ابراهیم
پدر مهربان، نام یکی از پیامبران الهی، نام چهاردهمین سوره قرآن مجید
اطلاعات ثبت احوال
تلفظ نام به فارسی
اِبراهيم
جنسیت
پسر
ابجد
259
تلفظ نام به انگلیسی
/ebrāhim/
نام به انگلیسی
ebrahim
افراد دارای این نام
540956
ریشه نام
عبری

معنی اسم ابراهیم در ثبت احوال

1- پدر عالي؛ 2- (اَعلام) 1) سوره‌ي چهاردهم از قرآن كريم داراي پنجاه و دو آيه؛ 2) ابراهیم: از پيامبران بنی اسراییل، ملقب به خلیل الله، پدر اسحاق و اسماعیل، که گفته می شود معاصر همورابی بوده است و عربها و یهودیان خود را از تبار او می دانند. بنای کعبه منسوب به اوست؛ 3) ابراهیم: [قرن اول هجری] نام فرزند پیامبر اسلام(ص) كه در كودكي وفات يافت؛ 4) ابراهیم: شاه عثمانی [1049-1058 قمری]، که جنگی طولانی با ونیز آغاز کرد، سرانجام خلع و کشته شد؛ 5) ابراهیم ابن ادهم: (= ابراهیم ادهم) [قرن 2 هجری] عارف و زاهد ایرانی، از پیشگامان و بزرگان نهضت تصوف، که گفته می شود از شاهزادگان بلخ بود؛ 6) ابراهیم ابن اغلب: بنیانگذار و نخستین امیر [184-196 قمری] سلسله ی بنو اغلب؛ 7) ابراهیم ابن منصور نیشابوری: [اوایل قرن 6 هجری] نویسنده‌ي ایرانی، مؤلف کتاب قصص الانبیا، در سرگذشت پیامبران؛ 8) ابراهیم ابن ولید: سیزدهمین خلیفه‌ي اموی [126-127 قمری]؛ 9) ابراهیم تیموری: [796-838 قمری] شاهزاده ی گورکانی، پسر شاهرخ، حاکم بلخ و تخارستان؛ 10) ابراهیم شاه قاجار: [قرن12 هجری] شاهزاده‌ي سلسله‌ي افشاریه، برادرزاده‌ي نادرشاه و از مدعیان سلطنت، که بر ضدّ برادرش عادل شاه در اصفهان قیام کرد و او را مغلوب و متواری کرد و خود به سلطنت نشست؛ 11) ابراهیم صفوی: (= سلطان ابراهیم میرزا) [946-984 قمری] شاهزاده‌ي صفوی، نوه‌ي شاه اسماعیل اول، شاعر، خوشنویس، هنردوست و گرد آورنده‌ي اثرهای هنری. گفته می‌شود کتابخانه‌اش شامل 4000 جلد کتاب بوده است؛ 12) ابراهیم غزنوی: دهمین شاه [451-492 قمری] سلسله‌ي غزنویان پسر سلطان محمود. [این نام در اصل «ا ب ر ا م» به معنی «کسی که پدرش والامقام است» بوده و بعدها «ابراهام» به معنی «پدر حمایت بسیار» شده است و در قرآن 69 بار به صورت «ابراهیم» آمده است. (برهان قاطع به اهتمام دکتر معین، ص81 پاورقی نام ابرهام)].

وقتی به واژه یکتاپرستی فکر می‌کنیم اولین اسمی که در ذهن ما می‌درخشد اسم قشنگ ابراهیم است. می‌دانید چرا؟ چون صاحب این اسم یک پیامبر یکتاپرست و دلاور است. تمام ادیان یکتاپرستی را ادیان ابراهیمی می‌نامند و پیامبران بزرگی چون اسحاق (ع)، اسماعیل (ع)، یعقوب (ع)، داوود (ع)، سلیمان (ع)، یوسف (ع)، موسی (ع)، هارون (ع)، زکریا (ع)، یحیی (ع)، حضرت عیسی (ع) و حضرت محمد (ص) از نسل این پیامبر خوب خدا هستند.

حضرت ابراهیم (ع) پیامبری است که دستان قدرتمندش بت‌های دروغین را درهم شکست و همان دست‌ها سنگ بنای کعبه را مجددا سر جایش گذاشت. ایشان به قدری نزد خداوند عزیز هستند که یک سوره در قرآن به نام‌شان وجود دارد و لقب‌شان هم «خلیل‌الله» به معنی دوست خدا است.

شما نسبت به این اسم زیبا چه حسی دارید؟ نظرات و افکارتان را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

توضیحات تکمیلی

اصل آن آبراهام به معنی پدر مهربان است . آب یعنی پدر و راهام یعنی مهربان. اگر این نام را به عربی برگردانیم أب رحیم می شود. گفته می شود این نام را حضرت ابراهیم در صد سالگی از طرف فرزندان و نوادگانش گرفت.

معی اسم ابراهیم در فرهنگ فارسی عمید :
چهاردهمین سورۀ قرآن کریم، مکی، دارای ۵۲ آیه.

 


فرزند شما آینده ساز است

اگر اسم کوچولوی شما هم ابراهیم هست،

می تونین عکس ابراهیم جونو برامون بفرستین تا رایگان عکسشو تو همین صفحه بذاریم.

نام نیکو
چقدر اسم ابراهیم را دوست دارید؟

1    2    3    4    5

[تعداد: 22   میانگین: 4.4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.