی اسم رامین در ثبت احوال

(= رام، رامتين)، (اََعلام) نام عاشق ويسه، [اين كلمه در بعضی منابع مركب از «رام»به معني طرب و «ين»است به معني طربناك است]. + . رامتين.

این نام‌ها با اسم رامین هم آوا هستند.

توضیحات تکمیلی

رامتین

معنی اسم رامین در فرهنگ فارسی :
حماسه معروف هندوان و آن منظومه ایست مطول بزبان سنسکریت مشتمل بر ۴۸٠٠٠ بیت در سرگذشتها و وقایع و جنگهای رام وزن او سیته اثر طبع یکی از شاعران قدیم هند موسوم به والمیکی (ه.م.) این حماسه به (( رام و راماین )) نیز شهرت دارد . در مقدمه شاهنامه ابومنصوری اسم این کتاب (( رام و رامین )) آمده. ویس و رامین : داستان عشقی منظومی است که در حدود سال ۴۴۶ ه.ق . بوسیله فخرالدین اسعد گرگانی شاعر قرن پنجم که در خدمت عمید ابوالفتح حاکم اصفهان بود بنظم فارسی در آمد . اصل قصه ویس و رامین بزبان پهلوی و متعلق بدوره اشکانیان است.

معنی اسم رامین در لغت‌نامه دهخدا :
۱- سامانی گوید: رامین مرکب است از «رام » بمعنی طرب و «ین » و معنی ترکیبی آن طربناک است. نام عاشق ویس که داستان عشق آن دو را فخرالدین اسعد گرگانی گفته است.

۲- نام دهی است جزء دهستان حومه ٔ بخش مرکزی شهرستان زنجان ، واقع در ۱۲هزارگزی جنوب خاوری زنجان ، کنار راه مالرو قیدار. هوای آن کوهستانی سردسیر و سکنه ٔ آن ۷۵۵ تن میباشد. آب آن از چشمه و در فصل بهار از رودخانه ٔ محلی تأمین میشود. محصولات عمده ٔ آن غلات و انگور و بنشن ، پیشه ٔ مردم کشاورزی و چارپاداری و صنایعدستی آن قالیچه و گلیم بافی است. راه مالرو دارد و در تابستان اتومبیل میتوان برد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۲).

۳- دهی است از بخش شهریار شهرستان تهران واقع در ۹۰۰۰گزی جنوب علیشاه عوض. این ده در جلگه واقع شده و هوای آن معتدل است. جمعیت آن ۲۷۴ تن و محصول عمده اش غلات و انگور و میوه و پیشه ٔ مردم کشاورزی است. آب ده از قنات تأمین میشود. راه مالرو دارد. و از طریق آردان ماشین نیز میتوان برد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۱).

۴- شهری است (بناحیت کرمان ) میان سیرگان و بم. جاییست سردسیر که هوای درست دارد وآباد و با نعمت بسیار، و آبهای روان بسیار است. (از حدود العالم ).


فرزند شما آینده ساز است

اگر اسم کوچولوی شما هم رامین هست،

می تونین عکس رامین جونو برامون بفرستین تا رایگان عکسشو تو همین صفحه بذاریم.

نام نیکو
چقدر اسم رامین را دوست دارید؟

1    2    3    4    5

[تعداد: 5   میانگین:  4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.