احمد
بسیار ستوده تر، پسندیده تر، نام پیامبر اسلام(ص)
اطلاعات ثبت احوال
تلفظ نام به فارسی
احمد
جنسیت
پسر
ابجد
53
تلفظ نام به انگلیسی
/ahmad/
نام به انگلیسی
ahmad
افراد دارای این نام
773814
ریشه نام
عربی

معنی اسم احمد در ثبت احوال

احمد، صفت تفضيلي از «حمد» به معناي كسي كه كارش به ستايش رسيده است . همچنين «احمد» به معناي ستوده تر . يكي از نام هاي رسول اكرم (ص) است كه حضرت عيسي بن مريم (ع) به آمدن آن بزرگوار در قرآن كريم مژده داد. «مبشراً برسول يأتي من بعدي اسمه احمد » . پس از خود به پيامبري به نام احمد مژده دهنده ام. همچنين رسول اكرم (ص) فرمود: «انا في السماء احمد و في الارض محمد» نام من در آسمان «احمد» و در زمين «محمد » است. هر كس نام فرزندش را «احمد» مي گذارد نيّت كند كه خلق و خوي پيامبر اكرم (ص) در فرزندش متبلور شود. مخصوصاً اگر مادر در ايّام شير دهي با نام خدا و ذكر صلوات پستان به دهان فرزندش بگذارد و در دوران كودكي قداست اين نام را حفظ كند، حسن خلق و سعه صدر و پاكي نفس و خوش نامي نصيب فرزندش خواهد شد. و بسياري از فضائل و خوبي ها در وجود او جمع مي شود كما اينكه پيامبر اعظم (ص) جامع جميع فضائل انبياء «سلام الله عليهم اجمعين» بوده اند. و هر پيامبري از پيامبران الهي مظهر يكي از صفات آن حضرت بوده اند. بقول جناب مولوي: نـام احمد نـام جملـه انبياست چونكه صد آمد نود هم پيش ماست مؤلف هم مي گويد: هر كـه احمد نام فرزندش نهد مـي شــود او بــنــده ذات احـــد بين احمد تا احـد ميــم لباب سـرّ رحـمـت را بيابـد بـي حـجاب «محمد» و «احمد» و «محمود» نام هايي هستند كه هر گاه بنام افراد برده شوند فرشتگان به ذكر صلوات براي صاحبان نام مشغول مي شوند كه خير و بركت فراواني را براي آنان بدنبال خواهد داشت.

اینکه یک نام آسمانی برای فرزندتان بگذارید چه حسی به شما می‌دهد؟ آیا می‌دانید نام حضرت محمد (ص) در آسمان‌ها احمد است؟

البته این نام حضرت محمد (ص) یک بار هم در قرآن آمده است (آنجا که از زبان عیسی(ع) بشارتی درباره آمدن پیامبری در روزگاران بعد مطرح شده است.). بنابراین این نام در کنار معنی زیبا و صاحب زیباترش قرآنی هم هست.

اسم «احمد» به خاطر اینکه صفتی تفضیلی است بار معنایی خیلی مثبتی هم دارد و اگر اسم فرزند شما احمد باشد وقتی کسی اسمش را می‌شوند جز به احترام و تحسین نمی‌تواند نگاه دیگری به فرزند شما داشته باشد.

این نام‌ها با اسم احمد هم آوا هستند.

توضیحات تکمیلی

معنی اسم احمد در فرهنگ فارسی :
(صفت) ستوده‌تر، حمیده‌تر، بغایت ستوده. محمود. علم برای مردان از جمله یکی از نام‌های پیامبر اسم (ص) .

معنی اسم احمد در فرهنگ فارسی عمید :
ستوده تر.

معنی اسم احمد در فرهنگ معین :
ستوده تر، حمیده تر

معنی اسم احمد در دانشنامه اسلامی :
احمد از برجسته ترین نام های پیامبر اسلام(ص) است، که در قرآن کریم نیز آمده است. واژه «احمد» برای نامیدن پیامبر اسلام(ص) در یک جا از قرآن مجید به کار رفته است، آنجا که از زبان عیسی(ع) بشارتی درباره آمدن پیامبری در روزگاران بعد مطرح شده است.


فرزند شما آینده ساز است

اگر اسم کوچولوی شما هم احمد هست،

می تونین عکس احمد جونو برامون بفرستین تا رایگان عکسشو تو همین صفحه بذاریم.

نام نیکو
چقدر اسم احمد را دوست دارید؟

1    2    3    4    5

[تعداد: 28   میانگین: 4.5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.